Stosujesz aloes do pielęgnacji? Sprawdź, co powinnaś o nim wiedzieć

Na świecie znanych jest wiele gatunków aloesu, jednak tylko nieliczne wykorzystywane są przez człowieka. Najbardziej popularny to aloes zwyczajny Aloe vera L., znany też pod nazwą aloes barbadoski Aloe barbadensis Mill. Jego skład i właściwości sprawiły, że znalazł zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz kosmetologii. Dobroczynne właściwości aloesu wynikają z bogactwa wartościowych składników. Tych należy szukać w liściach rośliny, które aż w 96% składają się z wody. Reszta to sucha masa zawierająca wiele składników aktywnych biologicznie i składników odżywczych.

Co wchodzi w skład aloesu?

Aloes zwyczajny jest bogatym źródłem białek. Znajdziemy w nim aż 18 różnych aminokwasów, w tym 8 aminokwasów egzogennych, czyli takich, które organizm musi dostarczać wraz z pożywieniem. Poza aminokwasami w aloesie występuje też wiele witamin i minerałów. To między innymi witaminy: A, B1, B2, B6, B12, D, E, a także witamina C, kwas foliowy i cholina. Wśród minerałów natomiast można wymienić: siarkę, cynk, żelazo, sód, wapń, magnez, potas, chrom, mangan, miedź oraz wiele innych pierwiastków.

W liściach aloesu występują również mono i polisacharydy. Bardzo cenne właściwości ma zwłaszcza jeden z nich o nazwie acemannan. Jak wykazały przeprowadzone badania, charakteryzuje się on działaniem antywirusowym, antygrzybiczym oraz antybakteryjnym.

Działanie aloesu znano już wieki temu

Doskonałe właściwości aloesu znane były już wiele lat temu. Stosowano go między innymi w starożytnym Rzymie, Egipcie, a także w Chinach. Ceniony był wtedy jako doskonały kosmetyk stosowany do pielęgnacji włosów i skóry. Wyciąg z aloesu był podobno tajemnicą wiecznej młodości Kleopatry. Z dobrodziejstw tej rośliny korzystała też słynąca ze swej urody Nefretete.

W kulturze starożytnego Egiptu aloes utożsamiano z nieśmiertelnością. Dlatego obsadzano nim piramidy, w których grzebano członków rodziny królewskiej. Niezwykłe właściwości tej rośliny znano też w innych krajach starożytnych. Wykorzystywano ją między innymi w Indiach oraz Grecji, a wzmianki o niej znajdziemy nawet w Biblii.

Kosmetyki aloesowe współcześnie

Również współcześnie możemy korzystać z właściwości tej rośliny. Wiele preparatów produkowanych na bazie aloesu dostępnych jest dziś w sprzedaży. Co więcej, jest ich tak wiele, że możemy się pokusić niemal o kompleksową pielęgnację z ich udziałem. Do wyboru mamy między innymi balsamy do ciała, kremy do twarzy, odżywczo-nawilżające maseczki, szampony do włosów, płyny do mycia twarzy, żele aloesowe, preparaty tonizujące do skóry twarzy, pomadki ochronne do ust i wiele innych. Formuła części z nich oparta jest głównie na aloesie, innych może zawierać domieszki dodatkowych, pochodzących z natury składników. Jako przykład można tu podać pomadkę aloesowo-propolisową.

Na co warto zwracać uwagę, wybierając kosmetyki?

Pamiętajmy, że nie wszystkie dostępne na rynku kosmetyki charakteryzują się równie dobrą jakością. Niestety niektóre z nich „aloesowe” mogą być tylko z nazwy. W swoich wyborach warto kierować się rozwagą. Godnymi polecenia preparatami będą między innymi te, którym przyznano certyfikat Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu (International Aloe Science Council), w skrócie IASC. O zasadach przyznawania certyfikatu i samym certyfikacie można przeczytać więcej na stronie NajlepszyAloes.pl. IASC to międzynarodowa organizacja, której celem jest popularyzacja wiedzy na temat aloesu oraz wyróżnianie tych produktów aloesowych, które cechują się czystością preparatu i doskonałą jakością. Wśród należących do tej grupy kosmetyków znajdziemy między innymi preparaty cenionej marki Aloe Vera Forever Living. Warto zapamiętać, że certyfikat IASC przyznawany jest tylko na rok. Po tym okresie można ubiegać się o jego ponowne przyznanie. Działający w ten sposób system sprawia, że producenci muszą stale dbać o jakość swoich produktów, by sprostać stawianym przez IASC wymaganiom.

Kosmetyki z aloesu były popularne w przeszłości, są popularne dziś i pewnie będą też w przyszłości. Liczne zalety tej rośliny przekonują coraz więcej osób.

Podobne posty:

  • Elegancka bluzka w dużym rozmiarzeElegancka bluzka w dużym rozmiarze Większe rozmiary stawiają przed nami liczne wyzwania. Przejawiają się one na różne sposoby od kłopotu ze skompletowaniem pełnego stroju eleganckiego w zaplanowany przez nas sposób, po […] Posted in Moda
  • Biały t-shirt na kilka sposobówBiały t-shirt na kilka sposobów Mamy kolejną ciekawostkę dla męskiego grona naszych czytelników, którzy interesują się modą i pragną być na bieżąco z ostatnimi trendami. Jednak dzisiaj przygotowaliśmy dla Ciebie coś […] Posted in Moda
  • Poznaj 4 wskazówki, które pomogą Ci wybrać ekspres na kapsułkiPoznaj 4 wskazówki, które pomogą Ci wybrać ekspres na kapsułki Wybór odpowiedniego ekspresu do kawy stanowić może nie lada wyzwanie – propozycji dostępnych na rynku jest mnóstwo, a to właśnie od urządzenia zależy w dużej mierze smak przygotowywanego […] Posted in Dom
  • Trzy pomysły na wiosenny makijażTrzy pomysły na wiosenny makijaż Wiosną, kiedy robi się coraz cieplej, a dni stają się dłuższe i bardziej słoneczne chętniej eksperymentujemy z makijażem i sięgamy po odważniejsze kolory. Zupełnie odwrotnie niż w okresie […] Posted in Uroda
  • GR-7 Professional – zamaskuj siwe włosy, przywracając im naturalny kolorGR-7 Professional – zamaskuj siwe włosy, przywracając im naturalny kolor Z tematem siwych włosów siłujemy się od kiedy ludzi image zaczął odgrywać istotną rolę w strukturze społecznej. Nie da się ukryć, że powszechnie stał się symbolem postępującej starości i […] Posted in Uroda
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz