Woda jest cieczą, pozornie zawsze taką samą, jednak w rzeczywistości może ona mieć różny odczyn. Oznacza to, że w zależności od stosunku jonów kwaśnych do zasadowych, możemy mieć wodę o odmiennym pH. Ze względu na możliwość manipulowania ilością poszczególnych jonów, da się uzyskać wodę kwaśną (martwą), neutralną i zasadową (nazywaną również żywą lub alkaliczną).
Jeżeli chcemy kupić wodę o konkretnym pH, możemy bez problemu zamówić ją przez internet lub nabyć w sklepie stacjonarnym. Jeśli jednak chcemy ograniczyć kupowanie wody, ze względu na oszczędność portfela lub środowiska, możemy samodzielnie przygotować ciecz o odpowiadającym nam odczynie. Istnieje możliwość zrobienia tego na kilka sposobów. Niemniej jednak najprostszym, najwygodniejszym i najskuteczniejszym sposobem jest wykorzystanie profesjonalnego sprzętu. Czym jest jonizator wody i co warto o nim wiedzieć?
Jak działają jonizatory wody?
Znaczna część jonizatorów to jednocześnie jonizator wody alkalicznej i kwaśnej. Przykładem jest jonizator aQuator Mini Silver+, który służy do wytwarzania wody jonizowanej, zarówno alkalicznej, jak i kwaśnej oraz srebrnej. Kiedy do jonizatora wlewamy wodę i podłączamy urządzenie do prądu, zaczyna zachodzić proces elektrolizy. Do jego przeprowadzenia potrzebny jest układ, umożliwiający rozpad substancji (zdolnych do jonizacji) na jony.
Podczas elektrolizy rozdzielane są cząsteczki H2O. W efekcie powstają jony H+ i OH–. W przypadku wytwarzania wody kwaśnej jony wodorowe (dodatnie) łączą się z ujemnymi resztami kwasowymi, czego efektem jest powstanie kwasu. Pozostające jony hydroksylowe (ujemne) wytwarzają tlen. Podczas zwiększania pH, czyli wytwarzając wodę zasadową, jony hydroksylowe łączą się jonami metali alkalicznych, takich jak np. potas (K), sód (Na), czy wapń (Ca), tworząc zasady. Pozostałe jony wodorowe tworzą wodór molekularny, dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w generatorach wodoru.
Co zyskamy stosując jonizatory wody?
Jonizator wody alkalicznej pozwala na uzyskanie cieczy o pH wyższym niż 7-7,5, dzięki czemu jest to płyn o odczynie zasadowym. Dlaczego warto zwracać uwagę na to, jakie pH ma woda, którą pijemy? Woda alkaliczna ma pH bardziej zbliżone do pH ludzkiego organizmu, dzięki czemu łatwiej nam jest ją absorbować, co przekłada się na lepsze nawodnienie.
Regularne picie wody alkalicznej przyczynia się do odkwaszenia organizmu, co pozytywnie wpływa na ogólną równowagę kwasowo-zasadową. Jonizator wody alkalicznej, umożliwiająca uzyskanie zasadowego pH, sprzyja przywróceniu prawidłowego pH organizmu. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak cukrzyca, osteoporoza, czy też nadciśnienie tętnicze. Poprawa metabolizmu, działania układu pokarmowego, gospodarki lipidowej i zmniejszenie problemów skórnych, związanych z odwodnieniem organizmu, to również zasługa regularnego picia wody alkalicznej.