Praca biurowa – jej wpływ na nasze zdrowie

praca biurowa

Praca biurowa zwykle wiąże się z koniecznością siedzenia przez 8 godzin. Osoby, które spędzają wiele godzin przy biurku muszą zdawać sobie sprawę, że pozycja siedząca niekorzystnie wpływa na kręgosłup (może występować ból kręgosłupa w odcinku szyjnym lub lędźwiowym). Praca w biurze źle wpływa na zdrowie, m. in. na wzrok – spędzanie czasu przed komputerem powoduje pogorszenie widzenia, może także wywoływać bóle głowy.

Ilość osób pracujących w biurach ciągle rośnie – wiąże się to oczywiście z wygodą (dogodne godziny pracy), jednak źle wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz również psychiczne. Co zatem warto wiedzieć o dolegliwościach związanych z pracą przy biurku?

Praca biurowa i jej konsekwencje

Wiele osób mających siedzącą pracę z czasem zaczyna borykać się z problemem nadwagi. Jest to związane z tym, że osoba pracująca przy biurku niewiele się rusza co skutkuje przybieraniem na wadze. O ile przybranie 1-2 kg nie stanowi zwykle większego problemu, o tyle duże zwiększenie wago może źle wpływać na zdrowie i prowadzić nawet do otyłości.

Kolejnym problemem, który dotyka pracowników biurowych jest ból kręgosłupa. Kiedy tylko poczuje się ból w odcinku lędźwiowym warto na chwilę wstać i przejść choć kilka kroków, by ból ustąpił. Brak jakiegokolwiek działania z pewnością doprowadzi do nasilenia dolegliwości, z czasem mogą pojawić się również choroby kręgosłupa, jak choćby dyskopatia.

Pogorszenie wzroku

W większości przypadków praca biurowa wiąże się z koniecznością spędzania długich godzin przed komputerem co powoduje osłabienie wzroku. To nie dziwi, ponieważ światło padające z monitora jest bardzo męczące dla oczu. Aby uniknąć pogorszenia widzenia warto korzystać z filtra, który pomoże stłumić odbijanie światła. Dobrym pomysłem jest także sięganie po nawilżające krople do oczu, które przyniosą ulgę po wielu godzinach spędzonych przed monitorem.

Przeczytaj także:  Spinning w odchudzaniu

Bóle stawów nadgarstkowych

Tego rodzaju bóle występują przed wszystkim u osób, które na co dzień dużo piszą na klawiaturze. Bardzo często pojawia się problem mrowienia w nadgarstku oraz palcach, które odczuwa się nie tylko w czasie pisania na klawiaturze, lecz również w nocy. Z czasem może dojść do osłabienia chwytu palcami, co z kolei może powodować wypadanie z rąk trzymanych przedmiotów. Jak widać warto na bieżąco dbać o swoje zdrowie, by nie borykać się z takimi problemami.

Nietrudno zauważyć, że praca biurowa nie jest tak lekka jak mogło by się wydawać. Codzienne siedzenie przy biurku powoduje nie tylko chwilowy ból kręgosłupa, lecz może doprowadzić także do choroby kręgosłupa, problemów ze wzrokiem, czy ze stawami. Właśnie dlatego warto dbać o swoje zdrowie i nie zapominać o regularnej aktywności fizycznej. Dodatkowo kiedy pojawią się pierwsze problemy ze zdrowiem dobrze jak najszybciej wybrać się do lekarza, który pomoże poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami.

Informacja prawna