Dlaczego w szczęśliwych związkach dochodzi do zdrady?

Co to znaczy szczęśliwy związek? Satysfakcjonujący. Taki, w którym każda z osób może realizować swoje potrzeby, czuje się ważny, potrzebny, akceptowany. Choć każdy chce być szczęśliwy, to może się okazać, że szczęście może być rozumiane przez każdego inaczej. Czasami do gabinetu psychoterapeuty przychodzą pary, które są wyraźnie zdziwione faktem, że w ich relacji doszło do zdrady. Doświadczają uczucia szoku, zagubienia, niezrozumienia, a przecież czuli się tacy szczęśliwy. Jak to możliwe? Dlaczego dochodzi do zdrady w związku? Kiedy proszę aby opowiedzieli o sytuacji nieco więcej, okazuje się, że ich szczęście było stanem, który bardzo pragnęli odczuwać. Działo się to jednak kosztem siebie.

Szczęśliwy związek, ale kosztem samego siebie

Satysfakcjonujący związek jest możliwy dzięki rozumieniu własnych potrzeb, oczekiwań, uczuć, ograniczeń, deficytów oraz takiej samej wiedzy na temat naszego partnera. Czasami potrzeba tworzenia dobrej i szczęśliwej relacji jest tak duża, że dzieje się to kosztem siebie samego.

Godzimy się na rzeczy, które nie są dla nas dobre. Nie chcemy sobie ich uświadamiać, ani zmieniać, żeby nie ryzykować utraty partnera.

„Jeśli zadajesz pytanie musisz być gotów na to, żeby usłyszeć odpowiedź”. W tzw. „szczęśliwej relacji” w której pojawia się zdrada, często  funkcjonuje niepisane przekonanie, że lepiej nie zadawać pytań, żeby nie mierzyć się z informacją, którą można uzyskać.

Analizując sytuację często okazuje się, że doświadczenia z okresu dzieciństwa budują silną potrzebę zrealizowania szczęśliwej relacji (np. odrzucenie przez rodziców w dzieciństwie, wszelkie zaniedbania, deprywacja emocjonalna). W dorosłości kształtuje się silna potrzeba bycia ważnym dla kogoś, kochanym, wyjątkowym. Miłość i akceptacja w relacji staje się  dobrem najwyższym. W rezultacie – za każdy gest troski i zainteresowania osoba godzi się nawet na te zachowania, które należałoby określić jako naruszające jej przestrzeń czy granice.

Przeczytaj także:  Perfekcyjne wesele z Amelia-Wedding.pl

Mój mąż jest po prostu miły dla innych kobiet, nie przeszkadza mi, że one z nim flirtują.

Czasami lubimy się zabawić używając różnych narkotyków, bo to daje nam poczucie wolności i oderwania od nudy i rutyny.

My się nie kłócimy!

Podobnie, gdy para na pytanie: o co się kłócicie? Odpowiada: ale my się nie kłócimy. Jesteśmy zgodni!

Zastanawiam się jak to możliwe, aby dwoje różnych ludzi, wychowywanych przez innych ludzi, z innymi przekonaniami, często inaczej rozumiejących wartości, pochodzących z różnych środowisk, o innych temperamentach czy charakterach kompletnie we wszystkim co ich dotyczy mieli takie same zdanie. Dla mnie to informacja, że ktoś z relacji wycofuje się, unika. Nie mówi o tym co czuje, co myśli. Kiedy dopytuję w gabinecie, dlaczego tak się dzieje, okazuje się, że często przyświeca myśl: dla świętego spokoju. Warto pamiętać, że jeśli w związku pojawia się zdrada to jest to sygnał, że w relacji ktoś nie zaspokoił swoich potrzeb, warunki były niesprzyjające lub częściej, że w ogóle nie rozpoznał swoich potrzeb.

Często na pytanie: jak Pan/ Pani rozumie fakt, że doszło do zdrady? – pada odpowiedź: nie rozumiem.

Wszyscy pragniemy być kochani, ważni. Chcemy realizować swoje potrzeby w satysfakcjonującej relacji. Gotowi nie widzieć problemów, nie rozmawiać o nich, zaprzeczać jakimkolwiek niedogodnościom.

Zdrada jest ważną informacją dla relacji. Niesie informację czego człowiek poszukuje dla siebie w zakresie tożsamości. Zdrada “daje” często ucieczkę przed problemami, beztroskę, swobodę, poczucie wolności, ucieczkę od odpowiedzialności, uczucie docenienia, ważności,  potwierdzania swojej atrakcyjności, itp. Jeśli przyjrzeć się bliżej i głębiej jak funkcjonowała para przed zdradą okazuje się, że nie wszystko było dobre, bezpieczne i budujące. Zdrada daje sygnał, że czas wprowadzić zmiany, które często dają realną szansę na zbudowanie szczęśliwej relacji. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się w pracy terapeutycznej aby para, która przychodzi po pomoc z powodu zdrady (po uzyskaniu wglądu w to jak wcześniej naprawdę wyglądała ich relacja) chciała wrócić do sytuacji przed zdradą. To moment, kiedy para chce zmiany.

Przeczytaj także:  Mity związane z wibratorami i masturbacją

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrady i jej psychologicznych mechanizmów? Rzetelną i kompletną wiedzę na temat zdrady, znajdziesz na blogu psychologicznym: https://www.sensity.pl/zdrada/

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna