Czym jest streetwear? Co to za styl?

czym jest streetwear

Czym właściwie jest streetwear? To pojęcie dobrze znane osobom interesującym się modą. Warto jednak w tym miejscu je przybliżyć, żeby temat nie budził wątpliwości. Może słyszałeś ten termin i nie masz pewności, co oznacza albo od lat nosisz ubiór w stylu streetwear i nawet o tym nie wiesz?

Streetwear – co to znaczy?

Najprościej tłumaczyć streetwear jako modę uliczną. Co to jednak oznacza? Najważniejszą cechą stylu streetwear jest wygoda. Ubrania są luźne, uniwersalne i nie krępują ruchów. Stanowią alternatywę dla dopasowanych, oficjalnych strojów, zakładanych do pracy czy na oficjalne spotkania. Tu nie ma miejsca na marynarki, koszule, żakiety czy inne ubrania, które trzeba starannie prasować przed założeniem!

Streetwear oznacza także dobrą jakość – ciuchy muszą być komfortowe i wytrzymałe. Wysokogatunkowe, oddychające tkaniny powinny dobrze sprawdzą się przy uprawianiu typowo miejskich aktywności, jak parkour czy jazda na desce. Często ubrania w stylu streetwear mają uniwersalne rozmiary pasujące na każdą sylwetkę, często są to również modele unisex, które mogą nosić zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

czym jest streetwear

Jak rozpoznać stylizacje streetwear?

To łatwe zadanie, jeśli zwrócisz uwagę na wymienione poniżej charakterystyczne elementy takiego ubioru. Większość stylizacji streetwear zawiera takie elementy jak:

  • bluza z kapturem,
  • spodnie baggy lub bojówki,
  • luźne koszulki z nadrukiem,
  • czapki z daszkiem,
  • sneakersy.

Często tworząc ubiór w stylu streetwear, sięga się po jaskrawe akcenty, dzięki którym można wyróżnić się z tłumu. Streewear zamiast rutyny ceni bowiem indywidualizm i kreatywność!

Przeczytaj także:  Stylizacje w klimatach vintage? Sięgnij po ubrania z second-handu!

Streetwear – jak to się zaczęło?

Początków mody ulicznej należy szukać jeszcze w latach 70. XX wieku. Wraz z rozwojem zainteresowania surfingiem, hip-hopem i graffiti pojawiło się zapotrzebowanie na zupełnie inne stylizacje – zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy zawsze kształtują trendy. Wiele osób widzi korzenie streetwear przede wszystkim w Nowym Jorku, chociaż wpływy docierały również z Zachodniego Wybrzeża. Z USA zamiłowanie do streetwear szybko przeniosło się do Europy, w tym do Polski.

Więcej niż moda – streetwear jako styl życia

Trudno jednoznacznie przypisać styl streetwear konkretnej subkulturze młodzieżowej lub stylowi muzyki. Trzeba jednak przyznać, że dla wielu osób to coś więcej niż tylko sposób dobierania ubrań. Moda uliczna to sposób na wyrażania siebie. Streetwear podkreśla wolność, indywidualizm, zamiłowanie do miejskiego stylu życia. Osoby preferujące modę streetwear jednocześnie chcą być oryginalne, a przy tym – ubierać się ponadczasowo, często ignorując światowe trendy w modzie, które często się zmieniają.

czym jest streetwear

Streetwear – podsumowanie

Streetwear, czyli moda uliczna, to popularny sposób ubierania się, ceniony ze względu na na wygodę, praktyczność i odpowiedni komfort. Sprzyja podkreślaniu indywidualizmu i stanowi alternatywę dla tradycyjnych strojów, dlatego jest atrakcyjny zwłaszcza dla młodych. Dla wielu osób wiąże się także z określonym stylem życia i poglądami. Charakterystyczne cechy mody ulicznej to między innymi bluzy z kapturem i czapki z daszkiem.

Sięgnij po bluzy 2005.global, z którymi stworzysz wiele udanych stylizacji w duchu streetwear.

Przeczytaj także:  Kamienie szlachetne w biżuterii - jakie są ich właściwości?

Artykuł sponsorowany.

Informacja prawna