Szampony bez SLS – niezbędne przy wrażliwej skórze głowy

szampony bez sls

Większość szamponów na rynku posiada w swoim składzie detergent sls, który skutecznie pomaga zmyć z włosów zanieczyszczenia. Jednak jest bardzo silnie działający i może uszkadzać mieszki włosowe, a za tym idzie wypadanie włosów. Mogą pojawić się zaburzenia w gospodarce łojowej skóry, powodując przesuszenie lub łojotok. Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia łuszczycy, łupieżu, świądu itp. Jeżeli pojawiają się u nas takie objawy, zmieńmy szampon na taki, który nie zawiera tego składnika.

Wypróbujmy łagodne szampony bez sls

Szampony pozbawione sls z pewnością będą się słabiej pienić, ale również umyją nasze włosy. Żeby doprowadzić je do czystości nie trzeba mieć mocno pieniącego się środka myjącego. Ważne, że dzięki łagodniejszym środkom włosy przestaną wypadać, a problem ze skórą zniknie oraz oczy nie będą łzawić pod wpływem szczypania. Oczywiście może trochę czasu upłynąć, zanim praca gruczołów łojowych skóry głowy zostanie wyrównana, a mieszki włosowe znów nabiorą siły. Można się dodatkowo wspomóc kuracją ziołową doustną jak np. picie herbatki ze skrzypu polnego lub kozieradki.

Na półkach sklepowych szamponów bez sls jest o wiele mniej niż tych drugich. Znajdziemy je w dziale kosmetyków dla dzieci. Tak się dzieje z prostej przyczyny: dzieci mają bardzo wrażliwą skórę i oczy. Z tego względu w szczególności  powinniśmy im myć głowę szamponem bez sls.

Podchwytliwe nazwy zastępcze w ulotce ze składem

Gdy czytamy skład szamponu i nie widzimy tam nazwy SLS (Sodium Lauryl Sulfate), wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Wcale tak nie musi być, gdyż sls potrafi kryć się pod synonimami:

– SDS (Sodium Dodecyl Sulfate),

– lauryl sulfate sodium salt,

– lauryl sodium sulfate,

– sulfuric acid,

– sodium salt,

– sodium N-dodecyl sulfate,

– monodecyl ester.

Jak widać, trzeba dobrze sprawdzać ulotkę i znać zamienniki sls-u. Szampony bez sls mogą mieć informację np. „wolny od sls”, ale i tutaj należy mieć się na baczności.

Pochodne substancje SLS w szamponach i żelach pod prysznic

Łagodniej działające substancje pochodne sls są mniej szkodliwe, ale również mogą wpływać na stan skóry głowy. Przed kupieniem kosmetyku, należy dokładnie zapoznać się z informacjami umieszczonymi  na opakowaniu. Pochodnymi sls są:

– SLES (Sodium Laureth Sulfates),

– SCS (Sodium Coco Sulfate),

– ALS (Ammonium Laur Sulfate),

– MLS (MagnesiumLaureth Sulfate).

Co zawierają szampony bez sls?

Szampony niezawierające sls ani jego pochodnych cechują się niesłychaną delikatnością. Są niealergizujące i bezpieczne dla skóry głowy i oczu. Produkowane są na bazie roślinnej. Cenione szampony bez sls zawierają wyłącznie składniki pochodzące z ekologicznych upraw. Na szczególną uwagę zasługują kosmetyki wegańskie, które nie tylko nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego (np. keratyny, jajka, miodu), ale także nie są testowane na zwierzętach.

Bezpieczne szampony bez sls dla dzieci, posiadają również odpowiednie atesty, które dowodzą wysokiej jakości produktu. Bez silnego detergentu sls również można skutecznie włosy umyć i będą miękkie oraz lekkie. Dorośli z powodzeniem mogą używać takich szamponów także dla siebie. Takie kosmetyki dosyć dobrze się pienią dzięki zawartości chlorku sodu (występującego np. w soli kuchennej), który zagęszcza szampon i wpływa na jego pienienie się.

Szampon antyalergiczny bez sls zawiera głównie wyciągi z kwiatów, ziół, wodę, glicerynę, olejki eteryczne, chlorek sodu (sodium chloride) oraz inne łagodne substancje myjące, czasami również alkohol.

Szampon bez sls można stosować codziennie

Z racji zawartości łagodnych substancji myjących w szamponach antyalergicznych dla dorosłych oraz dla dzieci można je stosować codziennie. Zachowują odpowiednie pH oraz prawidłową gospodarkę łojową skóry głowy. Można mydlić twarz bez obawy podrażnienia oczu. Włosy zachowują swoją sprężystość, blask i wciąż są mocne. Skóra głowy jest wolna od łuszczenia się i łupieżu.

Przeczytaj także:  Manicure hybrydowy - najlepsze rozwiązanie na lato?

Z powodzeniem można taki szampon użyć jako żelu do codziennej kąpieli całego ciała. Kąpiąc dziecko w wanience, wystarczy odrobinę szamponu wlać bezpośrednio do wanienki z wodą. Jeżeli szampon bez sls jest perfumowany za pomocą wysokiej jakości olejków eterycznych, kąpiel z jego użyciem będzie terapeutyczna. Olejek rumiankowy lub melisowy zawarty w szamponie przyczyni się do rozluźnienia mięśni. Dzięki kąpieli w takim aromacie odprężenie i sen bardzo łatwo przyjdą.

Czy szampony bez sls są dla każdego?

Szampony bez dodatku szkodliwego sls oraz jego pochodnych są przede wszystkim dla dzieci i dorosłych mających włosy zniszczone bądź tzw. zmęczone. W tych wypadkach w szczególności należy wybrać produkt wolny od sodium lauryl sulfate. Jeżeli do tej pory używaliśmy kosmetyków myjących, nie zwracając uwagi na ich skład, teraz starajmy się już czytać wszystko zapisane małym druczkiem.

Produkty do włosów niezawierające sls są dla wszystkich, którzy mają delikatną skórę lub chcą myć głowę codziennie. Szampony bez sls to świetna alternatywa na to, aby odżywić swoje włosy i wzmocnić je  bez dodatkowych masek i odżywek silikonowych na włosy.

Jak należy myć włosy?

Nawet najlepszy szampon może okazać się dla nas nieodpowiedni, jeśli będziemy go stosować niezmiennie przez wszystkie dni i pory roku. Zasadą prawidłowego mycia włosów jest zmienianie co jakiś czas rodzaj szamponu bez sls, by nie doprowadzić do reakcji alergicznej skóry. Zdarzają się przypadki, iż w szamponie zupełnie bezpiecznym znajdowała się substancja, na którą jesteśmy uczuleni. Jest to rzadkość, ale taka opcja również może zaistnieć.

Nie musimy myć włosów na całej ich powierzchni. Wystarczy umyć skórę głowy i zaraz potem spłukać. Włosy długie nie przetłuszczają się na całej swej długości. Zwykle łój pokrywa jedynie 1-2 cm długości włosów od ich nasady. Dlatego szorować należy wyłącznie głowę, a piana spływająca po włosach oczyści je bez wcierania jej w łuski włosowe.

Nakładać porcję szamponu na włosy za każdym razem w innym miejscu głowy. W ten sposób w naturalny sposób unikniemy przetłuszczaniu się włosów w miejscu nakładania szamponu. Jeżeli nakładamy nawet dobre atestowane szampony bez sls na ciągle to samo miejsce (np. czubek głowy), spowodujemy, że to miejsce zacznie się przetłuszczać. Stanie się tak, gdyż nasz układ immunologiczny uzna, iż to miejsce na czubku głowy za bardzo zostało wyszorowane z substancji oleistych (łoju).

Czy w szamponach bez sls zawsze jest jeden i ten sam skład?

Każda seria z inną nazwą ma podobny lub całkowicie odmienny skład. Zawarty jest inny aromat, w inny sposób są dobrane środki myjące, a także wzbogacone innymi dodatkami roślinnymi, jak lawenda, aloes, rumianek itp. Z pewnością delikatne szampony powinny być pozbawione sls i jego pochodnych oraz silikonów, które obciążają włosy.

Przeczytaj także:  Manicure hybrydowy - na czym polega jego fenomen?

Zdarza się jednak, że komuś mimo wszystko szampon bez sls nie będzie służył, ponieważ wśród podanych składników znajdzie się akurat taki, który będzie szkodził konkretnej osobie i wywoływał alergie skórne (świąd, uczucie ciągnięcia, pieczenie itp).

Trzeba więc kierować się własnym doświadczeniem na bazie prób i błędów. Jak najbardziej należy używać bezpiecznego antyalergicznego szamponu, ale jeżeli nie spełni naszych oczekiwań, możemy szukać innego rodzaju, z odmiennym składem, jednak nadal bez sls i jego pochodnych.

Jaką procentową ilość sls dopuszcza się w składzie szamponów?

W składzie szamponów bez sls to – 0%Natomiast wszystkie, do których dodawany jest środek spieniający i myjący o nazwie sls lub jego pochodnych, powinien być w produkcie tylko w wielkości 1% na 100 ml. Niestety, zdarzają się takie produkty, które mają go aż 20-30%! Piorunująca dawka szkodliwych dla zdrowia i skóry składników. Należy nadmienić, iż nie tylko sls dodawany jest do szamponów, czy żelu do kąpieli. Składnik ten znajdziemy także np. w płynie do mycia naczyń.

Oprócz sls oraz wszystkich pozostałych wymienionych wyżej szkodliwych substancji mogą pojawić się w szamponach takie szkodliwe składniki jak:

– cocamide DEA,

– PEG,

– donory formaldehyd (quatermint-15),

– parabeny.

Zagrożenie niejedno ma imię

Jak widać z powyższych danych, należy wnikliwie sprawdzać skład każdego szamponu. Nie wystarczy ładne kuszące opakowanie i informacja szampon bez sls, ponieważ globalnie rzecz ujęta wykaże szereg dodatkowych równie szkodliwych zawartości. Nawet niektóre szampony dla dzieci potrafią mieć w sobie niepożądany składnik.

Jeżeli nie chcemy kupować żadnego szamponu, nawet tego najbardziej ekologicznego, antyalergicznego i bezpiecznego, gdyż jesteśmy przeciwni wszelkim konserwantom, które niestety muszą się znaleźć w tym kosmetyku, w celu zachowania świeżości na długi okres, możemy szampon zrobić sobie samemu.

Alternatywa dla najbardziej nieufnych

Jeśli chcemy mieć świeży szampon bez sls, a do tego bez konserwantów, przynieśmy z lasu gałązkę pokrzywy z liśćmi długości 1 metra. Posiekajmy ją i wrzućmy do rondelka. Zalejmy szklanką wody i gotujmy pod przykryciem przez 150-15 minut. Odcedźmy, studźmy i dodajmy łyżkę stołową sody oczyszczonej spożywczej. Teraz trzeba dobrze wymieszać. Przelewamy to do małej plastikowej butelki z dziobkiem albo zakręcamy zwykły korek, w którym robimy dwie dziurki.

Tak przygotowaną miksturę nalewamy na zmoczone lub suche włosy. Lejemy małą strużką szampon na głowę i wcieramy go opuszkami palców w skórę. Spłukujemy wodą lub naparem z rumianku albo mięty. W celu nadania zapachu włosom, można dodatkowo użyć roztworu wodnego naturalnego ulubionego olejku eterycznego (w żadnym wypadku syntetycznego). Wlewamy go do rozpylacza i psikamy w górę nad głową. Czekamy aż drobinki aromatu spadną na nasze włosy. Oczywiście zapach nanosimy na włosy po ich wysuszeniu.

Wybór należy do nas

Domowy szampon bez sls w ogóle się nie pieni. Do mycia włosów bez użycia piany należy się niestety przyzwyczaić, co jest nieco trudne, ale możliwe. Ważne, by być zadowolonym z efektów. Ci, którzy wolą nie tracić czasu na szukanie świeżej pokrzywy, mogą do przyrządzenia szamponu wykorzystać suszoną pokrzywę z zielarni bądź apteki. Jeżeli jednak zaufamy producentowi gotowych szamponów bez sls i innych szkodliwych dodatków, posłużmy się kupnymi produktami.

Informacja prawna