Oświetlenie ogrodu – nastrojowe czy praktyczne?

Ogród to wizytówka każdego domu, a zarazem idealne miejsce na chwilę relaksu czy podjęcie gości. Zarówno na niewielkiej działce przed letnią daczą, jak i połowie hektara gruntu wokół wymarzonej willi, warto dobrze zagospodarować własną połać zieleni, by stała się przytulnym, pełnym klimatu zakątkiem. Dlatego projektowanie ogrodu to zadanie, które najlepiej powierzyć profesjonaliście.

Dokona on odpowiedniego doboru roślin, zaaranżuje przestrzeń, wkomponowując w nią architektoniczne detale. Ostateczne decyzje należą jednak do właścicieli. Urządzając własny ogród, trzeba przygotować się na wybór osadzonych w donicach ziół, koloru róż przy pergoli czy rodzaju oświetlenia altany. Podejmując ostatnią z wymienionych decyzji, dobrze jest zapoznać się z szerokim asortymentem lamp ogrodowych. Nie trzeba być architektem krajobrazu, by wyobrazić sobie, jak wspaniale mogą zaprezentować się wśród przydomowej zieleni.

Odrobina magii w ogrodzie – lampa ogrodowa kula

Dla wielu osób kluczową kwestią jest stworzenie w ogrodzie odpowiedniego nastroju. Marzą o ciepłym, niezbyt intensywnym, punktowym oświetleniu, które wieczorem rozproszy mrok na tyle, by można komfortowo zjeść w gronie przyjaciół kolację z grilla, ale nie zmąci atmosfery letniej nocy pod rozgwieżdżonym niebem. Idealnym rozwiązaniem są w takim przypadku świetliste, umieszczane bezpośrednio na ziemi bryły, spośród których największą popularnością cieszy się lampa ogrodowa kula. Obserwowana z pewnego dystansu przypomina księżyc w pełni, który „spadł” między przydomowe rabaty. Jest elegancka, lekka i mobilna. Można ustawić ją w wybranym miejscu, a – w razie potrzeby – łatwo przenieść w dowolne miejsce. Jej światło ma ograniczony zasięg, dzięki czemu nie psuje romantycznego nastroju spowitego ciemnością ogrodu. Wprost przeciwnie – lampa ogrodowa kula (sklep LampyStudio) współtworzy magiczną atmosferę nocy. Produkt dostępny jest w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo dostosować go do gotowej już aranżacji ogrodu.

Jasny ogród nocą – lampa ogrodowa stojąca

Stworzenie w ogrodzie wyjątkowego nastroju nie zawsze jest dla właścicieli kluczową kwestią. W niektórych sytuacjach lampa ogrodowa kula zapewnia zbyt mało światła. Trudno wykonywać przy niej wieczorem prace na świeżym powietrzu. Nie zapewni dostatecznego oświetlenia stołu podczas plenerowej imprezy. Osoby, które planują wykorzystywać swój ogród do takich celów, powinny zaopatrzyć się w wysokie lampy stojące. W zależności od wyboru żarówek mogą one zapewnić białe, intensywne światło, które skutecznie rozproszy mrok, albo ciepłe, złotawe – nieco ciemniejsze, za to pozwalające zachować więcej nastrojowej atmosfery nocy. Rozwiązaniem pośrednim mogą być niewysokie ogrodowe słupki oświetleniowe – nowoczesne, dyskretnie wpisujące się w aranżację zieleni albo klasyczne, idealnie pasujące do romantycznych ogrodów w stylu angielskim. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, by obok praktycznych źródeł jasnego światła znalazły się lampy ogrodowe kule. We własnym ogrodzie warto cieszyć się oświetleniem zmiennym w zależności od aktualnych potrzeb.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna