Wydaje Ci się, że Twoje łóżko jest czyste i pachnące? Na pewno zdziwiłbyś się, gdybyś przyjrzał mu się pod mikroskopem! Dowiedz się, jakie mikroorganizmy mieszkają w Twojej pościeli i jak się ich pozbyć.
Jakie mikroorganizmy mogą bytować w łóżku?
Nawet jeśli regularnie odkurzasz pomieszczenie i pierzesz pościel, i tak nie masz stuprocentowej pewności, że w Twojej pościeli nie żyją żadne mikroorganizmy. Dlaczego? Każdego dnia zostawiasz na niej niewielką ilość martwego naskórka, który stanowi pokarm dla roztoczy. Jeśli w pomieszczeniu jest dość ciepło i wilgotno, to są to warunki idealne dla ich rozwoju – zatem nie ma nic dziwnego w tym, że zaczynają się namnażać, ich populacja rośnie, a Ty coraz dotkliwiej odczuwasz skutki ich obecności. Pościel stwarza również idealne warunki do bytowania grzybów i bakterii, które z kolei przyciąga wydzielany przez ludzkie ciało pot.
Masz zwierzęta? W takim razie w Twoim łóżku na pewno znajduje się także sierść, nawet jeśli pies czy kot nie ma wstępu na pościel. Sierść, jak również znajdująca się na niej ślina, to kolejny alergen, na którego działanie jest narażona Twoja skóra podczas spania.
Jak często prać pościel?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często prać pościel, gdyż zależy to od wielu czynników. Na pewno nie należy tego robić rzadziej niż raz na dwa tygodnie – chociażby ze względu na komfort snu. Jeśli masz zwierzęta, które często wskakują na łóżko, albo cierpisz na problemy związane z nadmiernym poceniem, rozważ pranie pościeli częściej – np. raz w tygodniu. Taka częstotliwość może się jednak okazać wciąż nie wystarczająca dla alergików, w przypadku których należy robić to jak najczęściej, nawet dwa czy trzy razy w tygodniu, jeśli objawy choroby są ostre i uciążliwe.
Jak skutecznie prać pościel? Tę wykonaną z bawełny, lnu czy kory w 60°C, pozostałą w 40°C. Do tej drugiej grupy zalicza się chociażby satynę czy flanelę. Taka temperatura nie wpłynie negatywnie na strukturę materiału, a jednak pomoże w usunięciu większości mikroorganizmów, które na nim żyją. Pościel możesz również dodatkowo wyprasować.
Jak jeszcze dbać o higieniczną czystość miejsca spania?
Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić dla większej higieny podczas snu? Pomocny może się okazać… odkurzacz. Ale nie taki zwykły model, z którego korzystasz podczas sprzątania posadzki, a specjalny odkurzacz do usuwania roztoczy ze światłem UV Electrolux. Jak działa takie urządzenie?
Jego szczotka wychwytuje zabrudzenia tak jak każda inna. Jednocześnie dysponuje jednak technologią UV-Light, która emituje światło UV o odpowiedniej długości fali. Odkurzacz zbiera więc zabrudzenia i żyjące w nich drobnoustroje, a 5-stopniowy system filtracji pozwala na ich trwałe usunięcie.
Odkurzacza Electrolux możesz używać na różnych tekstylnych powierzchniach – kocach, poduszkach, materacach itp. Jest zatem rozwiązaniem, które wspomoże Cię w walce o higienicznie czyste łóżko – bez bakterii, grzybów oraz innych alergenów, które mogłyby Ci zagrażać.