Masło Shea – skuteczny kosmetyk do ciała oraz włosów

Wśród wielu innowacyjnych preparatów dużym zainteresowaniem u kobiet dbających o piękny wygląd cieszy się masło Shea. Jest ono cenione ze względu na regenerujące, łagodzące oraz odżywcze działanie. Dziś masło Shea stanowi cenny składnik wielu sprawdzonych kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. Jak stosować ten kosmetyk, aby pielęgnacja przyniosła w pełni oczekiwane rezultaty?

Co to jest masło Shea?

Masło shea, zwane karité jest cennym olejem roślinnym pozyskiwanym z orzechów drzewa z Afryki – Vitellara Paradowa, co oznacza „masłosz parka”.
Drzewo to ze względu swojej długowieczności, która wynosi do 300 lat jest uznawane przez afrykańskie plemiona za święte. Ta cenna roślina owocuje dopiero po trzydziestu latach od chwili posadzenia, natomiast pełną obfitość plonu osiąga po 50 latach. Dojrzałe drzewo charakteryzuje ogromna zawartość dobroczynnego tłuszczu.

W Afryce masło shea od wieków jest wykorzystywane zarówno w kuchni, jak i kosmetyce. Jego zbiory poprzedza zawsze specjalny rytuał, a orzechy mogą zbierać tylko i wyłącznie kobiety.

W czystej postaci masło to ma wygląd grudkowatej pasty o kremowej jasnożółtej lub lekko brązowej barwie. Jego kolor w dużej mierze jest uzależniony od pory zbioru owoców. Z kolei konsystencja przypomina zwykłe, schłodzone masło. Pod wpływem ciepłych dłoni rozpuszcza się do płynnej, oleistej postaci.

Masło Shea rafinowane i nierafinowane

W kosmetyce produkt ten jest wykorzystywane w formie nierafinowanej oraz rafinowanej. Masło rafinowane jest uboższe w poszczególne składniki odżywcze oraz traci swój specyficzny, ziemisto-orzechowy zapach.

Przeczytaj także:  Jak wybrać odpowiednią perukę?

Z kole nierafinowane, w pełni naturalne masło shea posiada wiele dobroczynnych składników. Wśród wielu z nich można wymienić witaminy A, E i F oraz nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe. Masło w tej postaci posiada charakterystyczny lekko orzechowy smak i zapach. Jest ono produkowane ręcznie przez mechaniczne wyciskanie cennego oleju ze świeżych orzechów.

Nierafinowane masło jest powszechnie wykorzystywane w kosmetyce, bowiem posiada cenne właściwości regenerujące, natłuszczające, nawilżające oraz kojące. Świetnie zatrzymuje działanie wolnych rodników, dzięki czemu działa na komórki przeciwstarzeniowo. Niestety masło w tej postaci może powodować alergię.

Masło jest często poddawane procesowi rafinacji, w wyniku której traci większość przeciwutleniaczy, niemniej zachowuje wysoki poziom wit. E i kwasy tłuszczowe. Rafinowane masło nie ma właściwości uczulających.

Cenne właściwości masła shea

Jest to produkt posiadający wiele dobroczynnych właściwości dla skóry oraz włosów. Wśród wielu z nich można wymienić:

– widoczne zmniejszanie zmarszczek i poprawę napięcia skóry
– łagodzenie wszelkich podrażnień skóry
– podobne działanie do filtra przeciwsłonecznego – SPF 5
– regenerację wysuszonej skóry oraz włosów
– widoczną redukcję cellulitu i rozstępów
– działanie wygładzające skóry
– uzupełnianie ubytków w strukturze włosów

Co więcej masło Shea wykazuje również działanie prozdrowotne, jest ono polecane dla osób cierpiących na uciążliwe bóle reumatyczne. Z kolei w Afryce, jest stosowane w kuchni, jako produkt do smażenia oraz wzbogacania smaku wielu potraw.

W jaki sposób stosować masło Shea?

Masło Shea służy do użytku zewnętrznego, zatem należy je delikatnie wcierać w wybraną część skóry. Doskonale sprawdza się jako w pełni skuteczny krem pod oczy redukujący zmarszczki oraz wszelkie niedoskonałości. Potrafi ono również z powodzeniem zastąpić balsam do bardzo wysuszonej skóry. Warto je również wcierać w miejscach dotkniętych nieestetycznym celulitem i rozstępami.
Masło Shea znakomicie regeneruje i wygładza włosy. W tym celu należy je nakładać na wilgotne końcówki włosów. Produkt ten mogą bezpiecznie stosować kobiety w ciąży. Jest to kosmetyk po który warto sięgnąć chcąc przez długie lata cieszyć się zdrową oraz piękną skórą.

Przeczytaj także:  Farbowanie włosów a ciąża

Artykuł przygotowany przy współpracy ze sklepem www.mydlasie.pl

Dodaj komentarz

Informacja prawna