Jak dbać o białe koszule damskie?

Biała koszula to obowiązkowa pozycja w damskiej garderobie, zwłaszcza jeśli pracujesz w biurze. O tego typu odzież trzeba jednak dbać zgodnie z określonymi zasadami, ponieważ biel tkanin ma tendencję do żółknięcia lub szarzenia. Jak więc prać białe koszule, aby lśniły czystością?

Jak prać białe koszule damskie – podstawowe zasady

Przy praniu białych koszul damskich trzeba być wyjątkowo ostrożnym. Nie wystarczy jedynie przestrzegać zaleceń producenta, które powinny zostać umieszczone na metce ze składem materiałowym. Konieczne jest również pamiętanie o segregowaniu prania. Białe koszule można prać wyłącznie z innymi białymi ubraniami. Jakikolwiek inny odcień tkanin może zafarbować materiał, nawet jeśli nie będzie to widoczne po jednym praniu, w końcu doprowadzi do odbarwienia włókien. Niezbędne jest też stosowanie odpowiednich detergentów, czyli środków do prania białych tkanin, które zawierają w swoim składzie rozjaśniacze optyczne. Białe koszule damskie najlepiej prać po każdym założeniu. Co prawda, osłabia to włókna, ale przy noszeniu bieli ważniejsza jest czystość.

Pranie białych koszul damskich – ręcznie czy w pralce?

O sposobie prania białych koszul decyduje przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane. Najczęściej koszule można prać w pralce, na przykład z pomocą specjalnego programu do prania koszul lub programu naśladującego pranie ręczne. Zaleca się jednak unikać wirowania. Jeśli decydujemy się prać białą koszulę ręcznie, warto unikać natomiast mocnego pocierania materiału. W przypadku, kiedy nieopatrznie odetniemy metkę od koszuli przed pierwszym praniem, stosujmy zasady ogólne prania poszczególnych materiałów:

  • białą koszulę bawełnianą należy prać w temperaturze maksymalnie 40 stopni, trzeba pamiętać też, że pranie delikatnie ją skurczy, dlatego przed rozwieszeniem najlepiej strzepnąć materiał kilka razy,
  • białą koszule lnianą najlepiej prać w chłodnej wodzie lub w tej o temperaturze nie wyższej niż 40 stopni (w wyższej może mocno się skurczyć),
  • koszule jedwabne czasami można prać tylko chemicznie lub delikatnie w rękach, najlepiej na niewielkim fragmencie tkaniny sprawdzić, jak reaguje ona na czyszczenie, jedwab zaleca się prać w szamponie do włosów.

Zażółcona biała koszula damska – jak ją wybielić?

Żółtym plamom na materiale białej koszuli najlepiej zapobiegać poprzez stosowanie odpowiednich dezodorantów i regularne pranie koszuli po każdym założeniu. Nie oznacza to jednak, że tych już powstałych przebarwień nie usuniemy z pomocą odpowiednich środków. Żółte plamy należy namoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem octu winnego lub soku z cytryny. Inny sposób to aplikacja pasty z sody oczyszczonej i wody. Jeśli domowe sposoby okażą się nieskuteczne, należy sięgnąć po preparaty do odplamiania.

Jak wybielić poszarzałą koszulę?

Kiedy biała koszula damska zaczyna szarzeć, warto wyprać ją w wodzie z wybielaczem. Preparaty tego typu utleniają zabrudzenia, odświeżają kolor i nadają bieli blask. Można nakładać je zarówno punktowo na plamy, jak i dolać je do wody, a następnie namoczyć w niej tkaninę. Stosowanie wybielaczy jest dozwolone, jeśli na metce nie znajduje się znak przekreślonego trójkąta.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna