Moskitiera na drzwi balkonowe DIY, czyli skuteczna ochrona przed owadami

Owady to zmora wielu osób. Niestety latem szczególnie chętnie wchodzą one do mieszkania. Jak poradzić sobie z uporczywymi muchami, komarami, czy też ćmami? Najprostszą opcją jest moskitiera. Wiele osób zabezpiecza siatką jedynie okna – to wielki błąd. Pamiętajmy, że jest ona niezbędna również na drzwiach balkonowych. Nie musimy obawiać się, że uniemożliwi nam ona swobodne przemieszczanie się.

Moskitiera na drzwi balkonowe – co jest niezbędne?

W sklepach znajdziemy gotowe moskitiery na drzwi balkonowe, jednak są one dość drogie. Ponadto w większości przypadków wymagają one dopasowania, ponieważ wymiary są nieodpowiednie. Do przygotowania moskitiery na drzwi balkonowe potrzebujemy standardowej siatki na owady – im mniejsze oczka, tym lepiej. Alternatywą jest siatka winylowa, która również doskonale spełnia swoje zadanie. Zakupu możemy dokonać w sklepie budowlanym lub internetowym. Plusem jest niski koszt – cena nie powinna przekraczać kilkunastu złotych.

Jak montować moskitierę?

Moskitiera powinna zostać zamontowana po stronie wewnętrznej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby siatka znajdowała się na zewnątrz, jednak wtedy jest ona o wiele bardziej narażona na zniszczenia. Słabe materiały nie przetrwają takich warunków.

Przed zakupem powinniśmy wymierzyć drzwi – być może uda nam się zakupić siatkę o zbliżonych wymiarach. Jeśli nie, to konieczne będzie jej przycięcie. Ważne jest to, aby posiadać ostry nożyk, czy też nożyczki. Będziemy również potrzebować cienkiej taśmy klejącej dwustronnej oraz jednostronnej.

Moskitiera na drzwi balkonowe – przygotowanie

Pierwszym krokiem jest przycięcie siatki do wymiarów drzwi. Istotne jest to, aby zrobić to bardzo precyzyjnie. Lepiej uciąć za mało, niż zniszczyć materiał. Kolejnym krokiem jest naklejenie dwustronnej taśmy na ramie. Zachowujemy odpowiedni odstęp między ścianą. Ponadto należy uważać, aby nie ubrudzić okna klejem.

Siatkę rozciągamy i przyklejamy na ramę. Po dokonaniu montażu naklejamy taśmę jednostronna, która zakryję warstwę klejącą. Zmniejszy ona również ryzyko przypadkowego odklejenia się moskitiery.

Moskitiera na rzepy czy listewki?

Oczywiście bez trudu stworzymy również otwieraną moskitierę, która pozwoli swobodnie wychodzić na balkon lub taras. Najważniejsze jest to, aby wybrać siatkę z gotową tasiemką do przyczepiania na rzepy. Możemy zamocować drewniane listewki, pomiędzy które trafi siatka. Są one montowane po stronie zewnętrznejNie można również zapomnieć o kątownikach, dzięki którym połączymy ze sobą listwy.

Z jakich materiałów może być wykonana moskitiera do domu?

Listewki drewniane są wygodniejsze, gdyż możemy je samodzielnie przyciąć. Alternatywą są listwy aluminiowe, jednak musimy zakupić produkt idealnie dopasowany do naszych drzwi. Moskitierę w ramie mocujemy w ościeżnicy drzwiowej. Wykorzystujemy do tego uchwyty zaciskowe z zawiasami. Stworzona rama nie powinna być zbyt gruba. Do cięcia drewnianych elementów najprościej wykorzystać jest wyrzynarkę. Rzepy pozwalają swobodnie odpinać i przypinać siatkę do drzwi.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna