Choć ślimaki przez wiele osób uważane są za szkodniki, a szczególnie duży problem z nimi mają ogrodnicy, to jednak są takie gatunki, które są niezwykle pożyteczne dla człowieka, a ich śluz może przyspieszać gojenie się ran. Właściwości gojące śluzu ślimaka Helix Aspersa Muller znane są już od starożytności, niemniej jednak jako składnik kremów zaczęto go używać stosunkowo niedawno, bo w połowie lat 90-tych i trzeba przyznać, że zrewolucjonizowało to rynek kosmetyczny.
Dlaczego krem ze śluzem ślimaka jest tak skuteczny?
Śluz ślimaka Helix Aspersa Muller posiada szczególne właściwości. Wśród tego gatunku mamy do czynienia z dwoma rodzajami śluzu. Ten pierwszy tworzy po prostu widzialny ślad np. na powierzchni asfaltu czy kostki brukowej. Z kolei drugi ma właściwości pielęgnacyjne i regeneracyjne. Służy regeneracji tkanek uszkodzonych na skutek tarcia o szorstką i twardą powierzchnię, po której porusza się ślimak. Jak odkrył lekarz i syn hodowcy tych ślimaków Fernando Bascunan Ygualt z Chile w latach 80-tych XX wieku, cudowne właściwości śluzu działają kojąco również na ludzką skórę, powodując niwelowanie blizn, i szybsze gojenie się ran, a także wyraźne wygładzenie skóry. W ten sposób dzięki badaniom śluz ślimaka został wpisany do rejestru składników kosmetycznych w 2006 roku. W śluzie ślimaka znajdują się cztery podstawowe składniki: elastyna, kolagen, kwas glikolowy i alantoina. To powoduje, że kryptozyna, czyli leczniczy śluz ślimaka Helix Aspersa Muller jest skutecznym środkiem na infekcje skórne pochodzenia bakteryjnego. Obecne w śluzie glikokoniugaty przyczyniają się do wzrostu aktywności fibroblastów, które stymulują syntezę nowego kolagenu, czyli regenerację skóry i utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasu hialuronowego.
Jak śluz ślimaka zawarty w kremie działa na skórę?
Śluz ślimaka zawarty w kremie ma działanie bakteriobójcze, w związku z tym doskonale sprawdza się do cery problematycznej, trądzikowej, nie tylko młodzieńczej. Może poprawiać stan i wygląd skóry również w przebiegu trądziku różowatego. Ponadto niweluje zbliznowacenia i zmiany potrądzikowe. Świetnie wpływa także na ograniczenie ilości rozszerzonych naczynek. Stymulacja do produkcji kolagenu powoduje, że jest również doskonałym środkiem przeciwzmarszczkowym i ujędrniającym skórę. Docenią go również kobiety, które cierpią z powodu widocznych rozstępów. W związku z tym śluz ślimaka dodawany jest do kremów dla cer problematycznych, ale również dojrzałych, czy też kremów ujędrniających do ciała. Oczywiście należy zwracać uwagę na ilość tego składnika w kremie. Jeśli są go śladowe ilości działanie nie będzie takie, jakiego by się oczekiwało. Przede wszystkim dobry krem ze śluzem ślimaka nie jest tani, a to za sprawą sposobu jego pozyskiwania.
Jak pozyskuje się śluz ślimaka?
Helix Aspersa Muller hodowany jest na specjalnych fermach, gdzie ma zapewnione właściwe warunki rozwoju. Przede wszystkim pozyskiwanie śluzu nie wiąże się z jakąkolwiek formą znęcania się nad tymi mięczakami. Śluz pozyskiwany jest bezinwazyjnie, a ślimaki po jego odciągnięciu wracają na fermę, gdzie regenerują się przynajmniej przez dwa tygodnie. Ślimak nie może być zestresowany, gdyż wtedy jego śluz staje się bezwartościowy i zawiera toksyny. Z jednego ślimaka pozyskuje się jedną łyżeczkę śluzu, zatem prowadzenie takiej fermy wymaga od hodowców dużej cierpliwości. Stąd cena śluzu ślimaka jest wysoka, podobnie jak kremów, których jest on składnikiem.