Koperty – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Chociaż wydawać by się mogło, że w wyborze koperty nie ma nic skomplikowanego, na rynku dostępnych jest tak wiele różnych rozwiązań, że łatwo można się pogubić. Problemy z doborem właściwego rozwiązania mogą mieć zwłaszcza firmy zajmujące się sprzedażą towarów o niedużych gabarytach. Jak więc wybrać odpowiednie rozwiązanie? Która koperta będzie najlepsza?

Typ koperty

Przy wyborze właściwego wariantu w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego typ. Koperty listowe przeznaczone są do wysyłania klasycznej korespondencji. Jeśli chcesz przekazać katalog, gazetę lub duży plik dokumentów, wówczas powinieneś sięgnąć po rozwiązania z rozszerzonym dnem. Z kolei warianty bąbelkowe sprawdzą się podczas wysyłki przedmiotów, które mogłyby ulec zniszczeniu w trakcie transportu. Nie wiesz, na co się zdecydować? Duży wybór kopert znajdziesz na stronie: https://biurwa.pl/koperty.

Ciekawym rozwiązaniem są również tzw. foliopaki. To doskonały wybór w przypadku wysyłki ubrań. Z uwagi jednak na fakt, że są wykonane z plastiku, przez co mają negatywny wpływ na środowisko naturalne, wiele osób zastępuje je kopertami tekturowymi. Wbrew pozorom bardzo dobrze zabezpieczają one wysyłane przedmioty. Łatwo poddają się również recyklingowi.

Na rynku dostępne są również warianty transportowe. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są przezroczyste. Idealnie więc nadają się do wysyłki listu transportowego lub faktury.

Koperty – rozmiary

Rozmiar to bez wątpienia jeden z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnego rozwiązania. Dostępne na rynku koperty listowe występują w 11 standaryzowanych rozmiarach, oznaczonych literami B, C, E i DL. Definiuje je norma ISO 269 (odpowiadająca niemieckiej normie DIN 678). Obowiązuje ona w krajach z systemem metrycznym. Wśród najchętniej wykorzystywanych rozwiązań wymienić można:

  •       rozmiar C6 – 114×162 mm, pomieści niezłożoną kartkę A6,
  •       rozmiar C5 – 162×229 mm, pomieści niezłożoną kartkę A5,
  •       rozmiar C4 – 229×324 mm, pomieści niezłożoną kartkę A4,
  •       rozmiar B5 – 176×250 mm, pomieści plik kartek lub gazetę w formacie A5,
  •       rozmiar B4 – 250×353 mm, pomieści plik kartek lub gazetę w formacie A4,
  •       rozmiar DL – 110×220 mm, pomieści kartkę A4 złożoną na trzy części – to rozwiązanie chętnie stosowane w                    korespondencji handlowej,
  •       rozmiar E4 – 280×400 mm, pomieści kopertę formatu B4 – to rozwiązanie przydatne do wysyłania w jednej                    przesyłce oddzielnych kopert do różnych odbiorców.

Również i koperty bąbelkowe mają 11 standardowych rozmiarów – od A/11 aż do K/20 i wariantem specjalnym CD, co pozwala na ich łatwe dopasowanie do wysyłanych dokumentów bądź przedmiotów. Spośród wszystkich rozwiązań najpopularniejsze są modele: D/14 (odpowiednie dla formatu A5) i G/17 (idealne dla formatu A4).

Sposoby zamknięcia kopert

Wybierając kopertę, warto również zwrócić uwagę na sposób jej zamknięcia. Na rynku dostępne są m.in. warianty z paskiem do nawilżania. Jak sama nazwa wskazuje, trzeba je zwilżyć przed zaklejeniem, np. polizać. Innym rozwiązaniem jest koperta samoklejąca z paskiem (stripowa). W jej przypadku klej schowany jest za silikonowym papierem. Żeby ją zakleić, trzeba usunąć papier.

Jeszcze odmiennym rodzajem są koperty samoklejące przekładane. W ich przypadku klej znajduje się po obu stronach kapki, jednak koperta zaklei się dopiero po połączeniu obu warstw. Na rynku dostępne są również warianty bez naniesionego kleju. Wówczas trzeba sobie pomóc taśmą lub klejem biurowym.

Oceń artykuł
[Suma: Średnia: ]
Informacja prawna