Aromaterapia w domu – olejki eteryczne i świece sojowe

Gdy za oknem panuje jesienna szaruga, można stracić zapał i chęci do działania, a nawet popaść w „jesienną depresję”. Przyjemny aromat unoszący się w mieszkaniu to skuteczny sposób na poprawę humoru. A jeśli połączony jest z ciepłym światłem świecy… sukces gwarantowany!

Olejki eteryczne – jak korzystać i jakie zapachy wybrać?

Olejków eterycznych można używać na wiele sposobów. Jednak w jesienne i zimowe wieczory najlepiej sprawdza się kominek zapachowy. Obecnie wybór kominków jest ogromny, niektóre z nich spełniają dodatkowo funkcję dekoracyjną. Obsługa kominka jest niezwykle prosta: górną miseczkę napełnia się wodą i uzupełnia wybranym olejkiem/olejkami, pod spodem zapala tea light i magia zapachu dzieje się sama!

Wybór poszczególnych olejków jest kwestią gustu i aktualnych potrzeb. Działanie olejków jest bardzo różnorodne, np. olejek lawendowy wycisza, uspokaja i ułatwia zasypianie, olejki cytrusowe dodają energii i pobudzają oraz skuteczne odstraszają owady i pająki, olejek sosnowy i jodłowy pomagają pozbyć się kataru, a ylang-ylang jest afrodyzjakiem! Jesienią doskonale sprawdzają się klasyczne połączenia, na przykład pomarańcza z cynamonem i goździkami, lub połączenia kwiatowo-cytrusowe przywołujące letnie wspomnienia.
Olejki można łączyć w dowolny sposób, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia osoby, która mieszankę przygotowuje. Jednak producenci olejków mają kilka cennych rad:

Olejki o podobnych zapachach zawsze dobrze się komponują. Cytrusowe z cytrusami, kwiatowe z kwiatowymi, itd.

Olejki cytrusowe dość szybko się ulatniają, dlatego warto wzbogacić je trwalszym zapachem, np. kwiatowym lub drzewnym.

Nie powinno się łączyć więcej niż 5 olejków.

Do mieszanki najlepiej wybierać olejki i podobnych lub uzupełniających się właściwościach.

Ważne, aby olejki, które zapraszamy do domu były czystymi olejkami eterycznymi. Olejki zapachowe mogą niestety zawierać całe mnóstwo syntetycznych składników, które nie posiadają prozdrowotnych właściwości.

Warto wiedzieć, że olejki eteryczne można wykorzystać do relaksującego masażu, dodając kilka kropel do oleju bazowego. Doskonale sprawdzają się również w kąpieli i jako wzbogacenie kosmetyków – wystarczy kropelka na porcję np. kremu. W przypadku uporczywego przeziębienia warto się nimi inhalować.

Świece sojowe czym różnią się od klasycznych świec?

Naturalne świece sojowe są doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy na komponowanie własnych zapachów nie mają czasu lub po prostu nie czują się w tym za pewnie. Wosk sojowy jest zdrowszą i bardziej przyjazną człowiekowi i środowisku alternatywą parafiny, którą produkuje się z ropy naftowej. W czasie spalania świeca sojowa nie wydziela szkodliwych dla zdrowia substancji, pali się o wiele dłużej niż standardowa, a jedynym dodatkiem jaki się w niej znajduje są olejki eteryczne. Producenci prześcigają się w propozycjach aromatów. Wśród nich znaleźć można zapachy dodające energii, uspokajające, odprężające czy po prostu poprawiające humor. Ogromną popularnością cieszą się świece sojowe polskich marek, na przykład YopeHagi czy Ministerstwo Dobrego Mydła. Yope posiada w ofercie zimową serię zapachów, idealną na chłodne wieczory. Aromat świeżych ciasteczek czy zimowego ponczu skutecznie podniesie poziom endorfin.

Jeśli tekst zachęcił Cię do przetestowania olejków lub świec sojowych, ogromny wybór znajdziesz w sklepie NatiNati, pod tym linkiem: https://www.natinati.pl/

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna