Utrzymuj pamięć w dobrej formie! Ćwicz i wspieraj swój umysł naturalnie

Ostatnio możemy obserwować modę na bycie fit. Niemal każdy z nas posiada karnet na siłownię i bywa na niej co najmniej trzy razy w tygodniu. Ci, którzy unikają zatłoczonych sal treningowych, wybierają bieganie, rower lub ćwiczenia w domu. Jedno jest pewne, nie zapominamy o treningu ciała, bowiem wiemy, że zapewni nam to zdrowie i dobre samopoczucie na lata. Skoro zatem trenujemy swoje ciało, dlaczego nie poświęcić równie dużej uwagi na trening naszego umysłu? Podobnie jak nasze ciało, umysł i pamięć potrzebują odpowiednich ćwiczeń oraz wsparcia suplementów diety. Od czego zacząć i po które preparaty na pamięć sięgnąć?

Problemy z pamięcią. Skąd się biorą?

Zwykle o problemach z pamięcią myślimy w kontekście osób starszych oraz pierwszych objawów demencji czy choroby Alzheimera. To błąd! Coraz młodsze osoby, około 20-stego roku życia mogą zaobserwować u siebie zapominanie drobnych faktów, dat, wydarzeń, a także mogą cierpieć na obniżoną koncentrację. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest nasilony, długotrwały stres, szybki styl życia oraz przemęczenie. Niestety z tych powodów cierpi duża część naszego społeczeństwa. Jak zatem wzmacniać swój mózg, aby był w dobrej formie cały czas?

Od tego warto zacząć

Po pierwsze zadbajmy o sen. To absolutna podstawa zdrowia i równowagi zarówno dla naszego mózgu, jak i całego ciała. Optymalny czas snu wynosi 7-8 godzin na dobę i dopiero taki czas zapewnia zregenerowanie szarych komórek. W trakcie snu zachodzi wspomaganie tzw. konsolidacja pamięci, który to proces odpowiada za utrwalanie nabytych informacji w mózgu.

Przeczytaj także:  Jak zadbać o piękne włosy i paznokcie? Poznaj witaminy, które w tym pomogą

Po drugie należy dbać o zdrową, zbilansowaną dietę. Należy sięgać  po chude mięso, warzywa oraz owoce. Ważne jest również picie dużej ilości wody w ciągu doby. Do produktów, które szczególnie służą pracy naszej pamięci, należą:

 • antyoksydanty – owoce jagodowe, wiśnie, morele, arbuzy, cytrusy, brokuły, pietruszka, szpinak, marchew;
 • tłuszcze nienasycone – ryby morskie, pestki słonecznika i dyni, orzechy włoskie, algi morskie, nasiona lnu;
 • witaminy z grupy B – kasza gryczana, jogurt naturalny, otręby, pistacje, awokado;
 • magnez – pełnoziarniste pieczywo, migdały, orzechy, suszone owoce;
 • kwas foliowy – szpinak, groch, fasola, ziarna zbóż;
 • węglowodany złożone – kasze, otręby, ziarna, pełnoziarniste pieczywo;
 • cynk – małże, ostrygi, migdały, fasola, groszek zielony;
 • zioła – wyciąg z miłorzębu japońskiego, żeń-szeń, kozieradka pospolita.

Proste ćwiczenia na dobrą pamięć i koncentrację

Umysł warto również ćwiczyć! Tym bardziej, że możemy to robić w formie zabawy. Wspaniałym treningiem może być:

 • gra memory;
 • powtarzanie sekwencji słów, wierszy, piosenek, zdań w formie gry towarzyskiej;
 • zagadki logiczne;
 • sudoku.

Ginkgo Biloba na pamięć

Warto również sięgnąć po naturalne suplementy diety, które pozytywnie wpłyną zarówno na pamięć, jak i cały organizm. Najbardziej znanym i cieszącym się największą popularnością wśród ziół jest wyciąg z miłorzębu japońskiego popularnie funkcjonujący pod nazwą Ginkgo Biloba. Wspomaga on utrzymanie dobrej sprawności umysłowej, jasności myślenia oraz funkcji poznawczych na co dzień. Ponadto wspomaga krążenie, dzięki czemu przyczynia się do utrzymania dobrego słuchu i wzroku. Miłorząb japoński wpływa doskonale na pamięć, ponieważ wspiera mikrokrążenie w naczyniach mózgowych, co przyczynia się do zachowania prawidłowej pracy mózgu. Warto po niego również sięgać w okresach wzmożonego zmęczenia oraz stresu.

Przeczytaj także:  Serum nawilżające jako podstawa pielęgnacji twarzy
Informacja prawna