Ekologiczna żywność – sklepy, w których kupisz z korzyścią dla zdrowia i Matki Natury!

Zrównoważony rozwój – to popularne od dekad hasło, które przyświeca krajom wysoko rozwiniętym. Dla nas sens tego stwierdzenia przejawia się w takim gospodarowaniu dobrami, by cokolwiek ze znanej nam dziś Planety Ziemi, zostało dla następnych pokoleń. Dlatego ekologiczne produkty są tak ważne w dzisiejszym świecie, a częste wizyty w eko sklepie to powód do dumy. Jedząc świadomie przekazujemy zdrowe geny i dobre nawyki kolejnym pokoleniom, a pro-ekologiczne wyroby, które produkowane są z myślą o możliwie najmniejszej degradacji środowiska, to szansa, że nie pogrążymy się w odpadach i powstrzymamy fale ginących gatunków roślin oraz zwierząt.

Ekologiczna żywność, czyli jaka?

Pod pojęciem tym mogą kryć się dwie interpretacje. Po pierwsze ekologiczne sklepy mogą oferować produkty naturalnego pochodzenia, czyli nieprzetworzone, niemodyfikowane. Dlatego przy wielu produktach spożywczych możemy znaleźć przedrostek „BIO”. W tym miejscu warto rozróżnić pojęcie „zdrowa żywność” od „ekologiczna żywność”. Nie wchodząc w naukowe niuanse, zdrową żywnością nazwijmy to, co pozytywnie wpływa na nasz stan zdrowia, optymalnie odżywia organizm i nie generuje ryzyka chorób.

Ekologiczna żywność jest produkowana w sposób, który nie degraduje środowiska naturalnego. To, w jakim opakowaniu dystrybuowany jest dany produkt, ile wody zostało zużyte na jego wyprodukowanie, jaką odległość przebył, by znaleźć się w naszej lodówce, wszystko to pośrednio ma znaczenie dla naszej planety. Dlatego zakupy w sklepie ekologicznym są z naszej strony ukłonem w kierunku lepszego jutra – wybierając artykuły w pojemnikach biodegradowalnych, produkowanych metodami tradycyjnymi, pozbawione konserwantów, bez wykorzystania środków ochrony roślin czy antybiotyków, działają dla nas w skali mikro (nasz organizm) i makro (nasza planeta).

Sklepy ekologiczne – co warto kupić, by nie zbankrutować?

Istnieje pewien mit o żywności ekologicznej. Część społeczeństwa niesłusznie traktuje ją jako produkty dla bufonów i snobów, którzy lubią przepłacać. Trzeba przyznać, że większość produktów BIO jest w eko sklepach droższa od ich zwykłych odpowiedników, ale… za jakość trzeba płacić. Trudno przecież mieć pretensje to producentów Mercedesa, że produkowany przez nich pojazd nie kosztuje tyle samo co np. Fiat lub Skoda, mimo że przecież oba to tylko samochody…

Fot. Naturalne suplementy diety (Sklep ekologiczny Ekoflos.pl)

Na co warto zwrócić uwagę na zakupach w sklepie ekologicznym? Zdrowe oleje to świetna grupa produktowa, na większość z tych artykułów nie wpadniemy w zwykłym markecie. W olejach zawarta jest moc mikroskładników oraz substancji działających profilaktycznie np. w zapobieganiu chrobom nowotworowym i wzmacniających układ odpornościowy. Podobne działanie wykazują miody, np. miód gryczany, którego lista zdrowych właściwości jest długa jak rzeka. W sklepach ekologicznych online zwracajmy uwagę na produkty importowane, które ciężko dostać nawet w dobrze wyposażonych eko sklepach w dużych centrach miejskich. Mowa np. o rzadkiego pochodzenia herbatach o ciekawych właściwościach, czy tzw. super foods, popularnych ostatnio algach: Spirulinie i Chlorelli.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna