Kołdry do spania – jakie są ich rodzaje?

Spokojny i niezakłócony sen w dużej mierze zależy od kołdry, pod którą śpimy. Ona zapewnia nam nie tylko optymalny poziom ciepła, ale i wygodę. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów kołder. Różnią się one wkładem i w konsekwencji również ceną. Jakie kołdry do spania warto wybrać? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.

Kołdra na każdą porę roku?

Na wstępie należałoby podkreślić, że wiele osób decyduje się na zakup nie jednej, a kilku kołder. Używamy je w zależności od trwającej pory roku. Latem stawiamy na nieco lżejsze modele. Zimą wybieramy natomiast ciepłe i grubsze kołdry do spania. To dobre rozwiązanie. Dzięki temu możemy maksymalnie wykorzystać właściwości kołdry i w pełni cieszyć się komfortem, który oferuje. Wybór kołdry zależy jednak nie tylko od temperatury w sypialni. Często jesteśmy zmuszeni wybierać określony model ze względu na alergie, z którymi się borykamy oraz inne problemy zdrowotne. Wkłady antyalergiczne kołder sprawdzają się przede wszystkim w kołdrach dziecięcych.

Kołdra puchowa i kołdra z pierza

Jednym z najbardziej popularnych modeli kołder jest kołdra puchowa. Wykonuje się ją z puchu gęsiego lub kaczego. Dzięki takiemu wkładowi tego typu kołdry do spania są lekkie, ale bardzo ciepłe. Znakomicie izolują przed zimnem i jednocześnie idealnie odprowadzają wilgoć. Kołdry puchowe nie są jednak odpowiednie dla alergików. Niestety puch kaczy oraz gęsi może powodować uczulenia. Z kolei kołdra z pierza, jak sama nazwa wskazuje zawiera ptasie pióra. Z tego względu jest nieco cięższa od puchowej oraz gorzej izoluje przed chłodem. Ogromną zaletą tego modelu jest jednak cena. Zapłacimy za nią znacznie mniej niż za kołdrę puchową.

Przeczytaj także:  Laos wycieczka - niesamowita przygoda i wspaniałe przeżycia

Kołdra wełniana

Kołdry do spania występują też w wersji wełnianej. Najlepsze tego typu okrycia wykonywane są z wełny merynosów australijskich, czyli specjalnie hodowanych jagniąt. Nieco tańszą alternatywą są natomiast kołdry z wypełnieniem z wełny wielbłądziej albo owczej. Taką kołdrę można wykorzystywać przez cały rok. Kiedy jest zimno, świetnie izoluje przed chłodem. Z kolei w ciepłe dni, dobrze odprowadza wilgoć, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania organizmu. Poza tym mówi się o tym, że kołdry do spania w wersji wełnianej łagodzą dolegliwości reumatyczne, bólowe przy zwyrodnieniu kręgosłupa, a także wspomagają regenerację przy zapaleniu mięśni.

Kołdry antyalergiczne

Wyżej wymienione kołdry do spania nie nadają się jednak dla alergików. Zarówno kołdry puchowe, z pierza, jak i wełniane mogą niestety uczulać. Alergikom polecamy zatem kołdry “roślinne”. Dobrym wyborem będą między innymi kołdry kukurydziane, bambusowe oraz jedwabne. Tego typu kołdry do spania również znakomicie izolują przed chłodem i nie odkształcają się. Wymieniając różne rodzaje kołder nie można też zapominać o kołdrach syntetycznych. Chociaż wydaje się, że są “sztuczne”, a zatem nieprzyjazne, nic bardziej mylnego. Takie kołdry są nie tylko bezpieczne dla alergików, ale jednocześnie nie przyciągają kurzu i roztoczy.

Podobne posty:

Przeczytaj także:  Od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie turystyczne?
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Jeśli spodobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco >> POLUB FashionAndBeauty.pl na facebook