Trening personalny – czym jest i jak wygląda?

Trening personalny to ćwiczenia fizyczne, które są prowadzone pod okiem osobistego trenera. Taki sposób aktywności jest uznawany za najbardziej efektywny, ponieważ czas, forma i intensywność treningu są dostosowane do potrzeb, możliwości, kondycji i celów treningowych zainteresowanego.

Dla kogo przeznaczony jest trening personalny?

Trening personalny to zajęcia na siłowni, sali gimnastycznej, w domu lub w plenerze, w których czasie trener pozostaje do wyłącznej dyspozycji osoby ćwiczącej. Specjalista dobiera formę i intensywność ćwiczeń zgodnie z możliwościami klienta oraz dostosowuje je tak, aby dzięki nim możliwe było osiągnięcie określonych celów (np. zmniejszenie masy ciała). Trener personalny przez całe zajęcia czuwa, aby wszystkie ćwiczenia były wykonywane poprawnie i motywuje do dalszej pracy. Cyklicznie dokonuje też pomiarów masy ciała, obwodu talii i bioder oraz wskaźnika BMI, do którego obliczenia służy m.in. kalkulator BMI.

Trening personalny przeznaczony jest dla każdej osoby, która chce rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną oraz pragnie:

  • nauczyć się korzystać ze sprzętów dostępnych na siłowni;
  • osiągnąć cele w tempie dostosowanym do możliwości organizmu;
  • mieć indywidualnie opracowany plan treningowy;
  • mieć podczas treningu pomoc od doświadczonej osoby;
  • aby trening był bezpieczny dla zdrowia;
  • aby ćwiczenia były wykonywane poprawnie;
  • nauczyć się regeneracji po treningu i zasad zdrowego trybu życia.

Trening personalny to także dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują dużej dawki motywacji podczas dążenia do postawionego sobie celu.

Jak przygotować się do treningu personalnego?

Do treningu personalnego warto odpowiednio się przygotować. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, jaki ma być cel zajęć. Bez tego trener nie będzie mógł stworzyć satysfakcjonującego i skutecznego planu treningowego.

Przeczytaj także:  Praca biurowa – jak wpływa na kondycję twoich nóg?

Drugą ważną kwestią jest stan zdrowia. Trzeba koniecznie poinformować trenera o chorobach przewlekłych oraz przyjmowanych na stałe lekach. Warto wspomnieć także o przebytych kontuzjach i urazach. Jest to istotne, ponieważ w niektórych przypadkach zbyt forsowny trening może przynieść więcej szkody niż pożytku. Natomiast są schorzenia, przy których aktywność fizyczna wspomaga terapię.

Na trening personalny trzeba przygotować odpowiedni strój. Nie trzeba kupować od razu drogiej i profesjonalnej odzieży. Wystarczy luźna koszulka i spodenki lub spodnie dresowe. Istotne, żeby czuć się swobodnie. Bardzo ważne są natomiast buty. Muszą być wygodne i sprawiać, aby stopa była w nich umieszczona stabilnie. Od tego w głównej mierze zależy bezpieczeństwo podczas wykonywania każdego ćwiczenia. Do torby treningowej warto spakować także ręcznik oraz dużą butelkę wody mineralnej – odpowiednie nawodnienie podczas treningu to podstawa.

Jak wygląda pierwszy trening personalny?

Trening personalny trwa 60 minut. Na początku trener zbierze dokładny wywiad (cele treningowe, stan zdrowia itp.), a następnie dokona niezbędnych pomiarów ciała. Poprosi także o wykonanie kilku prostych ćwiczeń, dzięki którym pozna możliwości klienta. Na tej podstawie opracuje szczegółowy plan działania, który zostanie wdrożony podczas kolejnych zajęć.

Czym kierować się przy wyborze trenera personalnego?

Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedniego trenera osobistego. Niestety w Internecie często reklamują się osoby, które nie mają odpowiednich kwalifikacji, a zajęcia z nimi nie są efektywne, czasem nawet kończą się kontuzją. Przed pójściem na zajęcia warto sprawdzić:

  • doświadczenie trenera,
  • styl jego pracy (niektórzy specjaliści są bardzo wymagający, inni mniej),
  • rekomendacje znajomych i opinie w Internecie,
  • cechy osobowości trenera.
Przeczytaj także:  Mangostan to nie mango – o cennych właściwościach tajskiego owocu

Warto kierować się także lokalizacją zajęć. Dobrze, aby były one prowadzone w okolicy miejsca zamieszkania, pracy lub uczelni. Długi i trudny dojazd może zniechęcić.

Zalety treningu personalnego

Trening personalny ma wiele zalet. Przede wszystkim jest on polecany osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sportem. Dzięki osobistemu trenerowi szybciej nauczą się, jak poprawnie ćwiczyć i korzystać ze sprzętów. Poprawi to efektywność treningu i zmniejszy ryzyko kontuzji. Poza tym plan opracowany podczas indywidualnych treningów będzie realny i w pełni dostosowany do możliwości osoby, która rozpoczyna aktywność fizyczną.

Trening personalny wiąże się także z dużą dawką motywacji. Ponadto specjalista chętnie dzieli się wiedzą dotyczącą zdrowego stylu życia oraz anatomii – może podpowiedzieć, które ćwiczenia działają na konkretną partię mięśni, jak odciążyć kręgosłup lub kolana, jak zregenerować się po treningu oraz jak uniknąć zakwasów.

Koszt treningu personalnego

Koszt treningu personalnego zależy przede wszystkim od doświadczenia i kompetencji trenera. Trzeba przygotować się na to, że w większości klubów fitness za godzinę zajęć wydamy 100–150 zł. Cena jest zazwyczaj niższa, jeżeli od razu opłaca się kilka godzin lub na trening przychodzi się z osobą towarzyszącą.

Dodaj komentarz

Informacja prawna