Wybieramy czajnik na gaz – na co zwrócić uwagę?

Czajnik to niezbędny element w każdej kuchni, który służy do gotowania wody.Tradycyjne czajniki na gaz, pomimo wręcz ogromnej konkurencji ze strony swoich elektrycznych odpowiedników, nadal cieszą się sporą popularnością. Na rynku bez problemu znajdziemy wiele modeli na gaz, dlatego, zanim zdecydujemy się na jeden z nich, warto dowiedzieć się, na jakie kwestie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Czajnik na gaz – czy to się opłaca?

Dużo osób twierdzi, że czajniki elektryczne zużywają o wiele więcej energii, co z kolei może wiązać się z wyższymi kosztami ich eksploatacji. Nie da się ukryć, że użytkowanie tradycyjnego czajnika jest nieco tańsze niż jego elektrycznego odpowiednika, ale wyłącznie pod warunkiem, że posiadamy kuchenkę gazową. Okazuje się jednak, że sytuacja może wyglądać nieco inaczej, jeśli ten model wykorzystujemy do gotowania wody na płycie elektrycznej lub indukcyjnej, do której musi być on dostosowany.

Nie oznacza to jednak, że zakup czajnika na gaz jest złym pomysłem. Co więcej, te modele charakteryzują się szeregiem zalet, które przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać. Te czajniki są zazwyczaj tańsze niż elektryczne i posiadają gwizdek, który głośno i wyraźnie sygnalizuje zagotowanie się wody. Ponadto modele na gaz są dostępne w wielu wzorach i kolorach, więc bez problemu dopasujemy je do swoich upodobań czy wystroju wnętrza. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ładny czajnik to wyróżniający się akcent w kuchni.

Odpowiednia pojemność czajnika

Wybierając czajnik, powinniśmy zadbać przede wszystkim o odpowiednią pojemność, która będzie dostosowana do naszych potrzeb. W przypadku kilkuosobowej rodziny najlepszym rozwiązaniem będzie zakup większego modelu – nawet do trzech litrów. Jeśli jednak mieszkamy sami lub ze swoją drugą połówką z pewnością wystarczy nam czajnik o pojemności ok. 1,7 l. Oczywiście wyłącznie od naszych preferencji zależy, jakie naczynie znajdzie się w naszej kuchni. Jeśli spodoba nam się większy model nie rezygnujmy z niego tylko dlatego, że jego pojemność nieco przekracza nasze plany zakupowe.

Materiał wykonania

Jedną z ważniejszych kwestii, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem, jest tworzywo z jakiego został wykonany czajnik. W przypadku modeli przeznaczonych na kuchenkę gazową mamy do wyboru naczynia stalowe lub emaliowane. Czajniki na gaz ze stali nierdzewnej mają prosty i elegancki design, a przy tym dość szybko się nagrzewają. Warto dodać, że z biegiem czasu na ich powierzchni pojawiają się trudne do usunięcia zabrudzenia. Aktualnie swój renesans przeżywają modele emaliowane. Te naczynia są zazwyczaj wykonane ze stali nierdzewnej i pokrywane warstwą emalii. Domownicy cenią je przede wszystkim za walory funkcjonalne, jak i estetyczne. Co więcej, emalia charakteryzuje się zarówno trwałością, jak i odpornością na rdzewienie i działanie wysokich temperatur.

Pamiętajmy o tym, aby zwrócić uwagę także na rączkę czajnika, warto, aby była ona wykonana z tworzywa, które się nie nagrzewa. Dostępne na rynku czajniki na gaz mogą różnić się między sobą wieloma cechami – od kształtu i sposobu ułożenia rączki, przez kształt bryły, aż po rodzaj gwizdka.

Czajnik w stylu retro 

W kuchniach urządzonych w stylu klasycznym lub rustykalnym świetnie sprawdzą się modele w stylistyce retro. W zależności od preferencji możemy zdecydować się na uniwersalny czajnik na gaz lub ten w kremowym odcieniu, który będzie pasował do praktycznie każdej aranżacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w naczynie z ciekawym wzorem, które z pewnością będzie wyróżniać się na tle pozostałych sprzętów.

Nowoczesne czajniki na gaz 

Okazuje się, że czajniki na gaz będą świetną alternatywą w przypadku nowoczesnych wnętrz. Jeśli w naszej kuchni dominuje czerń i biel lub szarości, przełamywane drobnymi akcentami kolorystycznymi, doskonałym rozwiązaniem będzie model ze stali nierdzewnej.

Ciekawym, a z drugiej strony niezwykle designerskim rozwiązaniem są szklane czajniki, które są odporne na wysokie temperatury, a z drugiej strony pięknie prezentują się w nowoczesnej kuchni.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna