Ból pod łopatką to powszechny objaw wielu ostrych i przewlekłych patologii ustroju, m.in. zaburzeń pracy systemu kostno-mięśniowego kręgosłupa piersiowego czy chorób na tle krążeniowo-naczyniowym.
Ból pod łopatką
Dolegliwości bólowe pod łopatką pojawiają się zwykle w okolicy jej dolnego kąta i brzegu od strony kręgosłupa, mają tendencję do promieniowania w przestrzenie międzyżebrowe i staw barkowy oraz wykazują różnorodny charakter – od ćmiącego, tępego bólu poprzez kłujący miejscowy ucisk, aż do uczucia pieczenia z jednoczesnym mrowieniem skóry. Ból pod łopatką może nasilać się pod wpływem zmiany pozycji ułożeniowej ciała, kaszlu czy głębokiego wdechu, a także występować w towarzystwie dodatkowych objawów, np. miejscowego podwyższenia temperatury ciała, parestezji czy ograniczenia motoryki kończyny górnej. Dolegliwości bólowe pleców na wysokości kręgosłupa piersiowego mogą także rozciągać się pomiędzy łopatkami, co znacznie utrudnia leczenie, a czasem wskazuje większą ilość potencjalnych przyczyn.
O czym świadczy ból pod łopatką?
Ból pod łopatką najczęściej pojawia się na skutek przeciążenia struktur układu ruchu kręgosłupa piersiowego, obręczy barkowej oraz kończyny górnej po stronie dolegliwości. Przekroczenie możliwości adaptacyjnych organizmu w wyniku np. nieprawidłowego podnoszenia i przenoszenia ciężarów bądź długotrwałej pracy w zgarbionej pozycji prowadzą do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych oraz licznych procesów destrukcyjnych tkanek kostno-stawowych.
Ból pod łopatką obserwuje się również w przebiegu przewlekłych chorób kręgosłupa, głównie na tle zmian zwyrodnieniowo-reumatycznych, deformacji anatomicznych oraz zmian wytwórczych, jak osteofity. Prowadzące do uszkodzeń kręgów i krążków międzykręgowych procesy wywołują przesuwanie się dysków w przestrzeniach międzykręgowych, ścieranie się i nadprodukcję tkanki kostnej, a także miejscowe stany zapalne, które ingerują w pracę sąsiednich kręgów oraz podrażniają i uciskają nerwy rdzeniowe.
Ból pod łopatką jest również powszechnym objawem:
- wad postawy oraz stanów pourazowych, powypadkowych i pooperacyjnych związanych z kręgosłupem,
- choroby zawodowej wymagającej długotrwałej statycznej pozycji,
- niewydolności mięśniowej i nerwowej oraz napięcia powięziowego grzbietu, sprzyjających powstawaniu punktów spustowych w okolicy łopatek.
Ból pod łopatką nie tylko od kręgosłupa
Ból pod łopatką może mieć także przyczyny niezwiązane z kręgosłupem i obręczą barkową. Wówczas źródła dolegliwości zwykle dopatruje się w:
- chorobach sercowo-naczyniowych oraz schorzeniach na tle pulmonologicznym – mają tendencję do nasilania się podczas wdechu i przyspieszonej akcji serca;
- chorobach internistycznych jak półpasiec czy przewianie oraz zaburzeniach pracy organów wewnętrznych jamy brzusznej;
- chorobach nowotworowych, np. piersi.
Ból pod łopatką może być również efektem nadwagi i otyłości, w tym postępującej ciąży. Wówczas zmienia się środek ciężkości ciała, a fizjologiczne krzywizny kręgosłupa ulegają pogłębieniu. Zwiększona masa biustu sprzyja dodatkowo wysunięciu do przodu barków i odstawaniu łopatek. Ból pod łopatką może być również objawem chronicznych chorób psychicznych, jak depresja czy nerwica.
Co złagodzi ból pod łopatką?
Leczenie bólu pod łopatką i jego skuteczność w dużej mierze zależą od rodzaju i zaawansowania podstawowej choroby. Jeśli ból pod łopatką wywołuje podrażnienie korzeni nerwowych w przebiegu osteofitów kręgosłupa piersiowego, zalecana jest rehabilitacja ruchowa oraz zabiegi fizykoterpeutyczne uwalniające uciśnięte nerwy, a w zaawansowanych przypadkach przeprowadza się operacje chirurgiczne. Z kolei, kiedy ból pod łopatką wywołuje choroba zawodowa, warto zdecydować się na aktywny wypoczynek (sport i rekreację). W przypadku chorób narządów wewnętrznych ukierunkowana na regulację pracy organów farmakoterapia sprzyja ustąpieniu dolegliwości bólowych łopatki.