Kołdry do spania – jakie są ich rodzaje?

Spokojny i niezakłócony sen w dużej mierze zależy od kołdry, pod którą śpimy. Ona zapewnia nam nie tylko optymalny poziom ciepła, ale i wygodę. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów kołder. Różnią się one wkładem i w konsekwencji również ceną. Jakie kołdry do spania warto wybrać? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.

Kołdra na każdą porę roku?

Na wstępie należałoby podkreślić, że wiele osób decyduje się na zakup nie jednej, a kilku kołder. Używamy je w zależności od trwającej pory roku. Latem stawiamy na nieco lżejsze modele. Zimą wybieramy natomiast ciepłe i grubsze kołdry do spania. To dobre rozwiązanie. Dzięki temu możemy maksymalnie wykorzystać właściwości kołdry i w pełni cieszyć się komfortem, który oferuje. Wybór kołdry zależy jednak nie tylko od temperatury w sypialni. Często jesteśmy zmuszeni wybierać określony model ze względu na alergie, z którymi się borykamy oraz inne problemy zdrowotne. Wkłady antyalergiczne kołder sprawdzają się przede wszystkim w kołdrach dziecięcych.

Kołdra puchowa i kołdra z pierza

Jednym z najbardziej popularnych modeli kołder jest kołdra puchowa. Wykonuje się ją z puchu gęsiego lub kaczego. Dzięki takiemu wkładowi tego typu kołdry do spania są lekkie, ale bardzo ciepłe. Znakomicie izolują przed zimnem i jednocześnie idealnie odprowadzają wilgoć. Kołdry puchowe nie są jednak odpowiednie dla alergików. Niestety puch kaczy oraz gęsi może powodować uczulenia. Z kolei kołdra z pierza, jak sama nazwa wskazuje zawiera ptasie pióra. Z tego względu jest nieco cięższa od puchowej oraz gorzej izoluje przed chłodem. Ogromną zaletą tego modelu jest jednak cena. Zapłacimy za nią znacznie mniej niż za kołdrę puchową.

Kołdra wełniana

Kołdry do spania występują też w wersji wełnianej. Najlepsze tego typu okrycia wykonywane są z wełny merynosów australijskich, czyli specjalnie hodowanych jagniąt. Nieco tańszą alternatywą są natomiast kołdry z wypełnieniem z wełny wielbłądziej albo owczej. Taką kołdrę można wykorzystywać przez cały rok. Kiedy jest zimno, świetnie izoluje przed chłodem. Z kolei w ciepłe dni, dobrze odprowadza wilgoć, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania organizmu. Poza tym mówi się o tym, że kołdry do spania w wersji wełnianej łagodzą dolegliwości reumatyczne, bólowe przy zwyrodnieniu kręgosłupa, a także wspomagają regenerację przy zapaleniu mięśni.

Kołdry antyalergiczne

Wyżej wymienione kołdry do spania nie nadają się jednak dla alergików. Zarówno kołdry puchowe, z pierza, jak i wełniane mogą niestety uczulać. Alergikom polecamy zatem kołdry „roślinne”. Dobrym wyborem będą między innymi kołdry kukurydziane, bambusowe oraz jedwabne. Tego typu kołdry do spania również znakomicie izolują przed chłodem i nie odkształcają się. Wymieniając różne rodzaje kołder nie można też zapominać o kołdrach syntetycznych. Chociaż wydaje się, że są „sztuczne”, a zatem nieprzyjazne, nic bardziej mylnego. Takie kołdry są nie tylko bezpieczne dla alergików, ale jednocześnie nie przyciągają kurzu i roztoczy.

Przeczytaj: https://fashionandbeauty.pl/z-kim-spimy-w-lozku-dzieci-kot-pies-i-niewidoczne/

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna