Ciążowe mity – które są najbardziej niebezpieczne

Alkohol na początku ciąży jest dopuszczalny, apetyt na słodycze ma określić płeć dziecka, kupiona zaś przed porodem wyprawka przynosi nieszczęście – kobiety spodziewające się dziecka muszą się zmierzyć z licznymi mitami i teoriami spiskowymi. Zazwyczaj są one śmieszne, ale często bywają także niebezpieczne.

Baśnie, legendy, teorie spiskowe i inne historyjki o ciąży

Z ciążą od wieków wiąże się wiele rozmaitych przesądów, które nawet dziś bywają traktowane bardzo poważnie, choć często wydają się absurdalne. Najlepszym przykładem jest teoria głosząca, że przed narodzinami dziecka nie powinno się kompletować wyprawki, ponieważ przyniesie to nieszczęście.

Między bajki należy włożyć historie o sygnałach, które mają pomóc określić płeć dziecka. Jeśli kobieta w ciąży zmaga się z silnymi nudnościami, rzekomo zapowiada to narodziny chłopca. Podobnie jak ładna cera, gdyż pojawiające się pryszcze i wypryski ponoć zwiastują dziewczynkę. W rzeczywistości płeć potomka determinują chromosomy, a nie wygląd ani nastrój jego mamy.

Żadnego naukowego potwierdzenia nie znajduje też przesąd głoszący, że kobieta często cierpiąca na zgagę urodzi dziecko z bujną czupryną. Absurdem jest teoria, według której matka farbująca włosy powinna spodziewać się rudego potomka, a przymierzająca w ciąży okulary – malucha z wadą wzroku.

Działanie alkoholu w ciąży

Bardzo niebezpiecznym mitem jest dość powszechne przekonanie, że alkohol na początku ciąży nie zagraża płodowi. Jak wynika z badań, co piąta Polka spodziewająca się dziecka okazjonalnie spożywa tego typu napoje.

Alkohol jest substancją toksyczną, przechodzącą przez łożysko do krwiobiegu płodu i spożywany nawet w najmniejszych ilościach wywiera negatywny wpływ na rozwój dziecka. Powoduje niedotlenienie i upośledzenie odżywiania płodu, zwiększa ryzyko poronienia, wystąpienia u dziecka zespołu Downa oraz wad serca, układu moczowego, narządu wzroku czy wrodzonej głuchoty.

Działanie alkoholu w ciąży może mieć różne skutki. Jednym z najpoważniejszych jest alkoholowy zespół płodowy (FAS). Jego konsekwencje to niska waga urodzeniowa dziecka, nieprawidłowa budowa twarzoczaszki, upośledzenie umysłowe, zaburzenia zachowania. Choroba wpływa też na rozwój psychiczny dziecka.

Dlatego rozpowszechnianie mitu, że alkohol na początku ciąży nie stanowi problemu, jest bardzo szkodliwe i niebezpieczne.

Seks podczas ciąży

Wiele osób przekonuje, że w tym okresie lepiej zrezygnować z seksu, ponieważ kontakty intymne mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. To kolejny mit. Jak podkreślają specjaliści, w przypadku zdrowej kobiety, u której ciąża przebiega w sposób prawidłowy, nie ma żadnych przeciwwskazań do podejmowania współżycia.

Seks w ciąży może sprawiać nawet więcej przyjemności niż wcześniej. Zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety zmiany hormonalne oraz fizjologiczne (powiększające się i bardziej wrażliwe na dotyk piersi, przekrwienie okolic narządów płciowych) powodują, że często doświadcza ona intensywniejszych doznań.

Kontaktów seksualnych należy zaniechać dopiero w ostatnich tygodniach ciąży – ze względu na zwiększenie ryzyka porodu przedwczesnego: mięsień macicy reaguje na pobudzanie seksualne skurczami trwającymi nawet do pół godziny po orgazmie.

Smaki a płeć dziecka

Kulinarne upodobania kobiety w ciąży mają rzekomo pomóc określić płeć dziecka. Przykład? Apetyt na słodycze zapowiada córkę, ochota na kwaśne i ostre przysmaki zaś, np. marynowane śledzie, prognozuje narodziny syna.

Nie ma jednak żadnego naukowego potwierdzenia tej teorii. Dziwne zachcianki smakowe pojawiają się u większości przyszłych matek, tzw. głód selektywny jest zazwyczaj efektem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Największą intensywność przybiera w II trymestrze ciąży.

Mówienie do brzucha

Wiele kobiet (ale często także przyszłych tatusiów) rozmawia z brzuchem, w ten sposób nawiązując kontakt z rozwijającym się dzieckiem. Skutecznie, gdyż liczne badania naukowe wykazały, że słuch jest najlepiej wykształconym zmysłem płodu, a od piątego miesiąca ciąży maleństwo zaczyna odbierać dźwięki – nie tylko uderzenia serca czy burczenie żołądka mamy, ale również jej głos. Nie ma znaczenia, czy jest cichy, czy głośny, miły czy ochrypły – dziecko reaguje na niego uspokojeniem rytmu serca i łagodniejszym oddechem.

Jedzenie za dwóch

Od dawna panuje przekonanie, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Zdaniem specjalistów lepiej je zastąpić na „jeść dla dwojga”. W tym okresie faktycznie wzrasta zapotrzebowanie energetyczne, rozwiązanie nie polega jednak na zwiększeniu ilości spożywanych pokarmów, ale na doborze odpowiednich produktów, bogatych w witaminy (A, B1, B2, niacynę, cholinę, kwas pantotenowy, B6, B12, C, E), foliany oraz minerały (wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, miedź, jod, selen). Ważne jest też jedzenie regularnie rozłożonych w ciągu dnia posiłków.

W co wierzyć w ciąży

Najlepiej wierzyć sobie i wsłuchiwać się w potrzeby swojego organizmu, a nie w mity, które często nie mają żadnych naukowych ani choćby racjonalnych podstaw. Może się jednak zdarzyć, że nawet w nich znajdzie się ziarno prawdy. Tak jest na przykład z przesądem głoszącym, iż wieszanie firanek w ciąży przynosi nieszczęście. Rzeczywiście – w tym okresie lepiej zrezygnować z tej potencjalnie niebezpiecznej czynności mogącej zakończyć się upadkiem.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna