Pielęgnacja włosów grubych i cienkich: jak powinnaś zadbać o swoje włosy?

Cienkie włosy są słabe, niezwykle delikatne i podatne na złamania oraz inne zniszczenia. Ich pielęgnacja powinna zapewnić im ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych, intensywnie nawilżyć i odżywić, a także zabezpieczyć przed łamaniem i wypadaniem. Poniżej podpowiadamy, jak dbać o włosy – zarówno cienkie, jak i grube.

Odpowiednia pielęgnacja włosów sprawi, że będą się wspaniale prezentować – nawilżone, odżywione, pełne blasku i miękkie w dotyku. Kluczowy jest dobór odpowiednich kosmetyków, które nie sprawią, że będą one przeciążone.

Zarówno włosy cienkie oraz suche, jak i grube, gęste są wymagające w pielęgnacji i potrzebują troskliwej opieki, ale wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby wyglądały wspaniale. Równie ważny jest sposób wykonywania poszczególnych zabiegów – takich jak mycie ich, suszenie, rozczesywanie, układanie fryzury. Skorzystaj z naszych wskazówek.

Czym charakteryzują się cienkie włosy?

Osłonki włosów składają się z kilku lub kilkunastu łusek i powinny chronić włosy przed działaniem czynników zewnętrznych oraz utratą wilgoci, zapewniając im właściwe nawilżenie. Jednak im włos jest cieńszy, tym mniej łusek chroni go przed zniszczeniem i częściej dochodzi do złamania, uszkodzenia czy wypadania. Zobacz, jak powinna wyglądać podstawowa pielęgnacja włosów cienkich i suchych.

Czym charakteryzują się grube włosy?

Grube i gęste włosy to marzenie każdej kobiety oraz powód do dumy. Mogą one jednak sprawiać też różne problemy – mają skłonność do przesuszania się czy puszenia, dlatego też wymagają profesjonalnej pielęgnacji. Należy zapewnić im odpowiednie nawilżenie, sięgając po dobrze dobrane kosmetyki do włosów, a także unikać zbyt wysokich temperatur podczas suszenia, układania fryzury, prostowania.

Przeczytaj także:  Nie bój się bronzera

Jak dbać o włosy, aby były zdrowe i piękne?

  1. Dobór kosmetyków

Pielęgnacja włosów cienkich w dużym stopniu zależy od ich kondycji – może okazać się, że potrzebują jedynie podstawowych zabiegów albo bardzo intensywnego nawilżenia i odżywienia.

Kosmetyki do pielęgnacji suchych i cienkich włosów muszą być delikatne, bez substancji drażniących, alkoholu i silikonów. Odpowiednie będą szampony o łagodnym działaniu, nieobciążające włosów – lepiej odstawić te silnie oczyszczające – oraz nawilżające odżywki z emolientami. Zapewnią one kosmykom ochronę przed utratą nawilżenia i negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, a dodatkowo zabezpieczą końcówki przed rozdwajaniem i wzmocnią ich elastyczność.

Włosy grube i suche także wymagają intensywnego nawilżenia – sprawdzą się tu szampony dedykowane włosom grubym ze skłonnością do przesuszania się lub włosom zniszczonym. Powinny zawierać keratynę, oleje, silikony i parafinę.

  1. Mycie włosów i głowy

Cienkie włosy należy myć przede wszystkim delikatnie, aby nie łamały się i nie uległy zniszczeniu. Obchodź się z nimi łagodnie – nie należy ich ciągnąć i szarpać, lecz delikatnie rozczesywać. W trakcie mycia warto też wykonać delikatny masaż poprawiający ukrwienie skóry i stymulujący cebulki. Należy do tego dobrać odpowiednią temperaturę wody – powinna być ona ciepła, nie zaś gorąca.

Grube i bujne włosy potrzebują większej ilości szamponu i staranności oraz czasu, aby je spłukać, wysuszyć i uczesać. Poza starannym myciem wymagają one odpowiedniej pielęgnacji – zastosuj m.in. ampułki keratynowe, saunę do włosów lub ochronną maskę.

  1. Jaką odżywkę wybrać?
Przeczytaj także:  Szczuplejsze i jędrne ciało już po jednym zabiegu – zdążysz przed wakacjami

Cienkie i suche włosy zwykle wymagają odżywki, która je odpowiednio nawilży. Trzeba ją jednak starannie dobrać, aby nie obciążała włosów, bo wtedy kosmyki szybciej się przetłuszczają i tracą objętość. Wybierając kosmetyk, zwróć uwagę na stopień porowatości swoich włosów. Z kolei do grubych włosów tak szampon, jak i odżywka nie muszą być tak delikatne i lekkie – wysokie stężenie substancji jest w ich przypadku wskazane. Ważne, aby zapewniły włosom intensywne odżywienie i regenerację.

Niskoporowate włosy mają przylegające do siebie i równo ułożone łuski –  są wtedy proste i śliskie, mało podatne na układanie i koloryzację. Wysokoporowate to suche włosy, podatne na uszkodzenia, zniszczone zabiegami stylizacyjnymi, łatwo się puszące i ulegające uszkodzeniom. Cienkie, ale zdrowe włosy, w dobrej kondycji, gładkie i pełne blasku można łatwo obciążyć odżywką o wysokiej zawartości emolientów. Jeśli jednak są zniszczone i wymagają regeneracji, taka odżywka będzie bardzo pomocna. Co ważne, pamiętaj, aby nakładać ją na pasma, nie na skórę głowy.

  1. Czego warto unikać?

Włosy zniszczone, suche i cienkie, podobnie jak grube, splątane i bujne, nie lubią wielu zabiegów stylizacyjnych – suszenia, cieniowania, tapirowania, prostowania, ale też koloryzacji, gdyż czynności te niszczą ich strukturę.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna