Kwasy AHA i BHA cieszą się coraz większą popularnością w codziennej pielęgnacji cery. Znajdziemy je w licznych produktach kosmetycznych. Stanowią ciekawą opcję dla tradycyjnie stosowanych substancji. Zastanawiasz się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie? Jakich efektów możesz się spodziewać? W artykule wyjaśnimy, jak stosowane są kwasy AHA i BHA w kosmetyce.
Co to są kwasy AHA i BHA?
Kwasy AHA i BHA, czyli tzw. kwasy hydroksylowe, odznaczają się szerokimi właściwościami, pozwalającymi na ich rozmaite wykorzystanie w codziennej pielęgnacji. Alfa-hydroksykwasy (AHA) uchodzą za najsilniejszą odmianę kwasów owocowych. Należą do nich kwas glikolowy, mlekowy oraz migdałowy. To właśnie je znajdziemy najczęściej w produktach pielęgnacyjnych. Odznaczają się bowiem szerokim wachlarzem zastosowań. Mogą być wykorzystywane także do troski o cerę problematyczną.
Beta-hydroksykwasy (BHA) obejmują jedynie kwas salicylowy, który najczęściej stosowany jest przez posiadaczy cery tłustej ze skłonnością do trądziku. Pozyskiwany jest m.in. z malin, kwiatów rumianku oraz liści brzozy. Jego głównym zadaniem jest normalizacja pracy gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za wytwarzanie sebum. W codziennej pielęgnacji ogromną popularnością cieszy się oczyszczanie i peeling z kwasami AHA i BHA. Znajdziemy je również w kremach i serach pielęgnacyjnych.
Kiedy warto sięgnąć po kwasy AHA i BHA?
Jak wspomniano kwasy BHA przeznaczone są do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Oprócz zmniejszania wydzielania sebum skutecznie zwężają pory oraz zapobiegają pojawianiu się kolejnych wykwitów. Pomagają także w pozbywaniu się zaskórników. Kwas salicylowy słynie bowiem ze swojego działania przeciwzapalnego i antybakteryjnego. Jednocześnie rozjaśnia skórę i zmniejsza widoczność przebarwień, stanowiąc uniwersalny składnik kosmetyków.
Kwasy owocowe AHA są ważnym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Kwas glikolowy doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej oraz w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Wnika głęboko w komórki naskórka, gwarantując optymalne oczyszczanie cery. Przyda się ponadto w przypadku osób, które chcą rozświetlić i rozjaśnić cerę.
W walce z zaskórnikami pomocny może okazać się natomiast kwas mlekowy. Jest to uniwersalne rozwiązanie, po które można sięgnąć niezależnie od typu cery. Kwasy AHA i BHA na twarz to sprawdzona opcja dla każdej miłośniczki świadomej pielęgnacji. Kwasy AHA i BHA w ciąży należy stosować z umiarem lub zupełnie z nich zrezygnować. Najlepiej sprawdzą się te z mniejszym stężeniem oraz delikatny kwas mlekowy.
Jakie są efekty stosowania kwasów AHA i BHA?
Eksfoliacja kwasami AHA i BHA uchodzi za jeden z najskuteczniejszych sposobów oczyszczania cery. Peeling chemiczny nie zaburza naturalnej bariery hydrolipidowej, gwarantując jednocześnie usunięcie martwego naskórka. Po zastosowaniu kwasów AHA i BHA Twoja skóra będzie dogłębnie odświeżona oraz rozświetlona. Dodatkowo możesz liczyć na rozjaśnienie przebarwień oraz zmniejszenie produkcji sebum. W warunkach domowych najlepiej sięgać po gotowe produkty pielęgnacyjne o niższych stężeniach. Najsilniej działające kosmetyki wykorzystywane są głównie przez doświadczonych kosmetologów. Ich samodzielne stosowanie może doprowadzić do podrażnień.
Kwasy AHA i BHA a inne środki pielęgnacyjne
Zastanawiasz się, czy można stosować kwas AHA BHA i niacynamid w tym samym czasie? Niacynamid, czyli witamina B3, najlepiej sprawdza się w połączeniu z kwasem hialuronowym oraz retinolem, z którym stanowi świetny duet przeciwstarzeniowy.
Niacyna nie powinna być jednak łączona z kwasami owocowymi. Stosowanie tych dwóch substancji jednocześnie bardzo często prowadzi do podrażnień i zaczerwienień. Długotrwałe łączenie witaminy B3 i kwasów może doprowadzić przy tym do wysuszenia cery. Kwasy AHA i BHA możesz natomiast łączyć z humektantami, odpowiadającymi za nawilżenie, do których należy kwas hialuronowy, gliceryna oraz pantenol.