Krem ze śluzem ślimaka pomoże na wiele dolegliwości skórnych

Choć ślimaki przez wiele osób uważane są za szkodniki, a szczególnie duży problem z nimi mają ogrodnicy, to jednak są takie gatunki, które są niezwykle pożyteczne dla człowieka, a ich śluz może przyspieszać gojenie się ran. Właściwości gojące śluzu ślimaka Helix Aspersa Muller znane są już od starożytności, niemniej jednak jako składnik kremów zaczęto go używać stosunkowo niedawno, bo w połowie lat 90-tych i trzeba przyznać, że zrewolucjonizowało to rynek kosmetyczny.

Dlaczego krem ze śluzem ślimaka jest tak skuteczny?

Śluz ślimaka Helix Aspersa Muller posiada szczególne właściwości. Wśród tego gatunku mamy do czynienia z dwoma rodzajami śluzu. Ten pierwszy tworzy po prostu widzialny ślad np. na powierzchni asfaltu czy kostki brukowej. Z kolei drugi ma właściwości pielęgnacyjne i regeneracyjne. Służy regeneracji tkanek uszkodzonych na skutek tarcia o szorstką i twardą powierzchnię, po której porusza się ślimak. Jak odkrył lekarz i syn hodowcy tych ślimaków Fernando Bascunan Ygualt z Chile w latach 80-tych XX wieku, cudowne właściwości śluzu działają kojąco również na ludzką skórę, powodując niwelowanie blizn, i szybsze gojenie się ran, a także wyraźne wygładzenie skóry. W ten sposób dzięki badaniom śluz ślimaka został wpisany do rejestru składników kosmetycznych w 2006 roku. W śluzie ślimaka znajdują się cztery podstawowe składniki: elastyna, kolagen, kwas glikolowy i alantoina. To powoduje, że kryptozyna, czyli leczniczy śluz ślimaka Helix Aspersa Muller jest skutecznym środkiem na infekcje skórne pochodzenia bakteryjnego. Obecne w śluzie glikokoniugaty przyczyniają się do wzrostu aktywności fibroblastów, które stymulują syntezę nowego kolagenu, czyli regenerację skóry i utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasu hialuronowego.

śluz ślimaka na skórę

Jak śluz ślimaka zawarty w kremie działa na skórę?

Śluz ślimaka zawarty w kremie ma działanie bakteriobójcze, w związku z tym doskonale sprawdza się do cery problematycznej, trądzikowej, nie tylko młodzieńczej. Może poprawiać stan i wygląd skóry również w przebiegu trądziku różowatego. Ponadto niweluje zbliznowacenia i zmiany potrądzikowe. Świetnie wpływa także na ograniczenie ilości rozszerzonych naczynek. Stymulacja do produkcji kolagenu powoduje, że jest również doskonałym środkiem przeciwzmarszczkowym i ujędrniającym skórę. Docenią go również kobiety, które cierpią z powodu widocznych rozstępów. W związku z tym śluz ślimaka dodawany jest do kremów dla cer problematycznych, ale również dojrzałych, czy też kremów ujędrniających do ciała. Oczywiście należy zwracać uwagę na ilość tego składnika w kremie. Jeśli są go śladowe ilości działanie nie będzie takie, jakiego by się oczekiwało. Przede wszystkim dobry krem ze śluzem ślimaka nie jest tani, a to za sprawą sposobu jego pozyskiwania.

Jak pozyskuje się śluz ślimaka?

Helix Aspersa Muller hodowany jest na specjalnych fermach, gdzie ma zapewnione właściwe warunki rozwoju. Przede wszystkim pozyskiwanie śluzu nie wiąże się z jakąkolwiek formą znęcania się nad tymi mięczakami. Śluz pozyskiwany jest bezinwazyjnie, a ślimaki po jego odciągnięciu wracają na fermę, gdzie regenerują się przynajmniej przez dwa tygodnie. Ślimak nie może być zestresowany, gdyż wtedy jego śluz staje się bezwartościowy i zawiera toksyny. Z jednego ślimaka pozyskuje się jedną łyżeczkę śluzu, zatem prowadzenie takiej fermy wymaga od hodowców dużej cierpliwości. Stąd cena śluzu ślimaka jest wysoka, podobnie jak kremów, których jest on składnikiem.

Oceń artykuł
[Suma: 3 Średnia: 5]
Informacja prawna