Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór – kiedy maluch może wyjść z domu?

Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór - kiedy maluch może wyjść z domu?

Ospa wietrzna jest najczęściej utożsamiana z chorobą wieku dziecięcego, jednak również dorośli są narażeni na zakażenie. Z reguły jednak przechorowanie ospy ma miejsce w okresie dziecięcym i nastoletnim, kiedy to dochodzi do rozprzestrzeniania się wirusa wśród rówieśników. Jak wygląda ospa u dziecka? Kiedy można pozwolić maluchowi na wyjście do szkoły lub na spacer?

Ospa – objawy u dziecka

Ospa jest chorobą, która wynika z zakażenia wirusem ospy i półpaśca. Rozprzestrzenianie wirusa odbywa się drogą kropelkową, na przykład poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami jamy ustnej chorego. Ta jednostka chorobowa charakteryzuje się wysokim poziomem zakaźności, czemu sprzyja dodatkowo częstotliwość wchodzenia w kontakt fizyczny z zakażonymi. Początki ospy u dziecka mają z reguły charakter niespecyficzny i mogą przypominać grypę sezonową lub przeziębienie. Choroba rozpoczyna się złym samopoczuciem, osłabieniem i wysoką gorączką. Następnym etapem jest manifestacja wykwitów skórnych, które przyjmują postać małych plamek.

W późniejszym etapie wokół nich pojawiają się pęcherzyki z płynem, który stanowi główne źródło zakażenia. Kontakt z nim wiąże się bowiem z możliwością przeniesienia wirusa na nowego nosiciela, a tym samym ze wzrastającym prawdopodobieństwem zachorowania. Mało osób jest świadomych tego, z jakim ryzykiem wiąże się ospa u dziecka. Objawy tej choroby w populacji pediatrycznej mają z reguły łagodny charakter, jednak w przypadku dorosłych sytuacja ta się komplikuje. Powikłania po ospie mogą skutkować zapaleniami wielu układów, na przykład opon mózgowych, serca lub wątroby.

Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór

Problematyczną kwestią jest też moment, w którym dziecko może wrócić do szkoły lub przedszkola. Z reguły po kilku dniach gorączka i bóle mięśniowe znikają, a jedynym objawem choroby są pęcherzyki na skórze. Ich obecność świadczy o aktywnej postaci wirusa, dlatego wówczas kontakt z innymi dziećmi jest niewskazany. Ryzyko zainfekowania osób trzecich występuje do momentu wyschnięcia i odpadnięcia pęcherzyków z płynem. Dopiero po odpadnięciu strupów można przygotować pociechę do powrotu do normalnego funkcjonowania – bez ryzyka zarażania innych. Powikłania po ospie u dziecka mogą doprowadzić do zapalenia płuc, rozwoju chorób neurologicznych i półpaśca. Odpowiedzialnym zachowaniem jest wówczas zatrzymanie dziecka w domu i ograniczenie do minimum ryzyka zarażenia szkolnych kolegów.

Przeczytaj także:  Naturalna kontrola nad Twoją płodnością - jak dobrze korzystać z kalendarzyka dni płodnych?

Na co zwrócić uwagę przy ospie wietrznej?

Wielu rodziców z niepokojem reaguje na wieść o chorobie swoich pociech. W szczególności ospa u rocznego dziecka lub niemowlęcia wzbudza strach. W rzeczywistości przebieg zakażenia u małych dzieci nie wiąże się z dodatkowymi problemami. Maluchy przechodzą tę chorobę w takim samym stopniu jak starsze dzieci, dlatego jedyne ryzyko jest związane z potencjalnymi powikłaniami lub odwodnieniem. Uczucie swędzenia prowadzi z reguły do chęci drapania się, które często skutkuje pogorszeniem jakości snu.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, co na ospę u dziecka sprawdzi się najlepiej, to odpowiedź jest banalnie prosta. Klasyczne leki przeciwhistaminowe zmniejszą świąd, a preparaty przeciwzapalne obniżą stan gorączkowy. Można również stosować specjalistyczne kremy regenerujące, które zapobiegają bliznom po ospie. Nie ma zatem powodów do obaw, gdyż małe dzieci najczęściej znoszą ospę lepiej niż dorośli.

Wbrew powszechnemu przekonaniu na chorobę tę można zachorować więcej niż jeden raz w życiu. Związane jest to z różnorodnością genotypową wirusa, przez którą dochodzi do powtórnego zakażenia. Ospa drugi raz u dziecka nie ma jednak poważniejszego przebiegu, dlatego również i w tym przypadku zachowanie spokoju będzie pierwszym krokiem do „przetrzymania” choroby. Niezależnie od charakteru objawów, każdy przypadek potencjalnego zakażenia powinien zostać skonsultowany z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę i zaleci skuteczne preparaty lecznicze.

Jak chronić się przed ospą?

Podobnie jak każda inna choroba wirusowa, ospa jest spowodowana kontaktem z wirusem i ogólnym stanem osłabienia organizmu. Przewlekły stres, niewłaściwa higiena snu i zła dieta to czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwa zakażenia. Warto również pamiętać o częstym praniu odzieży dziecięcej, zwłaszcza w przypadku korzystania z second handów. Ryzyko zakażenia poprzez używaną odzież jest stosunkowo niskie, jednak przed jej założeniem zawsze należy wyprać świeżo zakupione elementy garderoby w wysokiej temperaturze. Pozostałe kwestie prewencyjne obejmują unikanie kontaktów z potencjalnymi nosicielami i częste mycie rąk – kierując się tymi wskazaniami można w wymierny sposób obniżyć prawdopodobieństwo zakażenia u dziecka.

Przeczytaj także:  Borelioza - objawy, leczenie i środki ostrożności
Informacja prawna