Jak zachować dłuższą świeżość ubrań?

jak zachować dłuższą świeżość ubrań

Wyjmując z szafki pachnące ubrania, zakładamy je z większą przyjemnością. Ładna woń jest bowiem czymś, co kojarzy nam się ze świeżością i czystością. Co możemy zrobić, aby wyprane rzeczy dłużej zachowywały swój piękny zapach nawet podczas długotrwałego przechowywania w szafie?

Jak prać, aby pranie pachniało lepiej i dłużej?

Prawidłowy sposób wykonywania prania to pierwszy krok ku świeżym i pachnącym ubraniom. Warto pamiętać, aby program pralki dopasowywać do rodzaju tkanin i ich stopnia zabrudzenia. Istotna jest także ilość wsadu. Jeśli bęben będzie zbyt mocno wypełniony, detergenty nie wnikną dobrze w strukturę materiałów. Poza tym, bardzo ważne jest dbanie o czystość i świeży zapach samego urządzenia. Wewnątrz pralki gromadzi się brudna woda, którą trzeba co jakiś czas usuwać. Jeśli bęben ma nieprzyjemny zapach warto zastosować specjalny preparat do czyszczenia pralek, który usunie pleśń odpowiedzialną za przykrą woń.

Oczywiście, nie bez znaczenia są także zastosowane środki do prania. Jeśli ubrania mają zachować świeżość i przyjemny zapach na długo, nie wystarczy sam proszek czy płyn piorący. Konieczne będzie zastosowanie dobrej jakości płynu do płukania, opcjonalnie również perełek zapachowych. Za najlepiej i najintensywniej pachnące uchodzą płyny do płukania zachodnich producentów (zwłaszcza włoskich), które kupimy na przykład w sklepie internetowym https://eurochemia.com/39-plyny-do-plukania.

Płyn do płukania czy perełki zapachowe?

Co na dłużej zachowa świeżość prania – płyn czy perełki? Tak naprawdę, najlepszy efekt zagwarantuje połączenie tych dwóch produktów, zwłaszcza jeśli będą to wyroby z tej samej linii zapachowej. Poza tym, perełek do prania lepiej nie stosować samodzielnie, ponieważ ich działanie skupia się jedynie na nadaniu tkaninom aromatu. Płyn do płukania działa natomiast dwukierunkowo – nadaje zapach i zmiękcza tkaniny. Niekiedy nie musimy stosować żadnego z tych produktów, aby pranie miało piękna woń. Wystarczające może okazać się użycie wysokiej jakości kapsułek do prania 3 w 1, zawierających już w jednej z komór odpowiednią dozę płynu do płukania.

Suszenie ma znaczenie

Nawet najlepszy preparat do prania i perfumowany płyn do płukania nie sprawią, że pranie będzie świeże na długo, jeśli nie zadbamy o jego prawidłowe wysuszenie. Wilgotna odzież szybko nabiera woni stęchlizny, dlatego suszenie powinno przebiegać jak najsprawniej. Najprzyjemniejszy zapach ma pranie suszone na świeżym powietrzu. Jeśli ubrania zostaną rozwieszone w odpowiedniej odległości od siebie, wiatr usunie z nich wilgoć w błyskawicznym tempie, jednocześnie pozostawiając we włóknach przyjemny zapach płynu do płukania. Lepiej jednak nie suszyć prania na zewnątrz, jeśli powietrze jest mocno zanieczyszczone lub przesycone nieprzyjemną wonią, na przykład dymu. W takim przypadku wypraną odzież lepiej zabrać do domu i wysuszyć w suszarce bębnowej lub tradycyjną metodą, pamiętając jednak o regularnym wietrzeniu danego pomieszczenia.

Świeżość pranych ubrań a sposób przechowywania

Jak zachować świeżość prania na dłużej, aby cieszyć się przyjemnym zapachem ubrań po wyjęciu ich z szafki nawet po kilku tygodniach? Przede wszystkim, wypranej odzieży nie można wkładać do szafek czy szuflad zanim całkowicie nie wyschną. Nawet delikatnie wilgotne tkaniny bardzo szybko nabiorą bowiem przykrego zapachu. Dopiero, kiedy pranie wyschnie w stu procentach, można poskładać je i włożyć do szafki. Warto dążyć również do tego, aby jak największa część garderoby wisiała na wieszakach – poskładane i ciasno poukładane ubrania również szybciej tracą swoją świeżość.

Podobnie, jak w przypadku pralki, o wnętrze szafy należy odpowiednio zatroszczyć się zanim włożymy do niej ubrania. Konieczne jest zarówno regularne odkurzanie półek, jak i wierzenie. Należy więc co jakiś czas zostawić drzwi do garderoby otwarte. Poza tym, w szafie czy szafkach można zawiesić dodatkowo saszetki zapachowe, które przykleja się od wewnętrznej strony drzwiczek. Odpowiednio dobrany zapach spotęguje woń płynu do płukania czy perełek.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna