Emolienty – podstawa pielęgnacji i ratunek dla skóry suchej i atopowej

Emolienty to specjalistyczny rodzaj hipoalergicznych dermokosmetyków pozbawionych konserwantów i paramentów, które pomagają suchej skórze utrzymać odpowiednie nawilżenie oraz dodatkowo natłuszczają ją i zabezpieczają przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Emolienty są szczególnie zalecane osobom ze skłonnością do nadmiernego wysychania naskórka, alergikom oraz chorym na atopowe zapalenie skóry.

Co wchodzi w skład emolientów?

Głównym zadaniem emolientów jest odbudowanie niekompletnego i uszkodzonego płaszcza lipidowego skóry, dzięki czemu zabezpieczają przed utratą nawilżenia. Emolienty mogą zawierać różne składniki, w tym substancje higroskopijne, humektanty i lipidy, które poprawiają funkcjonowanie bariery skórnej. Humektanty, czyli np. mocznik, gliceryna czy mleczan, to cząsteczki mające zdolność przyciągania wody, co pozwala na zatrzymanie jej w skórze. Związki, których zadaniem jest rekonstrukcja lipidów naskórka, to ceramidy, cholesterol, trójglicerydy, kwas linolowy i linolenowy oraz oleje roślinne. Uzupełnienie warstwy lipidowej jest możliwe dzięki analogicznej strukturze lipidów do tych występujących w naskórku. Emolienty są dostępne pod postacią kremów, maści oraz płynów do kąpieli. Większość z nich może być stosowana od pierwszych dni życia.

Kto powinien stosować emolienty?

Emolienty są skierowane głównie do osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Jednak osoby, które posiadają skórę suchą, ulegającą podrażnieniom pod wpływem stosowania zwykłych kosmetyków, mogą również zaopatrzyć się w te dermokosmetyki. Patogeneza suchości skóry jest złożona, wieloczynnikowa i odmienna w zależności od jednostki chorobowej, w przebiegu której powstaje. Zależy od wielu czynników jak np. deficyt wolnych kwasów tłuszczowych, obniżona produkcja lipidów warstwy rogowej, niedobór naturalnego czynnika nawilżającego. Skóra nadmiernie przesuszona łatwiej ulega uszkodzeniu, przez co jest bardziej podatna na infekcje, dlatego nie należy bagatelizować problemu. W pielęgnacji skóry Bepanthen Derm Krem sprawdzi się bardzo dobrze. Zawiera on prowitaminę B5, czyli pantenol będący prekursorem koenzymu A niezbędnego do prawidłowych przemian komórkowych. Dodatkowo pantenol ma właściwości higroskopijne, wiąże wodę i zatrzymuje ją w naskórku. Stosowanie emolientów będzie właściwe również po intensywnym opalaniu w lecie lub w trakcie zimy do nawilżania spierzchniętych pod wpływem mrozu dłoni. Emolienty dobrze sprawdzą się też w przypadku aktywnych dermatoz, takich jak np. egzema czy wyprysk kontaktowy, tworząc barierę ochronną i wspomagając regenerację.

Przeczytaj także:  Rozświetl twarz na wiosnę

Jak często należy stosować emolienty?

Częstość stosowania zależy od zaawansowania choroby lub suchości skóry. W przypadku AZS może zachodzić możliwość zastosowania kremu nawet kilka razy dziennie. Należy pamiętać jednak, by stosować je z umiarem w przypadku skóry, która nie ma widocznych wskazań do zastosowania kremu. Szczególnie jeśli chodzi o noworodki i niemowlęta, ponieważ zbyt częste stawanie emolientów może przyczyniać się do zbyt intensywnego pokrycia skóry składnikami kremu, utrudniając jej oddychanie.

Dodaj komentarz

Informacja prawna