Impreza, doborowe towarzystwo i kolejne piwo. Rano kac, ciężka głowa, a niekiedy nawet ,,urwany film”. Na drugi dzień powtórka z rozrywki…Czy to już nałogowy alkoholizm czy może tylko popijanie?
Czym jest alkoholizm?
Alkoholizm, inaczej uzależnienie od alkoholu, a dla niektórych zwyczajne pijaństwo, to poważna choroba cywilizacyjna, z którą mamy do czynienia wówczas, gdy człowiek odczuwa silny przymus picia. Jest to choroba nieuleczalna – każdy uzależniony do końca życia pozostaje alkoholikiem, czyli kimś, kto nie potrafi pić w sposób kontrolowany. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że osoba uzależniona od alkoholu nie może przestać pić. Alkoholizm może dotknąć każdego bez względu na wiek czy status społecznych. W błędzie jest ten, kto sądzi, że jest to choroba wyłącznie ludzi niepracujących czy bezdomnych. Ofiarami nałogu coraz częściej stają się kobiety, młodzież, osoby zajmujące wysokie stanowiska. Alkoholikiem może stać się więc zarówno osoba pijąca codziennie pod sklepem, jak i dobrze wykształcona i zamożna, która po ciężkim dniu pracy relaksuje się przy wysokoprocentowych trunkach. Osoby sięgające po przysłowiowy kieliszek najczęściej szukają ,,ukojenia” w alkoholu, chcą zapomnieć o problemach, porażkach, oczekują rozluźnienia, którego nie potrafią zapewnić sobie w inny sposób.
Jak rozpoznać alkoholizm?
Choroba alkoholowa rozwija się podstępnie i stopniowo, dlatego w początkowym stadium jest trudna do wychwycenia. W pierwszej fazie alkoholik bardzo często maskuje problem, ukrywa przed bliskimi nałóg, szuka usprawiedliwienia na swoje zachowanie. Dopiero w zaawansowanym stadium objawy stają się widoczne ,,gołym okiem”. Czas jednak w tym wypadku nie działa na korzyść. Pamiętajmy o tym, że im wcześniej chory podejmie decyzję o rozpoczęciu odwyku alkoholowego, tym większe szanse na szybką i skuteczną terapię, która pozwoli na powrót do normalnego życia.
O rozwijającym się alkoholizmie może świadczyć wiele sygnałów, które łatwo przegapić lub zignorować. Oto oznaki, które mogą zwiastować uzależnienie od alkoholu:
#1 Picie w samotności
Jednym z objawów alkoholizmu jest picie w samotności. Dla takiej osoby nie ma znaczenia pora dnia czy godzina. Alkohol na jednych działa jak środek znieczulający i często traktowany jest jako ucieczka od problemów czy samotności. Dla innych zaś jest urozmaiceniem samotnych wieczorów.
#2 Szukanie okazji do picia
Każdy alkoholik szuka okazji do picia, np. poprzez inicjowanie wypijanych kolejek czy obracanie się w pijącym towarzystwie. W sumie każdego dnia można znaleźć powody do wypicia alkoholu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy z jednego drinka robi się pięć.
Przeczytaj o tym, jak rozróżnić nałogowy alkoholizm od popijania.
#3 Głód alkoholowy
Głód alkoholowy to jeden z najczęściej występujących objawów uzależnienia od alkoholu. Jest to przymus, silne pragnienie wypicia alkoholu. Objawy głodu alkoholowego początkowo dotyczą tylko psychiki, w miarę zaawansowania nałogu pojawiają się również objawy somatyczne (drżenie rąk, osłabienie organizmu). Człowiek doświadczający tego problemu może odczuwać nieodpartą chęć napicia się do tego stopnia, że jego myśli koncentrują się wyłącznie na tym, skąd pozyskać alkohol.
#4 Wykształcenie tolerancji na alkohol
Aby osiągnąć efekt upojenia, osoba uzależniona potrzebuje coraz większej ilości alkoholu. Rozwój tolerancji na alkohol sprzyja jego spożywaniu i w konsekwencji prowadzi do powstawania choroby alkoholowej.
#5 Zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań
W przypadku alkoholików chęć wypicia jest tak duża, że taka osoba zaczyna zaniedbywać dotychczasowe źródła przyjemności czy zainteresowania. Uzależniony całe swoje życie koncentruje wokół picia. Hobby i inne działania nie zajmują już mu tyle czasu, co wcześniej.
Więcej cennych informacji i porad na temat alkoholizmu znajdziesz na blogu ośrodka leczenia uzależnień od alkoholu w Krakowie.
Dostrzegasz u siebie objawy uzależnienia od alkoholu? Zastanawiasz się, gdzie szukać pomocy w walce z uzależnieniem? Podejmij walkę. Zgłoś się do ośrodka terapii uzależnień w Krakowie i weź udział w kilkutygodniowej terapii odwykowej w formie stacjonarnej.