Rozdwajanie paznokci to oddzielanie się zewnętrznej płytki paznokcia od jego łożyska. Jak wiemy wygląda to bardzo nieestetycznie, a osoby borykające się z problemem rozdwajających paznokci, traktują go jako uporczywą przypadłość. Dziś powiemy Wam, co jest przyczyną tego zjawiska i jak skutecznie sobie z nim radzić.
Paznokcie mówią o Twojej zdrowotnej kondycji
Mając piękne, zdrowe i lśniące paznokcie można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że nasz organizm prawidłowo funkcjonuje i jest silny. Gdy wizualność naszych paznokci przestaje zachwycać, wiedzmy, że coś jest nie tak i należy natychmiast reagować. Przyczyn rozdwajających się paznokci jest naprawdę wiele.
Przyczyny rozdwajających się paznokci
Rozdwajające się paznokcie zobaczyć można gołym okiem. Na zewnętrznej płytce paznokcia tworzą się rozwarstwienia, które „prezentują się” nieestetycznie i bardzo nienaturalnie. Kruche paznokcie są uciążliwym problemem, a wyłącznie likwidacja przyczyn wystąpienia tego problemu na długo pozwoli odetchnąć z ulgą.
Do podstawowych przyczyn rozdwajających się paznokci zaliczyć można:
- Niedobór cynku w codziennej diecie – w momencie zbyt małej ilości dostarczanego do organizmu cynku, nasze paznokcie stają się delikatne, kruche i łamliwe, a co najgorsze – rozdwajają się. Cynk jest niezwykle cennym pierwiastkiem, a jego niedobór skutkować może także matowieniem włosów, suchą, podrażnioną skórą oraz często występującymi infekcjami.
- Niedobór licznych witamin – witaminy A, C, E, a także ważnych witamin z grupy B. Szczególnie ważna jest biotyna. To właśnie ona odpowiada za mocne, zdrowe paznokcie. Znaleźć ją można w sporych ilościach w witaminie B7 oraz witaminie H.
- Niewłaściwy dobór kosmetyków do paznokci – stosowanie zbyt mocnych lakierów, czy żeli. Należy wybierać dobre żele do paznokci i najwyższej jakości lakiery, które pomimo regularnego stosowania, nie osłabią płytki paznokci.
- Zła pielęgnacja dłoni i paznokci – należy właściwie stosować akcesoria do paznokci – zbyt mocne i energiczne piłowanie płytki, czy niewłaściwe przycinanie paznokcia mogą także wpłynąć na rozdwajanie się paznokcia.
- Częsty kontakt ze środkami chemicznymi – ta kwestia ma także spory wpływ na rozdwajające się paznokcie.
- Obgryzanie paznokci – zdrowym i silnym paznokciom w żadnym wypadku nie sprzyja ich obgryzanie. Nie mówiąc już o delikatniejszej, rozdwajającej się płytce.
- Możliwe mechaniczne urazy.
- Przesadna pielęgnacja – działanie w drugą stronę tez może zaszkodzić. Co za dużo to nie zdrowo. Zbyt intensywna pielęgnacja nie pomoże – a wręcz może widocznie zaszkodzić.
Sprawdź też ofertę dobrych żeli do paznokci na https://www.dobrarada.com.pl/zele-uv-led.html.
Co na rozdwajając się paznokcie?
Na łamliwe i zniszczone paznokcie najlepsza okazać może się kuracja olejkami. Olejki nawilżą skórę dłoni i płytkę paznokci. Dzięki temu zostanie zminimalizowane ryzyko przesuszenia i pękania paznokcia. Olejki sezamowy i arganowy mają właściwości nawilżające i regenerujące, migdałowy zaś działa zmiękczająco oraz wygładzająco.
Można też pokusić się o zaaplikowanie na noc pewnej formy kuracji. Na dłonie zaleca się nałożenie grubej warstwy kremu do rak z witaminą E i A lub warstwę olejku winogronowego. Następnie ubranie ciepłych, bawełnianych rękawiczek i kilkugodzinne potrzymanie nawilżonych dłoni pod ciepłym materiałem – najlepiej zabieg taki wykonywać na noc. Powtórzenie kilku sesji tego rodzaju widocznie poprawi kondycję całych dłoni.
Warto także przyjrzeć się swojej codziennej diecie. To niezwykle istotny aspekt. W menu żywieniowym powinny znajdować się produkty bogate w wiele witamin i minerałów – na przykład:
- Biotyna – ją znajdziemy w produktach sojowych, pomidorach, marchwi i wątróbce.
- Cynk – znajduje się w mięsie, roślinach strączkowych, mlecznych przetworach czy pestkach z dyni.
- Witamina A – ją znajdziemy w natce pietruszki, jabłkach, żółtkach jajek, morelach i szpinaku.
- Witamina C – w sporej dawce obecna jest w dzikiej róży i owocach cytrusowych, a także papai i papryce.
Jak dbać o paznokcie, aby się nie rozdwajały?
Pielęgnacja paznokci jest ważna. Warto wybierać dobrej jakości akcesoria do paznokci – lepiej postawić na szklany pilnik do paznokci niż sięgnąć po metalowy. Paznokcie też należy piłować w jednym kierunku, a nie na różne strony świata. Nie można także zapomnieć o regularnym nawilżaniu dłoni. Wewnętrzne wzmocnienie jest równie cenne. Pijmy herbatki ze skrzypu i pokrzywy.
Słaba kondycja paznokci może świadczyć o wielu schorzeniach, począwszy od niewłaściwego poziomu minerałów, po tarczycę, czy choroby serca. Nie można lekceważyć tego problemu, a już sama profilaktyka sprawi, że dłonie będą delikatne, zadbane i piękne, a nasz organizm silny i zdrowy.
Źródła: