Stosujesz aloes do pielęgnacji? Sprawdź, co powinnaś o nim wiedzieć

Na świecie znanych jest wiele gatunków aloesu, jednak tylko nieliczne wykorzystywane są przez człowieka. Najbardziej popularny to aloes zwyczajny Aloe vera L., znany też pod nazwą aloes barbadoski Aloe barbadensis Mill. Jego skład i właściwości sprawiły, że znalazł zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz kosmetologii. Dobroczynne właściwości aloesu wynikają z bogactwa wartościowych składników. Tych należy szukać w liściach rośliny, które aż w 96% składają się z wody. Reszta to sucha masa zawierająca wiele składników aktywnych biologicznie i składników odżywczych.

Co wchodzi w skład aloesu?

Aloes zwyczajny jest bogatym źródłem białek. Znajdziemy w nim aż 18 różnych aminokwasów, w tym 8 aminokwasów egzogennych, czyli takich, które organizm musi dostarczać wraz z pożywieniem. Poza aminokwasami w aloesie występuje też wiele witamin i minerałów. To między innymi witaminy: A, B1, B2, B6, B12, D, E, a także witamina C, kwas foliowy i cholina. Wśród minerałów natomiast można wymienić: siarkę, cynk, żelazo, sód, wapń, magnez, potas, chrom, mangan, miedź oraz wiele innych pierwiastków.

W liściach aloesu występują również mono i polisacharydy. Bardzo cenne właściwości ma zwłaszcza jeden z nich o nazwie acemannan. Jak wykazały przeprowadzone badania, charakteryzuje się on działaniem antywirusowym, antygrzybiczym oraz antybakteryjnym.

Działanie aloesu znano już wieki temu

Doskonałe właściwości aloesu znane były już wiele lat temu. Stosowano go między innymi w starożytnym Rzymie, Egipcie, a także w Chinach. Ceniony był wtedy jako doskonały kosmetyk stosowany do pielęgnacji włosów i skóry. Wyciąg z aloesu był podobno tajemnicą wiecznej młodości Kleopatry. Z dobrodziejstw tej rośliny korzystała też słynąca ze swej urody Nefretete.

Przeczytaj także:  Walka z cellulitem: co można zrobić?

W kulturze starożytnego Egiptu aloes utożsamiano z nieśmiertelnością. Dlatego obsadzano nim piramidy, w których grzebano członków rodziny królewskiej. Niezwykłe właściwości tej rośliny znano też w innych krajach starożytnych. Wykorzystywano ją między innymi w Indiach oraz Grecji, a wzmianki o niej znajdziemy nawet w Biblii.

Kosmetyki aloesowe współcześnie

Również współcześnie możemy korzystać z właściwości tej rośliny. Wiele preparatów produkowanych na bazie aloesu dostępnych jest dziś w sprzedaży. Co więcej, jest ich tak wiele, że możemy się pokusić niemal o kompleksową pielęgnację z ich udziałem. Do wyboru mamy między innymi balsamy do ciała, kremy do twarzy, odżywczo-nawilżające maseczki, szampony do włosów, płyny do mycia twarzy, żele aloesowe, preparaty tonizujące do skóry twarzy, pomadki ochronne do ust i wiele innych. Formuła części z nich oparta jest głównie na aloesie, innych może zawierać domieszki dodatkowych, pochodzących z natury składników. Jako przykład można tu podać pomadkę aloesowo-propolisową.

Na co warto zwracać uwagę, wybierając kosmetyki?

Pamiętajmy, że nie wszystkie dostępne na rynku kosmetyki charakteryzują się równie dobrą jakością. Niestety niektóre z nich „aloesowe” mogą być tylko z nazwy. W swoich wyborach warto kierować się rozwagą. Godnymi polecenia preparatami będą między innymi te, którym przyznano certyfikat Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu (International Aloe Science Council), w skrócie IASC. O zasadach przyznawania certyfikatu i samym certyfikacie można przeczytać więcej na stronie NajlepszyAloes.pl. IASC to międzynarodowa organizacja, której celem jest popularyzacja wiedzy na temat aloesu oraz wyróżnianie tych produktów aloesowych, które cechują się czystością preparatu i doskonałą jakością. Wśród należących do tej grupy kosmetyków znajdziemy między innymi preparaty cenionej marki Aloe Vera Forever Living. Warto zapamiętać, że certyfikat IASC przyznawany jest tylko na rok. Po tym okresie można ubiegać się o jego ponowne przyznanie. Działający w ten sposób system sprawia, że producenci muszą stale dbać o jakość swoich produktów, by sprostać stawianym przez IASC wymaganiom.

Przeczytaj także:  Eliquis - właściwości, opis

Kosmetyki z aloesu były popularne w przeszłości, są popularne dziś i pewnie będą też w przyszłości. Liczne zalety tej rośliny przekonują coraz więcej osób.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna