Butelki na bimber – co trzeba o nich wiedzieć i jakie najlepiej wybrać?

Domowe wytwarzanie alkoholu to świetny sposób na produkcję wyjątkowych trunków, których smak i aromat będą znacznie różnić się od tych dostępnych w sklepach. To także popularne hobby wielu mieszkańców Polski, w której tradycje wytwórcze domowych trunków sięgają wielu wieków w przeszłość. Ze względu na bogate zwyczaje powstało wiele różnych metod i rodzajów napojów alkoholowych – od piwa, przez bimber, wino i nalewki. Bardzo ważne jest natomiast ich odpowiednie przechowywanie, które umożliwi zachowanie wysokiej jakości trunków na długo. Dowiedz się, jak najlepiej przechowywać domowy alkohol i jakie butelki na nalewkę sprawdzą się najlepiej.

Dlaczego dobry wybór butelek jest tak ważny i jakie butelki na nalewki wybrać?

Produkowanie alkoholu w domu to często długotrwały proces, w który wkładamy dużo sił i serca, często zaglądamy i kontrolujemy jego przebieg, dbamy, aby finalny produkt charakteryzował się wyśmienitym aromatem i wyjątkowym smakiem. Zdarza się, że po wytworzeniu naszej nalewki i przelaniu jej do pojemnika tracimy jej szlachetność, dlatego dobry wybór butelek do nalewki, bimbru i innych alkoholi jest naprawdę ważny.

Taka butelka musi być oczywiście dostosowana do rodzaju alkoholu, przeznaczenia oraz miejsca, w którym napój będzie przechowywany. W związku z tymi aspektami musimy dokonywać wyborów dotyczących wysokości, szerokości, koloru szkła, udekorowania butelek i tak dalej. Bardzo istotną sprawą jest ta, iż butelka do bimbru nie powinna leżeć na półce, a przyjąć pozycję stojącą. Uniemożliwi to ewentualne wyciekanie spowodowane rozszczelnieniem się korka, a także gwarantując stabilność zapobiegnie stoczeniu i rozbiciu się. Ważne, by przed zakupem sprawdzić wszystkie wymiary, aby kupiona butelka na pewno zmieściła się w przeznaczonej do tego celu szafce.

Z wielkością wiąże się pojemność butelki do nalewki. Na rynku można znaleźć różne propozycje, które gwarantują pewnego rodzaju kompromis przechowywania alkoholu – niższe butelki mogą być szersze, a wyższe węższe, umożliwiając wypełnienie nimi tej samej ilości trunku. Warto wskazać, że w przypadku nalewek, które chętnie przekazujemy w ramach prezentów, łatwiej umieścić je w większej liczbie mniejszych butelek, aby uniknął późniejszego otwierania większego pojemnika i przelewania nalewek do mniejszych. W sklepach internetowych, jak Alembik, można znaleźć różne butelki na bimber i nalewki w wielkości od 50 ml do 1,5 l.

Dobra butelka na nalewki gwarantuje ich odpowiednie przechowywanie

Oprócz wymienionych wcześniej cech butelek na nalewki, które związane były z miejscem przechowywania alkoholu i ich estetyką należy także zwrócić uwagę na aspekty techniczne. Butelka na nalewkę musi być szczelna i w dobry sposób zabezpieczona. Jest to naprawdę ważne, ponieważ do wnętrza butelki nie może dostawać się tlen, który powoduje „ucieczkę” alkoholu, jego fermentację i zwyczajnie psucie się. Nieodłącznie związane jest to ze sposobem zamykania butelki na bimber, a najpopularniejszymi sposobami zamykania są nakrętki oraz korki. W użyciu są różne rodzaje korków, w tym tradycyjne naturalne, których zadaniem jest nie tylko ochrona alkoholu w butelce przed dostępem powietrza z zewnątrz. Pełni on także funkcje estetyczne i zdobnicze. Trzeba natomiast pamiętać, że naturalne korki powinny być stale zamoczone w cieczy, aby nie doszło do ich rozkruszenia i pękania.

Bardziej odpornym od naturalnych korków sposobem zamykania butelek na bimber są nakrętki. Nakrętki nie tylko nie zmieniają smaku oraz aromatu alkoholu, ale są też znacznie bardziej odporne na degradację. Nakrętki są również bardziej praktyczne w użyciu, ponieważ do otwierania butelki celem degustacji nalewki nie są potrzebne korkociągi.

Dla wielu domowych producentów ważną rzeczą w przypadku przechowywania alkoholu jest wygląd butelek. Często związane jest to z chęcią podarowania nalewki bliskim osobom, co jednocześnie stanowi świetny pomysł na prezent na przeróżne okazje. Dostępne w sieci butelki są zróżnicowane pod kątem koloru szkła, wyglądu i zdobień, grawerów oraz naklejek. Dostępne są butelki w różnych kształtach, jak butelki przypominające bałwany i choinki oraz inne, stylizowane na przykład na stare pojemniki z minionych epok. Finezyjnie zdobione butelki mogą być świetną dekoracją wnętrza, również przez rożne dodatki, jak choćby haftowane „ubranka” oraz czapeczki nakładane na korek, dzięki czemu butelki na nalewki mogą być spersonalizowane względem okazji i osoby, którą chcemy obdarować trunkiem.

Gdzie kupić butelki na nalewki?

Chcąc zabezpieczyć wytworzony w domu alkohol i mieć pewność zachowania szlachetności oraz wyjątkowego aromatu i smaku nalewki, do których przykładaliście mnóstwo troski i czasu, zaopatrzcie się w dobre butelki. Te natomiast kupujcie z zaufanych i sprawdzonych źródeł. Doceniani ze względu na profesjonalizm dystrybutorzy i producenci butelek na nalewki gwarantują solidność pojemników, a także możliwość reklamacji w przypadku zauważenia możliwych występujących błędów. Jednym z polecanych i wysoko ocenianych dostawców butelek na nalewki jest sklep Alembik, w którego ofercie znajduje się bardzo wiele różnych propozycji.

Domowa produkcja alkoholu, która w myśl polskiego prawa jest w pełni legalna, jeśli służy do celów osobistych, może przynieść naprawdę sporo frajdy, a kosztowanie finalnych trunków będzie zwieńczeniem często wielomiesięcznej pracy. Oczywiście pod warunkiem, że przez cały ten czas trunki nie straciły swoich oryginalnych właściwości i były dobrze przechowywane.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna