Czy i kiedy wątroba potrzebuje regeneracji

Wątroba jest niezwykle istotnym, a jednocześnie niesamowitym organem. Okazuje się, że to właśnie dzięki niej możemy trawić spożywane pokarmy, a także usuwać z organizmu resztki substancji, które są dla nas szkodliwe. To właśnie dzięki wątrobie możliwe jest magazynowanie witamin. Zwykle nie przywiązujemy dużej uwagi do tego, czy funkcjonuje ona prawidłowo, a może jednak wymaga naszego wsparcia. Czy wątroba potrzebuje regeneracji? Jeśli tak, to kiedy?

Czy wątroba potrzebuje regeneracji?

Wątroba wbrew pozorom jest niezwykle delikatnym narządem, a w momencie, kiedy będziemy zmuszać ja do pracy ponad jej siły, możemy odczuć tego przykre konsekwencje. Tak naprawdę, to my sami możemy jej zaszkodzić na wiele sposobów. Spożywanie tłustych pokarmów, wymusza na niej intensywną produkcję żółci. Jeśli z kolei wprowadzimy do organizmu substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe i nie występują naturalnie w naszym organizmie, wymuszamy na wątrobie dodatkową pracę, by mogła ona się owych związków z organizmu pozbyć. Możemy jej zaszkodzić poprzez:

  • nadmierne ilości alkoholu
  • silne leki 
  • substancje znajdujące się w żywności wysoko przetworzonej.

Okazuje się, że im dłużej nasza wątrobą będzie się wysilać, tym słabsza się stanie i pogorszy się jej stan. Mimo tego, że sam organ ma zdolności regeneracyjne, w pewnym momencie staną się one niewystarczające, a my sami będziemy musieli pomóc w procesie regeneracji. Wszystko zależy od tego, jak często będziemy ją zmuszać do takiej mozolnej pracy. Warto wiedzieć, że komórki wątroby, które zostały uszkodzone i nie zdołały się zregenerować, są zastępowane przez tkankę łączną lub po prostu umierają. Doprowadza to do zwłóknienia, a w efekcie do marskości wątroby. Należy również wiedzieć, że zabójcze dla wątroby są również wirusy, a w szczególności zapalenie wątroby typu C. Może on powodować swojego rodzaju nowotwór tego narządu.

Jak poznać, że moja wątroba jest uszkodzona?

Sam organ nie jest unerwiony, dlatego rzadko kiedy będziemy odczuwali dolegliwości bólowe. Nie mniej jednak zmiany mogą pojawić się na błonach śluzowych, skórze- zażółcenie, a także na białkach oczu. Dodatkowo uszkodzenia wątroby, które postępują, mogą zostać zdiagnozowane w laboratoryjnych badaniach krwi. Warto więc sprawdzać regularnie poziom bilirubiny, a także enzymy wątrobowe. Jeśli wątroba wymaga regeneracji, będziemy odczuwać również pewny dyskomfort trawienny. Gazy, wzdęcia, biegunki tłuszczowe czy nawet zaparcia, mogą świadczyć o kłopotach w obrębie tego narządu.

Jak mogę pomóc swojej wątrobie?

O wątrobę trzeba dbać, by procesy trawienne w naszym organizmie, a także usuwanie z niego toksycznych substancji przebiegało w niezaburzonym rytmie. W pierwszej kolejności, by wspomóc swoją wątrobę, możesz unikać jedzenia tłustych posiłków. Smażone jedzenie z powodzeniem możesz zastąpić pieczonym lub gotowanym, a twoja wątroba ci za to podziękuje. Warto także zwrócić uwagę na suplement diety na wątrobę, który ureguluje jej pracę.

Kiedy powinniśmy zbadać wątrobę?

Przeprowadzanie regularnych badań, pomoże ocenić stan wątroby, a także odpowiednio szybko zareagować w momencie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości. W szczególności, zatroszcz się o ten niedoceniany organ jeśli:

  • przyjmujesz dużo leków obciążających wątrobę
  • regularnie spożywasz alkohol, bez względu na jego ilość
  • prowadzisz aktywny tryb życia z dużą ilością wysiłku fizycznego
  • chorujesz na wirusowe zapalenie wątroby
  • jesteś narażony na działanie czynników chemicznych np. spożywasz duże ilości przetworzonych pokarmów
  • masz problem z nadwagą

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna