Kosmetyki z kwasem hialuronowym cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Są chętnie wybierane przez kobiety starsze i młodsze, które chcą zadbać o jędrną i gładką cerę. Przed wyborem powinniśmy przyjrzeć się potrzebom naszej skóry i zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami. Co trzeba wiedzieć o kwasie hialuronowym? Czym wyróżniają się kosmetyki z tym składnikiem?
Kwas hialuronowy
Okazuje się, że kwas hialuronowy jest jednym z najczęściej stosowanych składników w produkcji kosmetyków. Silne działanie nawilżające dotyczy z pewnością z właściwości wiązania wody. Ponadto kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem występującym w skórze człowieka. Przynosi ukojenie i odświeżenie oraz chłonie skórę podobnie do gąbki. Jest niezwykle cenny w przypadku walki ze skórą suchą. Czym cechują się kosmetyki z kwasem hialuronowym?
To produkty znane i cenione nie tylko w Polsce. Sięgają po nie kobiety w każdym wieku, które chcą cieszyć się gładką cerą przez długi czas. Kosmetyki tego typu bardzo dobrze wpływają na nawilżenie i odświeżenie cery!
Właściwości kwasu hialuronowego
Jakie właściwości wykazuje kwas hialuronowy? Docenić trzeba tutaj działanie higroskopijne. W wodnym środowisku cząsteczki te mogą zwiększać swoją objętość nawet 1000-krotnie. Nic więc dziwnego, że kwas hialuronowy stał się niezastąpionym składnikiem kosmetyków ochronnych i nawilżających do twarzy oraz całego ciała. Aktualnie do wyboru mamy różnorodne maseczki, toniki, kremy, balsamy, żele do mycia itp.
Nie bez znaczenia jest to, że kwas hialuronowy jest podstawowym składnikiem wielu preparatów stosowanych w medycynie estetycznej. Może występować w formie nieusieciowanej lub usieciowanej. Zazwyczaj jest pozyskiwany w drodze biofermentacji – po wysuszeniu i oczyszczeniu przypomina proszek.
Kosmetyki z kwasem hialuronowym są wybawieniem dla suchej i spierzchniętej skóry. Jeżeli nie mamy serum pod ręką, warto wieczorem nałożyć warstwę kremu z kwasem hialuronowym i odczekać kilkanaście minut. Po tym czasie zdejmujemy nadmiar kremu chusteczką, uzyskując ogromną różnicę.
Zastosowanie w kosmetologii
Wykorzystanie w kosmetologii wiąże się także z pochodnymi w postaci hialuronianiu potasu i sodu. Ten składnik pozyskujemy biotechnologicznymi metodami, stosując szczep paciorkowców Streprococcus. Atutem jest to, że jest on bezpieczny dla cery – nie wywołuje alergii i podrażnień. Może być z powodzeniem stosowany przez cały rok, przyjmując różną masę cząsteczkową. Niekiedy w kosmetykach łączone są kwasy hialuronowe o różnych masach cząsteczkowych, aby zapewniać kompleksowa ochronę i pielęgnację cery. Kosmetyki HA występują w kilku formach strukturalnych:
- Wielkocząsteczkowa – tworzy na skórze cienką błonę, która ma za zadanie chronić przed odparowaniem wody.
- Średniocząsteczkowa – wykazuje silnie nawilżające działanie, dając efekty wygładzenia i ujędrnienia skóry.
- Krótkocząsteczkowa – wnika w głębsze warstwy skórne, zapewniając długotrwałe i silne nawilżenie.
Poza tym w kosmetykach kwas hialuronowy jest zamykany w liposomach, dzięki czemu dochodzi do ułatwienia wnikania w głąb naskórka.
Artykuł gościnny.