Nawilżenie skóry na poziomie

Każdy z nas, niezależnie od wieku, chciałby mieć elastyczną i zdrowo wyglądająca skórę. Kluczem do sukcesu w tej kwestii jest jej odpowiednie nawilżenie i pielęgnacja. Wydaje się proste – wystarczy użyć kremu nawilżającego. No tak, łatwo nawilżyć skórę, ale problemem może być utrzymanie tego stanu na dłużej.

Dlaczego nawilżenie jest istotne?

Jak każde żywe stworzenie, nasza skóra do życia potrzebuje wody. W przypadku niewystarczającego nawilżenia skóra zaczyna się łuszczyć i starzeć – pojawiają się zmarszczki. Jest bardziej podatna na uszkodzenia, a także traci jędrność i sprężystość. Woda jest niezbędnym składnikiem procesów regeneracyjnych skóry. Włókna elastynowe i kolagenowe naszej skóry dosłownie karmią się wodą. A to od nich zależy sprężystość i elastyczność skóry. Woda jest też ważnym elementem tzw. płaszcza hydrolipidowego, który stanowi naturalną barierę zabezpieczającą skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Skóra w sposób naturalny wytwarza tłustą otoczkę tzw. sebum, która pomaga jej utrzymać wilgoć. Zależnie od rodzaju skóry, sebum może być więcej lub mniej. Nie należy tego sebum zupełnie się pozbywać, co jest częstym błędem, szczególnie w przypadku skóry tłustej. Pozbawiona sebum skóra będzie się starała wyprodukować więcej tłustych substancji, co może prowadzić nawet do łojotoku.

Co powoduje utratę wilgoci skóry?

Wiadomo nie od dziś, że generalnie wszelkiego rodzaju używki, takie jak alkohol, kawa, czy tytoń nie służą naszemu zdrowiu. W tym także i skórze. Nadmierne opalanie się również jest czynnikiem negatywnym. Promienie UV niszczą nieodwracalnie włókna kolagenowe, co prowadzi do utraty elastyczności i szybszego starzenia się komórek skóry. Skutki uboczne rozwoju cywilizacyjnego, takie jak zanieczyszczenie środowiska, czy życie w ciągłym stresie także nie pozostawiają naszej skóry bez zmian.

Jak nawilżać?

O nawilżenie skóry należy zadbać zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Oznacza to, że najważniejszymi elementami w pielęgnacji naszej skóry jest picie wody mineralnej i używanie nawilżających kosmetyków.

Zaleca się, aby każdego dnia wypijać od 1,5 do 2 litrów wody. Ma ona pozytywny wpływ na nasz organizm w różnych aspektach: ułatwia usuwanie toksyn i produktów przemiany materii, filtruje krew, a także doskonale podtrzymuje wilgoć naskórka. Podczas gorącego lata możemy spryskiwać też skórę od zewnątrz, np. mgiełką wodną w atomizerze. Trzeba pamiętać przy tym żeby nie pozostawiać nadmiaru niewchłoniętej wody za długo na skórze. W połączeniu z działaniem słońca spowoduje to działanie przeciwne – zamiast nawilżyć, wysuszy skórę.

Poza piciem wody, koniecznymi elementami dbania o skórę jest jej oczyszczanie i aplikacja odpowiedniego kremu. Podstawowym składnikiem kremów są lipidy i ceramidy, które są odpowiedzialne za szczelność komórek naskórka, a także wyciągi z roślin i witaminy.  Oczywiście rodzaje kosmetyków należy właściwie dobrać do rodzaju skóry. Trzeba pamiętać także, że kremy używane na dzień są po to, by chronić skórę przed słońcem, wiatrem itp., natomiast kremy na noc są bogatsze w substancje odżywcze i używa się ich aby wspomóc regenerację skóry w czasie snu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna