Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy stan dla każdej kobiety. Niestety w tym czasie przyszłe mamy są narażone na przeziębienia. Warto wiedzieć, że w stanie błogosławionym stosowanie leków, nawet tych bez recepty, bez konsultacji z lekarzem jest absolutnie zabronione.

Po pierwsze: profilaktyka

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć koniecznie warto zadbać o siebie, w tym wyjątkowym czasie. Tutaj kluczowe znaczenie ma profilaktyka. Zatem warto zdrowo się odżywiać i oczywiście pamiętać, że dieta powinna być bogata w składniki odżywcze i witaminy, a jednocześnie lekkostrawna. Koniecznie należy jeść wiele warzyw i owoców, szczególnie tych, które mają wysokie stężenie witaminy C. Ponadto w diecie powinno znaleźć się również mięso, ale oczywiście chude, czyli np. królik, czy indyk. Warto też zrezygnować z picia napoi gazowanych, na rzecz 100% soków. Profilaktycznie można również przyjmować witaminę C, czy nawet suplementy diety na odporność, ale zawsze należy najpierw skonsultować się z lekarzem.

Po drugie: leczenie naturalne

Warto również sięgnąć po naturalne sposoby walki z przeziębieniem. Na samym początku należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, tak aby nie doszło do odwodnienia. Zatem koniecznie należy wypijać około 1, 5 litra wody niegazowanej. Następnie można zastosować domowe sposoby. Na kaszel doskonale sprawdzi się syrop z cebuli, który można bardzo szybko przygotować. Wystarczy tylko zasypać cukrem pokrojoną cebulę. Gdy pojawi się sok, to można zażywać około jedną łyżeczkę na dzień. Kolejnym sprzymierzeńcem jest czosnek. Można zrobić z niego pastę i dodawać do kanapek. Z kolei na katar zamiast sprayów lepiej zastosować wąchanie cebuli, jak i chrzanu. To naprawdę przynosi dużą ulgę. Można także zastosować roztwór z soli morskiej lub fizjologicznej. Aby zniwelować podrażnienia pod nosem warto stosować maść z majerankiem. Dużą ulgę przynoszą również inhalacje. Do wody można dodać olejek miętowy, albo zioła np. rumianek z dodatkiem olejku eukaliptusowego, który oczyszcza drogi oddechowe.

Kiedy sięgać po antybiotyki?

Jeżeli naturalne sposoby nie przynoszą ukojenia, a dodatkowo pojawiła się wysoka gorączka to absolutnie nie należy zwlekać, lecz czym prędzej udać się do lekarza. Otóż warto wiedzieć, że wbrew pozorom stosowanie niektórych lekarstw, a nawet antybiotyków jest dopuszczalne w ciąży i jednocześnie nie trzeba obawiać się negatywnego wpływu na dziecko. Szczególnie, gdy pojawia się zapalenie zatok to wprowadzenie antybiotyku w większości przypadków jest konieczne. Tutaj lekarz ocenia potencjalne ryzyko, czy wpływ lekarstwa na ciąże. Bywają także sytuacje, że choć istnieje ryzyko powikłań to należy zażywać antybiotyk, ma to miejsce gdy potencjalne korzyści są większe niż istniejące ryzyko. Ale o tym oczywiście decyduje specjalista.

Zatem, gdy przeziębienie utrzymuje się ponad tydzień, bądź pojawiła się wysoka gorączka to znak, że koniecznie należy udać się do lekarza, który zastosuje odpowiednią farmakoterapie. Nigdy nie należy stosować leków na własną rękę, nawet tych dostępnych bez recepty, gdyż mogą one zaszkodzić.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna