Jak właściwie dobrać rozmiar narzuty na łóżko? Kilka praktycznych porad

Wybierając idealną narzutę, możesz skutecznie odmienić wystrój sypialni, nabierając eleganckiego i schludnego wyglądu. Jednak jak właściwie dobrać rozmiar narzuty na łóżko? Czym kierować się przy wyborze narzuty?

Minimalny rozmiar narzuty, czyli jaka narzuta sprawdzi się najlepiej?

Dobrze dobrane narzuty na łóżko pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale i praktyczną. Jednak jak właściwie dobrać rozmiar narzuty na łóżko, by faktycznie wyglądała dobrze? Wiele tak naprawdę zależy od charakteru pomieszczenia oraz efektu, jaki zamierzamy osiągnąć. W eleganckich sypialniach, na przykład w stylu glamour, warto wybrać narzutę sięgającą podłogi – wygląda to dość efektownie, jednak na to rozwiązanie powinny zdecydować się osoby, które nie mają w planach eksponowania ramy łóżka. Ponadto, długie narzuty znacznie lepiej komponują się z dużymi łożami, niż z łóżkami pojedynczymi.

Jeżeli jednak narzuta sięgająca ziemi nie będzie współgrać z wystrojem naszej sypialni, zawsze możemy wybrać taką, która będzie zakrywać wyłącznie samą pościel. Ten sposób sprawdzi się również wtedy, gdy rama łóżka jest warta wyeksponowania. Stojąc przed doborem rozmiaru narzuty, należy wziąć pod uwagę rozmiar materaca, który podpowie nam optymalny rozmiar narzuty.

Trzecim sposobem nakładania narzuty na łóżko sypialniane jest umieszczenie jej brzegów pod materacem. Jeżeli chcemy założyć narzutę w ten sposób, musimy się nieco napracować, jednak efekt zdecydowanie jest tego wart. Dzięki temu pościel jest całkowicie przykryta, rama łóżka pozostaje wyeksponowana, a sypialnia wygląda wyjątkowo schludnie. Przedstawiony sposób ma również swoje zastosowanie praktyczne, gdyż narzuta, podczas przebywania na łóżku, nie podwija się i nie wymaga ciągłych poprawek, by wyglądać elegancko.

Jak właściwie dobrać rozmiar narzuty na łóżko? Narzuta a wymiary materaca

  • Jeżeli narzuta na łóżko ma przykrywać wyłącznie pościel, należy wziąć po uwagę tylko rozmiar materaca. W tym celu musimy zmierzyć jego długość, szerokość oraz wysokość. Trzeba jednak pamiętać, że pościel leżąca na łóżku unosi narzutę, dlatego też wybierając idealne okrycie, do wymiarów materaca należy doliczyć kilka dodatkowych centymetrów;
  • Kiedy narzuta ma być zawijana pod materac, również należy dokładnie zmierzyć materac, w tym przypadku jednak dodając około 20 centymetrów zapasu. Jest to konieczne, aby brzegi podwiniętej narzuty nie uciekały w momencie, gdy usiądziemy na łóżku. Jeśli okrycie ma być schowane pod materacem wyłącznie po bokach, wtedy nie ma potrzeby doliczania dodatkowych centymetrów do długości materaca. Praktycznym wyborem będzie także narzuta na łóżko z gumką, jednak jej wielkość powinna być jednak idealnie dopasowana do wymiarów materaca;
  • Chcąc dobrać narzutę sięgającą podłogi, należy dopasować ją do wymiarów łóżka. W tym celu musimy dokładnie zmierzyć długość łóżka, jego szerokość oraz wysokość. Jednak i w tym przypadku powinno się doliczyć kilka zapasowych centymetrów, mając na względzie pościel lub poduszki zwiększające objętość. Nie ma potrzeby dodawania zapasu centymetrów przy wezgłowiu, chyba że planujemy wywinąć podwójnie materiał przy oparciu, tworząc w ten sposób elegancki detal.

Narzuty, które decydują o charakterze wnętrza

Sposób, w jaki narzuta spoczywa na łóżku, często nadaje określonego charakteru naszej sypialni. Jej rozmiar jest niezwykle ważny, gdyż kiedy jest odpowiednio dobrany, dodatkowe okrycie wygląda schludnie i doskonale pełni funkcję dekoracyjną. Sypialnia jest wnętrzem, które powinno być urządzone harmonijnie i komfortowo, a stylowe elementy wyposażenia sprawią, że jeszcze chętniej będziemy w niej wypoczywać.

Duży wybór okryć na łóżko w sklepach znacznie ułatwia wybór tego właściwego. W asortymencie można znaleźć klasyczne narzuty pikowane bądź satynowe narzuty, nadające wnętrzu eleganckiego wyglądu. Wzorzyste narzuty świetnie ożywią natomiast stonowaną sypialnię, nadając jej konkretnego charakteru. Jeżeli zależy nam na okryciu, które będzie pasowało do każdej sypialni, warto postawić na szare narzuty na łóżko, proste lub o ozdobnej fakturze.

Wiemy już, jak właściwie dobrać rozmiar narzuty na łóżko – nie pozostaje więc już nic innego, niż odnalezienie tej właściwej, która sprawi, że nasza sypialnia stanie się elegancka i przytulna. Taki dodatek będzie wyjątkowo praktyczny, a także daje możliwość szybkiej odmiany wnętrza, które nieco się już opatrzyło.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna