Gdzie warto kupować kurtki zimowe?

Kurtka kurtce nierówna. Z tą prostą sentencją zgodzi się każdy, komu choć raz zdarzyło się zmarznąć w okresie niskich temperatur, pomimo faktu bycia ubranym w odzienie wierzchnie. Kurtki zimowe mogą bowiem różnić się zakresem temperatur, do których są przeznaczone. Oczywiście, zależy to w znacznym stopniu od materiałów użytych do ich produkcji. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jak wybrać kurtkę, w której nie zmarzniemy oraz na jakie parametry warto zwrócić uwagę, by uniknąć nieudanego zakupu.

Kurtka zimowa – komfortowa, ciepła i ładna

Kurtki zimowe pełnią przede wszystkim praktyczne funkcje. Do najważniejszych należą izolacja termiczna naszego organizmu oraz jego wentylacja w czasie przebywania na świeżym powietrzu. Obie funkcje są niezwykle ważne w okresie zimowym, gdy nasz organizm narażony jest na oddziaływanie wyjątkowo niskich temperatur. Bez odpowiedniej wentylacji, nasz organizm uległby niepotrzebnemu przegrzaniu.

Oczywiście, funkcje estetyczne są również ważne. Nie należy jednak kierować się wyłącznie nimi – dobra kurtka zimowa powinna przede wszystkim chronić nas przed zimnem, a dopiero w dalszej kolejności – pozytywnie oddziaływać na nasz wygląd.

Wypełnienie w kurtkach zimowych

Wśród dostępnych kurtek zimowych znajdziemy kilka różnych rodzajów, w zależności od zastosowanego w nich wypełnienia. Do tych często stosowanych należy puch – uważany za najkorzystniejszy materiał izolujący temperaturę. Zaletą kurtek puchowych jest ich lekkość oraz niewielkie rozmiary – wystarczy cienka warstwa puchu, by kurtka ochroniła nas przed nocnymi mrozami. Warto podkreślić, że izolacyjne właściwości puchu słabną pod wpływem wilgoci, dlatego kurtki puchowe powinny być wyposażone w dodatkową membranę zabezpieczającą przed deszczem.

Stosowane są również materiały syntetyczne. Są nieco mniej skuteczne w izolacji termicznej niż puch, jednak wykazują zdecydowanie większą odporność na działanie wilgoci. Ponadto, kurtki wypełnione włóknem syntetycznym są odporne na odkształcenia i zagięcia, szybko odzyskują oryginalny kształt, nawet po wielu miesiącach leżenia na dnie szafy.

Dodatki w kurtkach zimowych

Poszukując idealnej kurtki na zimę, warto także zwrócić uwagę na obecność dodatkowych elementów.

Do najważniejszych należy kaptur. Wiele osób nie wyobraża sobie chodzenia w kurtce pozbawionej kaptura, który stanowi świetną izolację głowy, szyi i karku przed podmuchami zimnego powietrza. Warto sięgać po kurtki wyposażone w kaptur podatny na ruchy głowy lub z regulowanym ustawieniem.

Kieszenie to element obowiązkowy w każdej kurtce. Powinny być przynajmniej dwie – w celu przechowywania drobnych przedmiotów oraz ogrzewania dłoni. Większa ilość kieszeni może przydać się do przechowywania portfela, kluczy, telefonu, a także dodatków – szalika lub rękawiczek.

Wzmocnienia to często stosowane formy zabezpieczenia miejsc szczególnie podatnych na zniszczenie. Do takich należą ramiona, łokcie, a także okolice bioder – narażonych na ryzyko otarcia lub rozciągnięcia.

Gdzie kupować kurtki?

Wiele osób decyduje się zakup kurtek zimowych jedynie w sklepach stacjonarnych. Jest to oczywiście zrozumiałe – w sklepach takich mamy możliwość przymierzenia każdego interesującego nas ubrania. Warto jednak podkreślić, że kupowanie kurtek zimowych przez internet zyskuje z roku na rok na popularności. Co niezwykle ważne, niemal każdy sklep odzieżowy online przedstawia pełny zakres informacji na temat konstrukcji sprzedawanych w nim kurtek zimowych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, czy dana kurtka wypełniona jest materiałem o wystarczających możliwościach izolacyjnych.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna