Po tabletki przeciwbólowe sięga znaczna część Polaków. Są łatwym i szybkim rozwiązaniem, gdy męczy nas jakiś ból. Często przez ból zęba, głowy, bóle menstruacyjne czy inne dolegliwości bólowe nie jesteśmy w stanie pracować, cieszyć się wolną chwilą czy czasem z rodziną. Leki przeciwbólowe pomagają nam zniwelować męczącą dolegliwość i wrócić do normalnego funkcjonowania.
Ale czy branie tabletek o działaniu przeciwbólowym jest aż takie zbawienne i bezpieczne?
Wezmę – co mi szkodzi
Po pierwsze, często ludzie którym dolega ból, bywają zdesperowani żeby pozbyć się go jak najszybciej. Nie zawsze chce nam się zajrzeć do do pudełka i przeczytać ulotkę na której napisane jest kiedy leku nie brać, jakie jest dawkowanie i co jaki okres czasu. To skutkuje często tym, że po prostu bierzemy leki w zły sposób i może mieć mniej lub bardziej poważne skutki dla naszego zdrowia. Po drugie tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (bo o tego typu lekach mówimy, przeznaczone na leczenie lżejszych bóli i dostępne bez recepty) tego typu są dostępne praktycznie wszędzie. Kupimy je w aptece, markecie czy nawet kiosku. Skoro nie potrzebujemy na nie recepty, to pewnie są bezpieczne i nie musimy się o to martwić. Niestety wcale tak nie jest.
Chwilowa ulga…
Należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Leki przeciwbólowe nigdy nie zwalczają dolegliwości. Jedynie ograniczają impulsy docierające do mózgu. Czasem może być to niebezpieczne, ponieważ ból stanowi dla nas informację o tym, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie. Trzeba więc pamiętać o tym, że wzięcie leku przeciwbólowego nie rozwiązuje problemu, a jedynie sprawia, że nie męczymy się aż tak.
…za cenę zdrowia?
Pierwszą czynność jaką trzeba wykonać przed zażyciem tabletki, to koniecznie zajrzeć do ulotki i przeczytać, na jakie działania niepożądane możemy być wystawieni. Niektóre z nich mogą wystąpić nawet po zażyciu jednej tabletki danego leku. Do wczesnych efektów należą m. in.: zaparcia, nudności oraz wymioty, nadmierna potliwość, odrętwienie rąk i nóg i zawroty głowy.
Warto zastanowić się, czy faktycznie aż tak nam jest potrzebna.
Druga sprawa to leki z którymi mogą reagować. Jeżeli bierzemy inne leki, koniecznie musimy sprawdzić czy nie będą one reagować w niepożądany sposób z lekami przeciwbólowymi. Gdy zażywamy inne leki, najbezpieczniej będzie skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać o tym, że branie leków przeciwbólowych z innymi lekami, które z nimi reagują, może prowadzić nie tylko do osłabienia działania niektórych substancji, ale także doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Jest to bardzo poważne i szczególnie podatne na uszkodzenia wątroby są osoby młode. Często przyczynia się do tego również nadmierne spożycie alkoholu.
Najczęstszym efektem niepożądanym długiego stosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych jest uszkodzenie błony śluzowej żołądka, które w dalszej perspektywie może prowadzić do powstawania wrzodów. To jest już poważny problem.
Badania opublikowane przez British Medical Journal dowodzą, że niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą nawet powodować choroby układu krążenie, zwiększają prawdopodobieństwo udarów, czy nawet zawałów serca! Są więc szczególnie niebezpieczne dla osób wykazujących skłonności do problemów z sercem.
Poza tym przedawkowanie leków tego typu może prowadzić do utraty przytomności, spadki temperatury ciała, problemy z oddychaniem, śpiączki, uszkodzenia mózgu a nawet do śmierci!
Jak brać je z głową?
Jak widać, jeżeli tylko mamy taką możliwość, najlepiej jeśli zrezygnujemy z brania takiego leku. Jeżeli jednak jest to niemożliwe i nie jesteśmy w stanie wytrzymać, to musimy zrobić to jak najbezpieczniej się da. Po pierwsze musimy dokładnie przeczytać ulotkę. Przemyśleć czy bierzemy jakieś leki, a jeśli tak to najlepiej jeżeli skonsultujemy się z lekarzem. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia uszkodzenia wątroby, nerek i układu trawiennego, powinniśmy zrezygnować z picia alkoholu w czasie brania leków przeciwbólowych. Powinniśmy także przestrzegać zalecanej dawki i przerw pomiędzy ich braniem aby utrzymać odpowiednią ilość substancji w organizmie. Należy pamiętać o tym, że wiele leków ma tak zwany efekt pułapowy, czyli skuteczność tych leków nie rośnie przy zwiększaniu dawki powyżej danej granicy. Nie powinno się także używać razem kilku leków o tym samym działaniem, ponieważ może to tylko nasilić efekty uboczne.
Zdrowie przede wszystkim!
Trzeba pamiętać o tym, że leki te mają też swoje pozytywne strony. Często wręcz „ratują nam życie”, gdy z powodu bólu nie jesteśmy w stanie cieszyć się nim lub nie możemy wykonać swoich obowiązków. Brane tylko od czasu do czasu i z zachowaniem opisanych powyżej zasad nie powinny wyrządzić nam szkód. Jeżeli nie jesteśmy w 100% zdrowi, to kontakt z lekarzem będzie najlepszym rozwiązaniem.
Pamiętajmy, że zdrowie każdy ma tylko jedno. Należy o nie dbać, a często nie zauważamy wczesnych stadiów niektórych dolegliwości i problemów zdrowotnych. Dlatego branie leków powinno odbywać się tylko w razie konieczności i oczywiście – z głową.