Praca biurowa – jak wpływa na kondycję twoich nóg?

Siedzący tryb życia, jaki narzuca nam praca biurowa, ma zdecydowanie szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Zmniejszona aktywność ruchowa zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, otyłości, cukrzycy, nowotworów, dolegliwości bólowych kręgosłupa, a nawet depresji. Oprócz tego cierpią nasze nogi, na które długotrwała pozycja siedząca bardzo niekorzystnie oddziałuje, co daje się odczuć zwłaszcza pod koniec dnia. Poniżej wymienione są skutki, jakie niesie za sobą taki tryb pracy oraz sposoby na to, jak im zapobiegać.

Obrzęki i uczucie ciężkości

Są to jedne z najczęstszych objawów związanych z siedzącym trybem życia. Obrzęki powstają w wyniku przesiąkania płynu przez ścianę naczyń krwionośnych do sąsiadujących tkanek. Zjawisko to można zaobserwować szczególnie u osób, których naczynia żylne nie są w dobrej kondycji, a przepływ krwi w ich wnętrzu jest zaburzony. Obrzęki występują najczęściej wieczorem w okolicy kostek – po całym dniu pracy towarzyszy im charakterystyczne uczucie ciężkości. W takich sytuacjach zaleca się odpoczynek z uniesionymi nogami, co usprawnia przepływ krwi w naczyniach i umożliwia zmniejszenie obrzęku.

Bolesne kurcze, drętwienia i mrowienia

Praca biurowa nieodzownie wiąże się z długotrwałym siedzeniem, często w niewygodnej, wymuszonej pozycji np. zawijając nogę na nogę. Wywołuje to nadmierny nacisk nie tylko na naczynia krwionośne, z których odpływ krwi jest utrudniony, ale także na nerwy, co z czasem może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak drętwienia, mrowienia i bolesne kurcze np. mięśni łydek.

Pajączki

Pajączki to charakterystyczne drobne skupiska naczyń, które przeświecają przez skórę i przybierają szczególny kształt pajęczej sieci. Najczęściej przybierają barwę fioletową, czerwoną lub niebieskawą i można znaleźć je w obrębie kończyn dolnych (na udach, łydkach, kostkach). Rzadko powodują dolegliwości bólowe, jednak ich wystąpienie może być pierwszą oznaką niewydolności krążenia w obrębie kończyn. Ich powstawaniu sprzyja praca siedząca, która obciąża naczynia krwionośne i powoduje, że z czasem ich sprawność jest coraz mniejsza.

Przeczytaj także:  Jak pozbyć się rozstępów?

Żylaki

Żylaki nóg bardzo często są odzwierciedleniem prowadzonego trybu życia i najczęściej pojawiają się u osób wykonujących pracę wymagającą długiego siedzenia lub stania w jednej pozycji. U takich osób naczynia kończyn dolnych są mocno obciążone, ponieważ muszą odprowadzać krew, która permanentnie napiera na ich ściany i zalega w dolnych regionach. Z czasem przeciążone naczynia ulegają przebudowie – wydłużają i poszerzają się, przybierając postać charakterystycznych żylaków.

Jak temu zaradzić?

Osoby wykonujące pracę biurową powinny zmodyfikować swój tryb życia, aby nie dopuścić do rozwoju poważniejszych dolegliwości. Dobrym sposobem są krótkie ćwiczenia kończyn dolnych, ułatwiające odpływ krwi do wyższych partii, które można wykonywać nawet podczas pracy. Oprócz tego warto zmienić formę dojazdu do pracy np. z samochodu przesiąść się na rower, hulajnogę lub po prostu wybrać spacer oraz skupić się na redukcji masy ciała.

Z kolei jeśli chcemy bezpośrednio pomóc swoim naczyniom, warto sięgnąć po maści i żele np. Lioton 1000, który w swoim składzie zawiera heparynę, działającą przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwzakrzepowo. Redukuje ona większość dokuczliwych objawów u osób z chorobami żył powierzchownych. Ponadto żel Lioton 1000 jest łatwy w aplikacji, ma łagodny zapach i nie zostawia tłustych plam, a dzięki wodno-alkoholowej formule daje przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji.

Informacja prawna