Piękne i funkcjonalne baterie kuchenne – na co patrzeć przy wyborze?

Baterie kuchenne to jeden z najczęściej używanych elementów wyposażenia kuchni. Z tego też powodu jej wybór musi być dobrze przemyślany i jak najbardziej dostosowany do naszych potrzeb. Oczywiście sam design baterii również jest ważny. Warto jednak patrzeć przede wszystkim na funkcjonalność baterii, a dopiero później na jej wygląd. Co zatem mamy do wyboru i na jakie rozwiązania warto postawić?

Baterie kuchenne – jakie rodzaje?

Armatura kuchenna, podobnie jak łazienkowa, dzieli się przede wszystkim na baterie stojące, które można montować do blatu lub zlewozmywaka i na baterie ścienne. Te ostatnie ze względów na małą funkcjonalność są spotykane coraz rzadziej. Prym wiodą obecnie baterie kuchenne stojące, ponieważ są one o wiele bardziej praktyczne, zarówno pod względem montażu, jak i ich późniejszego użytkowania. Na tym jednak temat rodzajów baterii się nie kończy.

Producenci armatury kuchennej oferują nam baterie jednouchwytowe, gdzie wodę puszcza się za pomocą mieszacza, który równocześnie służy do ustalania jej temperatury. Dostępne są również baterie z dwoma oddzielnymi pokrętłami lub mieszaczami, które służą do oddzielnego odkręcania ciepłej i zimnej wody. A więc podstawowymi rodzajami baterii kuchennych są baterie stojące i ścienne oraz baterie jedno lub dwuuchwytowe.

Praktyczne cechy baterii kuchennej

Kolejną ważną sprawą przy wyborze baterii do kuchni są określone cechy jej konstrukcji, które sprawiają, że jej użytkowanie jest proste i wygodne. I tutaj na pierwszy plan wsuwa się odpowiednie dopasowanie długości wylewki. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zbyt krótka wylewka uniemożliwi nam dokładne zmywanie czy wygodne napełnianie naczyń wodą. Natomiast zbyt długa sprawi, że woda będzie ciągle zachlapywać podłogę czy blat. Znaczenie ma także wysokość wylewki. Zbyt niska czy za wysoka także nie pozwoli na wygodne korzystanie ze zlewozmywaka.

Przeczytaj także:  Liście jesionu — właściwości i zastosowania

Przy czym oczywiste jest to, że bateria kuchenna powinna mieć obrotową wylewkę. Ogólnie świetnym rozwiązaniem, które jest niezwykle praktyczne, są baterie kuchenne z elastycznym wężem, takie jak np. bateria Grohe Essence. Łączy ona w sobie przepiękny design i obrotową wylewkę, której końcówkę stanowi elastyczny wąż, co zwiększa jej ruchomość, a tym samym funkcjonalność. To jednak niejedyne ciekawe i praktyczne rozwiązanie w kwestii armatury kuchennej.

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką

Aktualnie prawdziwym hitem są baterie kuchenne z wyciąganą wylewką. Ich popularność wynika z idealnego połączenia stylowego designu baterii z jej maksymalną funkcjonalnością. Za doskonały przykład może posłużyć bateria Pull 1 Z M&Z czy przepiękna złota bateria Grohe Essence DN 15 Cool Sunrise z wyciąganą wylewką, które prezentują się wspaniale.

W bateriach tego typu górna część wylewki jest odczepiana i można ją wyciągnąć, na tyle, na ile pozwala zastosowany w niej przewód. Znacząco ułatwia to zmywanie, a także umożliwia jeszcze wygodniejsze napełnianie wodą czajnika, garnków czy naczyń. Na rynku dostępne są baterie z wylewkami wyciąganymi nawet na 30-40 cm. Tym samym to właśnie baterie kuchenne z wyciąganą wylewką, stanowią idealne połączenie stylowego wzornictwa z wysoką praktycznością.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna