Gusta perfumeryjne na świecie

Znacie powiedzenie, że o gustach się nie dyskutuje? Dziś postanowiliśmy mu zaprzeczyć i jednak o nich porozmawiać. Skupimy się na tych dotyczących perfum. Jedna z teorii mówi, że za to, jakie zapachy nam się podobają, odpowiadają nasze miejsce urodzenia i zamieszkania. Po inne perfumy chętniej sięgają Amerykanie, po inne mieszkańcy krajów arabskich czy azjatyckich. Jak kształtują się gusta zapachowe na świecie?

Europejski gust perfumeryjny

Europejczycy uwielbiają piękne zapachy. Kochają się przede wszystkim w tych mocnych i wyrazistych. Dewizą większości mieszkańców Europy w zakresie perfum jest „podejdź bliżej i zobacz jak pięknie, uwodzicielsko pachnę”. To, dlatego na starym kontynencie chętnie sięgamy po mocne aldehydowe pachnidła proponowane przez takie marki jak Dior czy Chanel. Ciężkie i intensywne wonie wybieramy nie tylko na wieczór, ale i na co dzień. Warto też zaznaczyć, że Europejczycy lubią eksperymentować z zapachami perfum.

Amerykański gust perfumeryjny

Chociaż Ameryka od wieków Kojarzona jest z wolnością i odwagą, to w zakresie perfum te wartości nie mają zastosowania. W wyborze perfum mieszkańcy Nowego Świata są bardziej zachowawczy. Za najpiękniejsze uważają oni zapachy czyste, nie intensywne, niezbyt ciężkie. Panom takie zapachy proponują dostępne na https://www.perfumeria.pl/collections/tommy-hilfiger perfumy Tommy Hilfiger.

Marka ta tworzy nowoczesne zapachy oparte o soczyste i świeże wonie. Mają one dodawać energii i wigoru do pracy. Amerykański gust zapachowy kobiet oddają natomiast takie kompozycje jak Clinique, Happy; Chanel, Coco Mademoiselle; Dolce & Gabbana, Light Blue; Estée Lauder, Pleasures; Viktor & Rolf, Flowerbomb; Juicy Couture, Viva La Juicy. Pachnidła te opierają się przede wszystkim na delikatnych zapachach (głównie) białych kwiatów. Odnaleźć w nich można również owoce oraz mydlane wonie np. kojarzące się ze świeżym praniem czy suszącą się na słońcu bawełną. Mówiąc jednym zdaniem amerykański gust perfumeryjny to prostota i subtelność, a także zapachy bliskoskórne.

Arabski gust perfumeryjny

Jedną z teorii jest ta mówiąca, że współczesne znane nam zapachy wywodzą się z Azji, a dokładnie Bliskiego Wschodu. Wynika to z tego, że Arabowie niemal od zawsze byli mistrzami komponowania niezwykłych zapachów. To właśnie oni usprawnili proces destylacji i filtracji perfum. Zapachy w życiu Arabów obecne są przez cały czas, a ich stosowanie ma podparcie w Koranie. Arabski gust perfumowany oznacza, że chętnie sięga się po pachnidło mocne, intensywne, niezwykle aromatyczne. Wyróżniają one z tłumu i bardzo łatwo je wyczuć.

Osoby z arabskim gustem perfumeryjnym w takie pachnidła „ubierają się” nie tylko wieczorami czy na wyjątkowe okazje, ale też na co dzień. Idealnym wyborem będą dla nich perfumy oparte na woniach jaśminu, wanilii, drzewa sandałowego, piżma, ambry, kwiatów. Wonie te sprawiają, że perfumy są trwałe i długo utrzymują się na skórze, a także są bardziej indywidualne i zmysłowe.

Azjatycki gust perfumowy

Mówiąc o azjatyckim guście perfumeryjnym, często rozumie się ten japoński. To właśnie ten kraj determinuje bowiem to, czym pachnie Daleki Wschód. Wynika to z dużej popularności kosmetyków w kraju kwitnącej wiśni. Okazuje się jednak, że Japończycy chętnie kupują topowe zapachy, ale ich nie używają. Zapachy są dla nich symbolem statusu społecznego i elegancji. Japończycy uwielbiają wszelkie nowinki i chętnie sięgają po perfumy oferowane przez celebrytów. Na Dalekim Wschodzie królują więc perfumy od Mariah Carey, Christina Aguilera czy David Beckham.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna