Jak dbać o włosy? Poradnik

Na stan włosów ma wpływ wiele czynników. Należą do nich dieta, ogólny stan zdrowia, a także sposób pielęgnacji. Dbanie o włosy nie będzie wyglądało tak samo w przypadku każdego ich typu, jednak istnieje kilka uniwersalnych i ważnych zasad.

Prawidłowe mycie

Niektóre kobiety muszą myć włosy codziennie, inne raz na kilka dni. Nic w tym złego – mycie powinno być tak częste, jak to potrzebne. Bardzo ważne jest dobranie szamponu do skóry głowy, a nie do rodzaju włosów, bowiem powinien on przede wszystkim oczyścić skórę.

Bardzo ważna jest prawidłowa technika mycia. Należy masować skórę głowy opuszkami palców bez gwałtownego szarpania i tarcia. Do umycia końcówek wystarczy zebrana z włosów piana. Warto myć głowę dwa razy i pamiętać o tym, by nie spłukiwać szamponu gorącą wodą.

Odżywianie

Odżywka musi być dopasowana do typu i stanu włosów. Powinno się ją stosować po każdym myciu – domknie rozchylone podczas niego łuski, nawilży, odżywi i zregeneruje włosy.

Najlepiej wetrzeć ją w wilgotne włosy – jeśli są długie, to tylko na około 2/3 ich długości. Jeśli jest to odżywka wymagająca spłukiwania, należy wykonać tę czynność dokładnie, by produkt nie pozostał na włosach i ich nie obciążał. Niewiele osób o tym wie, ale włosy można również wzmocnić za pomocą kremu na dzień do włósów, który regeneruje i wygładza włosy, wspierając ich codzienną pielęgnację.

Suszenie

Mówi się, że włosy powinny wyschnąć naturalnie, najlepiej umyć je na tyle wcześniej przed snem, by nie iść spać z mokrą głową. Jednak w przypadku konieczności użycia suszarki warto wybrać urządzenie posiadające opcję regulacji temperatury, siły nawiewu i jonizacji.

Włosy należy suszyć od nasady w stronę końcówek, by nie narażać ich na rozchylanie łusek. Najlepiej wybrać chłodny lub lekko ciepły nawiew. Można także podsuszyć włosy suszarką a następnie zostawić do samoistnego wyschnięcia.

Podcinanie

Wiele kobiet ma problem z rozdwajającymi się końcówkami. Panie często nic z tym nie robią, ponieważ nie chcą tracić swoich długich włosów. Jednak rozdwojony włos będzie niszczył się coraz bardziej, a uszkodzenie szło ku górze, co sprawi, że fryzura będzie przypominała siano.

Po zauważeniu rozdwojonych końcówek najlepiej jest je podciąć, ponieważ na początkowym etapie bardziej możliwe będzie przycięcie małej ilości włosa. Zapobiegnie to łamaniu i kruszeniu się włosów, lecz nie przyspieszy ich wzrostu, co jest często powtarzanym mitem.

Peeling

Na skórze głowy pozostaje martwy naskórek i resztki kosmetyków, dlatego potrzebuje ona peelingu tak samo jak skóra twarzy. Peeling zapewni jej swobodne oddychanie oraz możliwość regulacji ilości wydzielanego sebum odpowiedzialnego za przetłuszczanie włosów. Ten zabieg poprawi także krążenie krwi i dotleni cebulki, dzięki czemu włosy będą rosły szybciej i staną się mocniejsze.

Peeling można przygotować z produktów dostępnych w domu lub kupić. Na początku najlepiej jest wykonywać go raz w tygodniu, następnie raz lub dwa razy w miesiącu.

Olejowanie

To polecana i skuteczna metoda odżywiania włosów. Zawarte w olejach substancje odżywcze wzmacniają i odżywiają włosy, a także zapewniają im zdrowy wygląd. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego oleju do porowatości włosów.

Olejowanie może się odbywać na różne sposoby – na sucho, na mokro, na całej długości włosów, na końcówkach, przy użyciu maski lub bez. Niezależnie od wybranej metody, najważniejsza jest systematyczność.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna