Lecznicze właściwości masaży w SPA

Masaż SPA to coś więcej niż rozluźnienie mięśni. Fizjoterapeuci podkreślają jego znaczenie na funkcjonowanie całego organizmu.

Masaż SPA wpływa pozytywnie na układ krwionośny, ale także pobudza ośrodek szczęścia w mózgu. Dowiedz się, o jakich  właściwościach leczniczych możemy mówić w przypadku zabiegów SPA.

Dla kogo masaż SPA?

Poszczególne techniki masażu  z jakimi możemy się spotkać w ośrodkach SPA wpływają pozytywnie na całe nasze ciało. Są dedykowane osobom zapracowanym. Szczególnie tym, które mają bardzo napięte mięśnie przez pracę siedzącą.

Oprócz tego masaż SPA to prawdziwe wybawienie dla osób intensywnie trenujących różne sporty. Przyda się zwłaszcza w przypadku problemów z kręgosłupem i rwą kulszową. Zabiegi fizjoterapeutyczne mają za zadanie zwiększyć ukrwienie organizmu i przyczynić się do zwiększenia wydolności mięśni.

Wpływ masażu na zdrowie

Masażysta jest w stanie zastosować różne techniki, które mają pomóc jego klientowi w odczuciu ulgi. W zależności od potrzeb może on zastosować technikę:

  • ugniatania
  • rozcierania
  • oklepywania
  • wstrząsania
  • wyciskania

Dzięki temu nie tylko rozluźnią się nasze mięśnie, ale także tkanki podskórne, jak też rozszerzają się naczynia krwionośne, co ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Masaż wpływa również na układ oddechowy, przez co wzrasta ilość krwi bogatej w tlen.

Wpływ masażu na układ krwionośny

Techniki masażu są w stanie zwiększyć przepływ krwi oraz limfy w naszym organizmie. Przekłada się to bezpośrednio na wydolność serca oraz gospodarkę wodną i mineralną. Tego rodzaju masaż SPA ma także działanie zwalczające stany zapalne, obrzęki oraz choroby skóry i kolagenowe.

Regulacja układu nerwowego

Masażysta ma także możliwość oddziaływania na obwodowy i centralny układ nerwowy. Może on zadziałać zarówno uspokajająco, jak też pobudzające. W trakcie masażu wysyłane są bodźce do mięśni i do poszczególnych narządów, dzięki temu możemy poczuć ulgę oraz rozluźnienie.

Masaż a zdrowie psychiczne

Masaż SPA ma pozytywny wpływ na układ krwionośny i nerwowy, ale nie zapominajmy także o jego roli w odstresowywaniu się. Już pojedynczy zabieg może sprawić, że poczujemy odprężenie. Niejeden hotel SPA ma w swojej ofercie rozbudowany katalog zabiegów relaksacyjnych. Odpowiednio przeprowadzony masaż jest także w stanie zmniejszyć objawy lęku oraz depresji. Ponadto wspiera on działanie układu immunologiczne, który ma dużą rolę przy zachowaniu zdrowia psychicznego. Badane osoby wykazały, że masaż poprawił jakość ich snu oraz ogólne samopoczucie.

Nie bez powodu uważa się, że techniki masażu można przyrównać do medytacji. Już sam dotyk oraz obecności drugiej osoby przynosi zadowalające skutki. Wykazano także, że w trakcie masażu w ciele osoby uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, które przyczyniają się do polepszenia nastroju. Biorąc pod uwagę także wcześniej omówiony wpływ na funkcjonowanie ciała, można stwierdzić, że nie ma powodu, dla którego nie warto byłoby sięgnąć po formę relaksu jaką jest masaż.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna