Czy warto wybrać obuwie wykonane metodą stitchdown?

Konstrukcja obuwia szytego, czyli tzw. stitchdown jest starą metodą produkcji butów, sięgającą kilku wieków wstecz. Zapewnia ona niewiarygodną trwałość i tym samym gwarantuje, że takie buty posłużą nam przez wiele kolejnych sezonów.

Czy warto wybrać obuwie wykonane metodą stitchdown?

Obecnie najczęściej tą metodą wykonywane jest profesjonalne, wysokiej jakości obuwie robocze, ale także ten typ butów preferują topowi projektanci mody. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w ręcznie wykonane buty, dostępne tylko na specjalne zamówienie, to odpowiedź jest banalnie prosta – oczywiście, że warto.

W szczególności buty robocze, dzięki tej wyjątkowej metodzie, jaką niewątpliwie jest stitchdown są bardzo mocne. Dlatego też wytrzymuje intensywną eksploatację podczas pracy i służą nam o wiele dłużej, niż typowe obuwie fabryczne.

Buty wykonane metodą stitchdown technicznie nie są „zgrzewane”, ponieważ nie ma w nich żadnego „ściągacza”, ale ich wszystkie warstwy są ręcznie zszywane.

Ściągacz to pasek materiału biegnący wzdłuż zewnętrznej krawędzi buta. Jest on tam po to, aby producent mógł przeprowadzić ścieg przez ściągacz, podeszwę środkową i zewnętrzną, zszywając te warstwy razem. Szwy wewnątrz buta łączą cholewkę, wkładkę, podeszwę środkową oraz zewnętrzną. Konstrukcja zszywana karbuje część cholewki na zewnątrz, w ten sposób tworzy coś w rodzaju listwy wokół całej krawędzi buta. Wykonuje się to ręcznie, ponieważ jest to zbyt skomplikowane, aby maszyna mogła to zrobić poprawnie. Jest to rzemiosło starej szkoły rzemieślniczej, które niewielu producentów butów może wykorzystać do tworzenia swoich wyrobów.

Przeczytaj także:  Gdy prowadzisz firmę, ubierz ją w reklamę!

Jest to stary sposób, w jaki dawniej szyto buty, dlatego też były one wówczas bardzo drogie i zakup nowej pary dokonywano dopiero po całkowitym zużyciu starych butów.

W rzeczywistości konstrukcję ściągacza wymyślono po to, aby przyspieszyć proces i uczynić go „skalowalnym”, jak mawia się w środowisku biznesowym. Ściągacz może być wykonany w większości maszynowo, co oznacza, że można wykonać więcej produktów na dzień, na tydzień, itd.

Wykonanie butów metodą stitchdown oczywiście zajmuje dużo więcej czasu i zaangażowania, ale w ostatecznym rezultacie są one o wiele mocniejsze i lepiej opierają się wilgoci, kurzowi i innym zabrudzeniom.

Obuwie zszywane może być oczywiście odnowione i naprawione, ale niestety nie ma tak wielu szewców, którzy mogą lub chcą się tego podjąć.

Buty ręcznie wykonane, które idealnie dopasowują się do stopy, są niezwykle wytrzymałe i wygodne, to podstawa komfortu oraz zdrowia naszych stóp. Właśnie dlatego warto postawić na buty uszyte tą starą, tradycyjną metodą.  Po prostu jest to produkt najwyższej jakości, dlatego też nie należy do tanich.

Jeśli należysz do osób, które nie lubią przepłacać, to powinieneś przejrzeć oferty internetowych hurtowni obuwia, ponieważ często można skorzystać z atrakcyjnych wyprzedaży i promocji. Jeśli będziesz trzymał rękę na pulsie i na bieżąco będziesz śledził wszystkie oferty, to z pewnością uda Ci się zakupić bardzo dobrej jakości, skórzane obuwie w doskonałej cenie.

Polecamy!

Informacja prawna