Manolo Blahnik – buty rozpoznawalne na całym świecie

Jeden z najsłynniejszych projektantów na świecie, który pomimo swoich 77 lat wciąż nie zwalnia tempa i nadal projektuje kilkadziesiąt modeli obuwia rocznie. Poznajcie sylwetkę Manolo Blahnika, którego szpilki pokochała ikona stylu – Carrie Bradshaw.

Carrie Bradshaw, bohaterka serialu „Seks w wielkim mieście”, w jednym z odcinków powiedziała do złodzieja: „Możesz zabrać moją torebkę Fendi, mój pierścionek, zegarek ale proszę, nie zabieraj mi moich szpilek Manolo Blahnik”. Bohaterka szalała na punkcie słynnych niebieskich szpilek Hangisi (które zresztą były jej osobistym „pierścionkiem zaręczynowym”), jak i stylowych Mary-Jane. Szał na buty od Blahnika zaczął się jednak na długo przed emisją serialu, bo w latach 70, kiedy Bianca Jagger wjechała w butach Manolo Blahnik na białym koniu do legendarnego Studia 54.

Manolo Blahnik urodził się na Wyspach Kanaryjskich. Jego matka była Hiszpanką, ojciec Czechem, który w latach 30. uciekł z Pragi ze względu na rosnące nastroje faszystowskie. Rodzina Blahnika prowadziła swoją własną plantację bananów w Santa Cruz de la Palma. Manolo razem z matką i siostrą często podróżował do Madrytu i Paryża, towarzysząc kobietom podczas luksusowych zakupów, między innymi Balenciagi. Sam projektant twierdzi, że wówczas zaczęła się jego fascynacja kobietami i modą – matka uformowała jego estetykę, zabierając go do miejsc, w których wszystkie kobiety były bardzo „chic”. Z siostrą Evangeline do tej pory jest bardzo blisko – zajmuje ona jedno z kierowniczych stanowisk w firmie Manolo Blahnik.

Przeczytaj także:  Wzorzyste spodnie w stylizacji

Rodzicom bardzo zależało, by Manolo był dyplomatą, jednak on obrał zupełnie inny kierunek – rzucił studia polityczne w Genewie i przeniósł się na wydział literatury. Następnie przez jakiś czas projektował scenografię w Paryżu, dopóki nie pojechał do Nowego Jorku, gdzie spotkał swoją „matkę chrzestną” (jak mówi sam Blahnik) – Dianę Vreeland, słynną redaktorkę mody. To ona miała go zachęcić do projektowania obuwia – po tym zdarzeniu Manolo przeprowadził się do Londynu, gdzie pomagał w butiku Zapatas i współpracował z „The Sunday Times” oraz „Vogue Italy”. Jego kariera zaczęła się od zaprojektowania kolekcji obuwia dla znanego wówczas Ossiego Clarka. Blahnik, bez żadnego modowego wykształcenia, szybko założył swój autorski butik, a jego stałymi klientkami zostały Bianca Jagger i Paloma Picasso.

Sam Blahnik twierdzi, że wykształciły go fabryki i uważa to za najlepsze doświadczenie dla projektanta. Każdy etap procesu powstawania butów kontroluje osobiście. Tworzy do teraz – rysuje codziennie, inspiruje go wszystko, co go otacza: film, wystawy, architektura. W swoich projektach często nawiązuje do butów Marii Antoniny, zresztą Blahnik zaprojektował buty do filmu Sofii Coppoli poświęconemu królowej Francji. Manolo bardzo inspirował się silnymi kobietami z historii – także carycą Katarzyną Wielką. Co ciekawe, w 2010 r Manolo stworzył buty nazwane trzema polskimi miastami – „Poznań”, „Łódź” i „Suwałki”. Projektant zdobył kilkukrotnie słynną nagrodę CFDA dla najlepszego projektanta akcesoriów, wiele muzeów poświęciło mu wystawę (w tym londyńskie Design Museum w 2003 roku). Blahnik nie zapomina jednak też o swoich młodych klientkach – współpracował z Rihanną oraz marką Vetements, a konto na Instagramie marki Manolo Blahnik jest źródłem niekończących się inspiracji. Buty od Blahnika noszą, między innymi Jennifer Aniston, siostry Olsen, Sarah Jessica Parker, Uma Thurman i Anna Wintour.

Przeczytaj także:  Poznaj 3 stylizacje, do których pasują naszyjniki z bursztynów!

Szpilki Manolo Blahnik są obiektem pożądania kobiet na całym świecie. Nic dziwnego – są bogato ozdobione, wykonane z najszlachetniejszych materiałów i jednocześnie ponadczasowe. Jednymi z najpopularniejszych modeli są – szpilki Hangisi, wykonane z jedwabnej satyny i ozdobione kunsztowną kryształową klamrą, szpilki Chaos – klasyczne sandałki na obcasie z cienkim paskiem biegnącym wokół kostki, oraz szpilki BB – ponadczasowe czółenka z noskiem w szpic. Manolo Blahnik twierdzi, że liczy się jakość, a nie ilość – dlatego nie zachęca do nadmiernej konsumpcji, a do znalezienia modelu, który sprawdzi się idealnie dla każdej z nas. Dlatego właśnie Anna Wintour od 1994 roku nie rozstaje się z modelem szpilek, które Manolo zaprojektował specjalnie dla niej.

Buty Manolo Blahnik znajdziesz w sprzedaży online w sklepie Moliera2.com oraz stacjonarnie w warszawskim Salonie Moliera 2.

Informacja prawna