Co zrobić, by prać bardziej ekologicznie?

Kobieta rozwieszająca ekologiczne pranie

Na co dzień starasz się żyć w zgodzie z naturą: kupujesz lokalnie, ograniczasz plastik, zamiast samochodu wybierasz rower. Chcesz przenieść te starania na wszystkie dziedziny życia – również na obowiązki domowe. Jak przestawić się na bardziej ekologiczne pranie? Czy ekologiczne środki czystości to wszystko, co możesz zmienić w swoich przyzwyczajeniach? Dowiedz się więcej dzięki ekspertom marki Toshiba.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto zmienić tradycyjny proszek na ekologiczne środki do prania,
  • jak wprowadzić na stałe ekologiczne pranie dzięki pralce przyjaznej środowisku.

Z pewnością słyszałeś o ekologicznych środkach do prania, ale czy wiesz, dlaczego warto je stosować? Dowiedz się więcej o sposobach na ekologiczne pranie, abyś mógł nie tylko zadbać o środowisko, ale także o zdrowie Twoje i Twoich najbliższych. Warto przestawić się na nowe, ekologiczne nawyki, zwłaszcza że w dłuższej perspektywie będziesz mógł dzięki nim oszczędzić na wodzie i prądzie.

Ekologiczne środki do prania – co zawierają i dlaczego warto je stosować?

Aby proszek do prania skutecznie usuwał plamy, musi zawierać wiele szkodliwych substancji chemicznych, m.in. fosforany, spieniacze SLS i SLES, polikarboksylany czy ABS. Te środki są nieprzyjazne nie tylko dla środowiska, ale także… dla Twojej skóry. Podrażnienia i alergie po założeniu świeżo wypranej koszulki to dla Ciebie sygnał, że najwyższy czas się przestawić na ekologiczne środki do prania.

Czy takie środki piorące muszą być drogie? Jeśli wykonasz je samodzielnie – wręcz przeciwnie! Im prostszy skład takiego proszku, tym lepiej, a do skutecznego prania potrzebujesz raptem 3 składników:

  • boraksu (40 dag),
  • węglanu sodu (40 dag),
  • startego szarego mydła (20 dag).
Przeczytaj także:  Jaka sukienka będzie najodpowiedniejsza na 18 urodziny?

Wymieszaj składniki i umieść je w czystym słoju. Na jedno pranie wystarczy zaledwie 50 g proszku. Jeśli zależy Ci na proszku o właściwościach wybielających, do mieszanki dodaj jeszcze łyżkę sody oczyszczonej.

Po takim ekologicznym praniu ubrania są czyste, pozbawione sztucznych zapachów, a przede wszystkim – bezpieczne dla Ciebie i Twoich domowników. Brak fosforanów sprawia, że proszek nie jest szkodliwy również dla środowiska naturalnego. Aby pranie ładnie pachniało, zamiast płynu do płukania wlej do niego parę łyżek octu z kilkoma kroplami olejku eterycznego.

Ekologiczne pranie dzięki ekologicznym pralkom – na czym to polega?

Ekologiczne środki do prania z pewnością nie szkodzą środowisku naturalnemu, jednak Twój wpływ na globalne ocieplenie nadal będzie znaczny, jeśli robisz pranie w przestarzałej pralce zużywającej mnóstwo energii i wody. Myślisz nad zmianą starego urządzenia? Podpowiadamy, co wpływa na ekologiczność pralki automatycznej:

  • Klasa energetyczna – starsze modele pralek, wyposażone w silnik szczotkowy, zużywały dużo energii, generując przy tym spory hałas. Pralki z silnikiem inwerterowym posiadają klasę energetyczną powyżej A+. Modele Toshiba wyróżnia najwyższa klasa energetyczna A+++.
  • Duża pojemność – im więcej ubrań będziesz w stanie uprać w ramach jednego cyklu, tym mniej energii i wody zużyjesz. W ofercie Toshiba znajdziesz pralki mieszczące załadunek o wadze nawet 10 kg!
  • Szybkie programy – ilość prania nie zawsze wymaga ustawienia pełnego, parogodzinnego cyklu. Czasami wystarczy jedynie odświeżyć parę koszulek lub uprać kilka rzeczy w tym samym kolorze. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się programy 45-, 15-, a nawet 10-minutowe. Pomyśl, ile dzięki temu zaoszczędzisz energii i wody!
  • Nowoczesne technologie umożliwiające pranie w niskich temperaturach – pranie w zimnej wodzie przedłuża żywotność ubrań i wymaga znacznie mniej energii elektrycznej (nawet o 70%) niż standardowe pranie w 40°. W pralkach Toshiba zastosowano technologię GREAT WAVES™, która dzięki ruchom płuczącej fali pozwala na dokładniejsze pranie w niższych temperaturach.
  • Sense Dose – funkcja dostosowania ilości detergentu do ciężaru załadunku niweluje ryzyko dodania zbyt dużej ilości proszku. W ten sposób oszczędzasz środek piorący i nie zanieczyszczasz wody w znacznym stopniu.
Przeczytaj także:  Przesuszone dłonie w czasach koronawirusa - jak o nie dbać?

Jak przestawić się na ekologiczne pranie? Z dobrą pralką to nic trudnego! Zajrzyj na stronę www.toshiba-lifestyle.com/pl i dowiedz się więcej o technologiach, w których każdy detal ma znaczenie.

Informacja prawna