Nieznane zastosowania oleju rzepakowego

Olej rzepakowy jest najzdrowszym wśród olejów roślinnych. Nowoczesne procesy technologiczne sprawiają, że ma wiele różnych, często niespotykanych zastosowań. Warto je poznać, by móc jeszcze pełniej wykorzystywać właściwości tego niezwykłego oleju.

Olej rzepakowy w kuchni

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o wartości żywieniowej tłuszczów jadalnych jest głównie rodzaj kwasów tłuszczowych. A te, które zawiera olej rzepakowy są doskonałe. Dzięki zawartości kwasów monoenowych powyżej 50% nazywany jest „oliwą północy”. Produkowany z konkretnych, szlachetnych odmian rzepaku składem przypomina oliwę z oliwek.

Olej rzepakowy dla większości z nas ma zastosowanie przede wszystkim w kuchni – i bardzo słusznie! Idealnie sprawdzi się na zimno – do kanapek, warzyw, past czy sałatek. Warto wybrać ten z pierwszego tłoczenia dla wyjątkowego, delikatnego smaku i zdrowotnych właściwości.

Olej rzepakowy do smażenia – czyli rafinowany, wykazuje wysoki punkt dymienia,  co oznacza, że podczas obróbki w wysokiej temperaturze (do 242C) zachowuje wiele wartości odżywczych. Ma również bardzo dobrą stabilność smaku i zapachu, która nie zmienia się pod wpływem ciepła. Łatwo się odsącza, dzięki czemu smażony produkt ma kaloryczność mniejszą o 5- 10%.

Olej rzepakowy dla zdrowia

Olej rzepakowy, szczególnie ten tłoczony na zimno, charakteryzuje się wysoką jakością i wartością żywieniową, ponieważ posiada bardzo optymalny skład – dużą zawartość kwasów nienasyconych i małą kwasów nasyconych Jest również źródłem tokoferoli i steroli, a także fosfolipidów, karotenoidów i związków fenolowych. Ma więc ogromne znaczenie w codziennej diecie i profilaktyce zdrowotnej.

Kwasy omega-6 i omega-3, a właściwie ich odpowiednia proporcja 2:1 (która występuje w oleju w formie naturalniej) oraz witaminy E mają świetny wpływ na organizm. Olej rzepakowy może brać udział w zapobieganiu otyłości, chorób nowotworowych (szczególnie raka piersi, jelita grubego i prostaty), sercowo-naczyniowych, nadciśnienia tętniczego i udaru mózgu. Ma również wpływ na procesy, które opóźniają tempo starzenia komórek.

Skład biochemiczny dobrego oleju rzepakowego wpływa na prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego, a także siatkówki oka. Powinien znajdować się w diecie małych dzieci (już od 6 miesiąca życia) i kobiet w ciąży, szczególnie w III trymestrze, kiedy następuje bardzo intensywny rozwój tych narządów u dziecka.

Olej rzepakowy w kosmetyce

Olej rzepakowy, dzięki swojemu niezwykłemu składowi doskonale wpłynie na kondycję włosów i skóry. Nawilża i uelastycznia. Można go stosować z ulubionym balsamem czy peelingiem lub po prostu wcierać w przesuszoną skórę w razie potrzeby. Doskonale radzi sobie z podrażnieniami.

Dzięki zawartości witaminy E idealnie sprawdzi się do stosowania na twarz – szczególnie w przypadku cery suchej i dojrzałej, chroniąc przed wolnymi rodnikami i przeciwdziałając powstawaniu zmarszczek. Działa skutecznie, ale delikatnie – nie powoduje alergii.

Oliwa północy sprawdzi się także w pielęgnacji włosów, zwłaszcza tych o średniej porowatości. Wzmocni cebulki, nawilży i wygładzi pasma. Dzięki regularnemu stosowaniu włosy będą odżywione, zdrowe i błyszczące.

Warto pamiętać, aby wybrać wersję tłoczoną na zimno, która jest najlepsza przy zewnętrznym zastosowaniu.

Na przestrzeni lat skład oleju rzepakowego uległ bardzo korzystnym zmianom. Dzięki zawartości kwasów omega-6 i omega-3- na poziomie 30% oraz ich idealnej proporcji, z punktu widzenia żywieniowego jest lepszy niż większość produktów dostępnych na rynku.

Olej rzepakowy, odpowiada za wiele ważnych funkcji organizmu. Regularne spożycie może pomóc uniknąć lub znacząco opóźnić wystąpienie wielu chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca.

Więcej przydatnych informacji, przepisów i ciekawostek można uzyskać odwiedzając stronę internetową olejrzepakowy.com, która powstała przy współudziale specjalistów i ekspertów.

Czy olej rzepakowy to produkt idealny? Ma doskonały skład, realny (i dobry!) wpływ na zdrowie, cenne i wszechstronne zastosowanie w kuchni oraz codziennej pielęgnacji. To chyba najlepsza odpowiedź.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna