Czym ocieplić dom aby był energooszczędny?

Myśląc o domu nowoczesnym, często na myśli mamy dom komfortowy, niedrogi, a zarazem energooszczędny. Aby więc odpowiednio zaprojektować taki dom, musimy przestrzegać zasad, niezmiernie ważnych w kwestii budowy oraz ocieplenia ścian. Nic więc dziwnego, że chcąc zdecydować się na takie rozwiązanie, zadajemy sobie pytanie, czym ocieplić dom aby był energooszczędny? Oczywiste jest, że wysokość rachunków zależy od wielkości domu – duże domy kosztują więcej i zużywają więcej energii, dlatego jeśli nie potrzebujemy aż tyle miejsca warto wybrać projekty małych domów.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie domami energooszczędnymi. Dzieje się tak za sprawą rosnącej świadomości na temat ekologii oraz zaostrzającymi się przepisami prawnymi. W świetle nowej dyrektywy unijnej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, od roku 2021 nowe budownictwo musi być jak najbardziej zbliżone do założonego standardu energetycznego.

W związku z tym już teraz rosnąca liczna inwestorów podejmuje decyzję o wprowadzeniu rozwiązań energooszczędnych. Decydują się oni na wykorzystanie cieplejszych materiałów termoizolacyjnych, nowoczesnych źródeł ciepła oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Podejmując zatem decyzję o projekcie takiego domu, warto od samego początku zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię, jaką jest współczynnik przenikania ciepła.

Rynek materiałów ociepleniowych oferuje nam wiele różnych produktów, których przeznaczeniem jest termoizolacja. Każdy z nich jednak posiada różne parametry. Najważniejszym z nich jest wspomniany wcześniej współczynnik przekazania ciepła, którego inna nazwa to lambda. Ma on za zadanie określić wartość, z jaką dany materiał przewodzi ciepło. Im niższy współczynnik, tym lepsze blokowanie materiału, a tym samym lepsza termoizolacja. Warto jednak pamiętać o tym, że to opór ciepła ostatecznie decyduje, jak dużo ucieka go przez przegrodę. A ten z kolei zależy od tego, jak gruby jest materiał izolacyjny. To, co jeszcze jest ważne to fakt, że wykorzystane materiały izolacyjne mają inne ważne właściwości, które w efekcie wpływają na komfort mieszkania, zdrowie, bezpieczeństwo oraz efektywność energetyczną. Są nimi niepalność, paroprzepuszczalność, odporność na warunki atmosferyczne oraz stabilność wymiarowa.

Wybór rodzaju ścian zewnętrznych naszego domu jest ważniejszą kwestią, niż mogłoby się wydawać. Jest to ważne, jeżeli zależy nam na tym, aby nasz budynek był energooszczędny. Musimy mieć świadomość, że przez ściany ucieka aż nawet 30 procent całkowitej energii cieplnej. Natomiast jeśli w budynku wykonamy centralną wentylację z odzyskiem ciepła, ściany zewnętrzne w bilansie strat ciepła mogą podnieść ten współczynnik do ponad 30 procent. Powinniśmy więc zdecydować się na ściany warstwowe, które umożliwiają stosowanie odpowiedniego materiału termoizolacyjnego. Przykładem może być tutaj ściana z pustaków ceramicznych oraz styropianu. Inną możliwością jest wybór ściany wykonanej z bloczków z betonu komórkowego oraz płyt z wełny skalnej. W technologii szkieletowej jednym z energooszczędnych rozwiązań jest ściana, która wypełniona została wełną skalną i zabezpieczona od wewnątrz warstwą płyt z wełny skalnej. Taką izolację powinno stosować się we wszystkich ścianach zewnętrznych oraz na wszystkich ścianach, które dzielą budynek z nieogrzewanym pomieszczeniem, jakim jest na przykład garaż.

Dom energooszczędny to przede wszystkim taki, który jest dobrze izolowany. By mogła ona spełnić swoje zadanie w odpowiedni sposób, powinna zostać prawidłowo wykonana przez profesjonalistów. Unikamy wtedy ryzyka wystąpienia mostków cieplnych. Wszystkie szczeliny, które powstają podczas klejenia płyt styropianowych do fasady budynku, należy uzupełnić wykorzystując klinowe wycinki tego samego materiału, ewentualnie należy uszczelnić je za pomocą pianki poliuretanowej.

W sytuacji, w której nasz projekt zakłada kołkowanie wełny skalnej, pamiętajmy, aby poprosić naszego wykonawcę o stosowanie kołków, które będą chroniły budynek przed powstaniem mostków cieplnych. Należy odpowiednio dużo uwagi poświęcić na newralgiczne miejsca budynku takie jak połączenia płyt balkonowych ze stropem, wieńce, nadproża czy ościeża otworów okiennych oraz drzwiowych. Miejsca te w szczególności wymagają bardzo dokładnego ocieplenia i uszczelnienia.

W efekcie koszt budowy domu o standardzie energooszczędnym wypada w porównaniu z budową domu w standardowym standardzie wyżej o około 10 do 15 procent. Koszty te spowodowane są przymusem zastosowania zwiększenia izolacji cieplnej przegród zewnętrznych oraz na przykład trójszybowych okien, niskotemperaturowego systemu grzewczego, a także wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jednak w efekcie domy energooszczędne zużywają nawet do 4 razy mniej energii, niż budynki budowane w standardowy sposób. W zależności do tego, jakie rozwiązania zdecydowaliśmy się zastosować, poniesione dodatkowe koszty zwracają się w stosunkowo szybkim czasie i zdecydowanie nie przekraczają 10 lat. Jeżeli na dodatek uwzględnimy ciągle rosnące ceny paliwa i energii, zwrot tych kosztów będzie jeszcze szybszy. Aby poczynić dodatkowe oszczędności, warto zdecydować się na budowę domu energooszczędnego jeszcze na etapie początkowym tworzenia projektu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna