Idealne oświetlenie do biura – co jest potrzebne?

W pracy spędzamy każdego dnia tyle samo czasu, co w domowym zaciszu. W przestrzeni biurowej lub w innych pomieszczeniach zakładowych wykonujemy rozmaite czynności. Przy każdej z nich potrzebujemy oczywiście właściwego oświetlenia, które zapewni optymalne warunki do działania oraz stworzyć przestrzeń bezpieczną, zgodną z wymaganiami BHP. Odpowiednie oświetlenie to także sposób na zwiększenie efektywności pracy. Jak to możliwe i co trzeba zrobić, żeby pracowało się nam lepiej?

Przepisy prawne – jakie musi być oświetlenie w pracy?

Każdy pracodawca musi stworzyć odpowiednie warunki oświetleniowe w miejscu wykonywania obowiązków służbowych dla wszystkich pracowników. W każdym pomieszczeniu muszą być zapewnione wymagania związane z określonym w przepisach natężeniem światła oraz indywidualnymi potrzebami wszystkich zatrudnionych osób. Ergonomia stanowi klucz do budowania całej przestrzeni.

Jednym z najważniejszych dokumentów, który określa warunki oświetleniowe w miejscu pracy, jest norma PN-EN 12464-1:2012. Odpowiednie przepisy znajdziemy także w Kodeksie Pracy oraz w stosownych rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Jakie zatem musi być oświetlenie w miejscu pracy? Najważniejsze jest zdecydowanie natężenie światła. W miejscach, w których praca wykonywana jest ciągle musi ono wynosić minimum 500 lx. Jeżeli na danym stanowisku działa się dorywczo, wówczas dopuszczalne jest obniżenie tej wartości do 300 lx.

Jakie powinno być oświetlenie w miejscu pracy?

Wielu pracowników spędza każdego dnia większość czasu przed ekranami komputerów. Stanowiska do takiej pracy również wymagają konkretnych warunków oświetleniowych. Przede wszystkim całe oświetlenie we wnętrzu powinno być zaprojektowane tak, żeby minimalizować kontrasty, które mogłyby powodować dyskomfort oraz szybsze przemęczenie oczu, co objawia się bólem, rozdrażnieniem oraz osłabieniem koncentracji. A to skutkuje oczywiście obniżeniem efektywności pracy.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatem lampa sufitowa, dająca strumień światła padający na biurko i klawiaturę od góry. Minimalizujemy dzięki temu kontrasty oraz ryzyko powstania efektu olśnienia.

Kluczowa dla prawidłowego oświetlenia wnętrza w miejscu pracy jest ergonomia. Reguluje ona ustawienie wszystkich elementów w pomieszczeniu tak, żeby zapewnić optymalne warunki do działania, uwzględniając oczywiście indywidualne potrzeby pracownika.

Rodzaje lamp do biura

W pomieszczeniach biurowych, w miarę możliwości, powinno się oczywiście wykorzystywać naturalne światło. Jeśli w biurze są okna, należy utrzymywać w ich pobliżu ład i porządek, aby jak najwięcej promieni słonecznych dostawało się do wnętrz. Są to warunki najlepsze dla ludzkiego wzroku.

Oprócz tego niezbędne są oczywiście właściwie zaprojektowane systemy oświetlenia sztucznego. Warto stawiać na źródła, dające światło neutralne, zbliżone do naturalnego. Do oświetlania biur i miejsc pracy często używa się światła zimno białego. Należy jednak wprowadzać je z rozsądkiem. Z jednej strony bowiem motywuje ono do działania i pobudza do wytężonej pracy równie dobrze jak filiżanka kawy. Z drugiej jednak zastosowane w nadmiarze potrafi być przyczyną zmęczenia oraz prowadzić do bólu oczu lub głowy.

W biurach wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje lamp, które powinny pojawiać się w każdym pomieszczeniu. Niezbędne jest oczywiście oświetlenie główne. W tym charakterze najczęściej występują plafonu lub oczka wpustowe, dające delikatne i subtelne światło rozproszone. Takie produkty oferuje sklep Azzardo.

Drugą kategorię stanowią lampy stojące, biurkowe, dokładnie oświetlające całą przestrzeń roboczą. W ich przypadku natężenie światła jest ściśle dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Należy je zamontować tak, żeby równomiernie oświetlały cały blat. Równocześnie oprawa powinna gwarantować bezpieczeństwo dla oczu. Dolna krawędź lampy musi znajdować się bezwzględnie poniżej linii wzroku, aby nie oślepiać osoby pracującej i nie powodować efektu olśnienia.

Personalizacja oświetlenia do zadania i osoby kluczem do wydajnej pracy

Można by rzecz, że w przypadku oświetlenia w miejscu pracy, każde stanowisko musi być dostosowane do potrzeb zadania oraz wymagań pracownika. Tylko tak udaje się osiągnąć optymalne warunki do działania, które przekładają się na jak najlepsze wyniki.

Oświetlenie w bezpośredni sposób jest bowiem powiązane z efektywnością pracy oraz z kreatywnością pracowników. Warto zatem zadbać o to, żeby każde biurko było odpowiednio doświetlone. Szkoda przecież niepotrzebnie marnować potencjał biznesowy firmy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna