Sejfboks – Twój prywatny magazyn

sejfboksy

Miejsce w naszych domach jest niestety ograniczone. Szczególnie tyczy się to mieszkań, które mają z reguły znacznie mniejszą powierzchnię niż domy. Często zdarza się, że rzeczy które są nam potrzebne (lub wydają się być potrzebne), jest więcej niż miejsca w naszych szafach, półkach i szufladach, a nawet na strychu, piwnicy etc. Szczególnie daje się to we znaki w przypadku rzeczy, które używamy jedynie sezonowo, jak np. narty, rowery, dmuchane przedmioty które zabieramy nad morze czy np. zimowe ubrania. Na szczęście pojawiło się rozwiązanie tego problemu w postaci tzw. sejfboksów, czyli magazynów self-storage.

Czym jest Sejfboks?

Pomysł stworzenia magazynów self-storage pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Czym tak właściwie są? Jest to najprościej ujmując „hotel dla rzeczy”. Jest to najzwyczajniej w świecie wydzielony boks lub komórka, którą możemy wynająć w celu przechowywania tam swojego mienia, rzeczy które niepotrzebnie zajmują nam przestrzeń lub przedmiotów, które używamy tylko w określonym czasie w ciągu roku. Magazyny dostępne są w różnej wielkości i cenie. W zależności od tego czego nam potrzeba i na co nas stać.

Jak to działa i ile kosztuje?

[sc name=”art”]

Cała procedura wynajmu jest stosunkowo prosta. Po pierwsze – trzeba wybrać metraż. W większości przypadków wielkość boksów waha się od 1 metra kwadratowego do dziesięciu. Wszystko zależy od tego, co chcemy przechowywać i w jakiej ilości. Możemy przechowywać w nich rzeczy sezonowe, meble, przedmioty przeznaczone przez nas na sprzedaż czy rzeczy których nie potrzebujemy, ale nie chcemy się ich pozbywać. Oczywiście nie wszystko możemy przechowywać w sejfboksach. Zabronione jest przechowywanie roślin i zwierząt, rzeczy których przechowywanie jest nielegalne, jak narkotyki i bron, oraz oczywiście przedmiotów które wydzielają nieprzyjemny zapach lub mogą się zepsuć (żywność). Przy najmie musimy najczęściej podpisać dokument w którym opisana jest zawartość naszego boksa. Gdy już wybierzemy wielkość magazynu, musimy wybrać długość okresu przez jaki chcemy go wynajmować. Cena za wynajem miesięczny waha się w zależności od wielkości boksa. Ceny mogą mieścić się w przedziale od 50 zł za miesiąc do 500 zł. Miesiąc jest minimalnym okresem najmu, a jeśli chcemy wynajmować przestrzeń przez dłuższy okres, dostaniemy rabaty. Oprócz samego kosztu najmu, nic więcej nie musimy płacić. Dodatkowym atutem przechowywania swoich rzeczy w magazynach self-storage jest fakt, że dostępne są one przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Bez przerwy!

Przeczytaj także:  Ciąża! - czy ubrania ciążowe naprawdę są niezbędne?

Zagracone firmy

Z sejfboksów korzystać mogą nie tylko klienci indywidualni, ale również firmy. Przepisy dotyczące dokumentacji często sprawiają, że firmy przeznaczają mnóstwo miejsca na archiwizację. Mogą więc przechowywać w „hotelach dla rzeczy” swoją bieżąca i archiwalną dokumentację, nadmiary towaru, np. przeznaczonego na sprzedaż, materiały reklamowe jak np. ulotki i banery, oraz inny sprzęt sezonowy (np. biurowy). Stanowi to spore ułatwienie życia w firmie. I mniej kłopotliwe niż duży magazyn, o który trzeba dbać na własną rękę.

Czy to jest bezpieczne?

Magazyny są monitorowane całą dobę, często chronione przez profesjonalne firmy ochroniarskie. Dodatkowo dostęp do nich jest ograniczony odpowiednimi procedurami, tak abyś miał pewność, że nikt nie będzie miał dostępu do Twoich rzeczy. Dodatkowym atutem tego typu przestrzeni jest fakt, że są one zaprojektowane w ten sposób, żeby wykluczyć wpływ czynników wewnętrznych, które mogłyby zaszkodzić trzymanym w nich rzeczom jak np.: wilgoć, zbyt niska lub wysoka temperatura czy inne czynniki atmosferyczne. To sprawia, że mają one przewagę nad strychami, komórkami i piwnicami.

Gdzie je znajdziemy?

Magazyny typu self-storage to w Polsce stosunkowo nowe zjawisko. Do Europy pomysł ten zawitał ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest ich oczywiście najwięcej. W 2009 roku na świecie było 58 tysięcy tego typu obiektów. W Europie zachodniej używane są już od dłuższego czasu. Najwięcej jest ich w Niemczech, Holandii, Szwecji i w Wielkiej Brytanii. W Polsce obecnie istnieje 11 magazynów tego typu, z czego największy znajduje się w Warszawie, ma powierzchnię blisko 3000 m kwadratowych i obejmuje aż 640 boksów. Biorąc pod uwagę, że jest to stosunkowo świeża idea, która dostarcza wiele wygody oraz fakt, że magazyny typu self-storage cieszą się coraz większą popularnością, prawdopodobnie będziemy świadkami powstawania coraz większej ich ilości w naszym kraju. I dobrze, bo życie w zagraconym domu, pełnym rupieci, nie należy do przyjemności. Może zamiast wyrzucać rzeczy, które mogą się okazać nam potrzebne w przyszłości i później żałować, warto zainwestować w wynajem sejfboksa?

Przeczytaj także:  Idealny prezent – rękawiczki, w których obsłużysz smartfona
Informacja prawna