Chusta czy nosidełko dla niemowlęcia – co wybrać?

Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Wybór również nie jest jednoznaczny, gdyż zależy od kilku czynników, a w szczególności od naszych własnych preferencji. Sprawdźmy więc, jakie cechy posiada chusta, a jakie nosidełko oraz którą opcję wybrać dla niemowlaka.

Chusta dla niemowlaka

Chusta do noszenia to specjalny kawałek materiału, pozwalający owinąć ciało wraz z niemowlakiem tak, aby zapewnić optymalny komfort podczas noszenia zarówno opiekunowi, jak i maleństwu. Aby jednak uzyskać zamierzony efekt, konieczne jest nabycie wiedzy, jak taką chustę prawidłowo motać. Wśród korzyści, które wynikają z noszenia maluszka w chuście, wymienić należy przede wszystkim te, które mają dobroczynny wpływ na dziecko, a więc:

  • Zapewnienie mu poczucia bliskości rodzica oraz bezpieczeństwa,
  • Łatwiejsze zasypianie dziecka,
  • Uspokojenie i eliminowanie płaczu,
  • Ulga w przypadku uciążliwych dolegliwości związanych z kolką, wzdęciami czy ulewaniem,
  • Lepszy rozwój dziecka w przyszłości.

Z punktu widzenia rodzica noszenie maluszka w chuście to zdecydowana wygoda na co dzień, gdyż dzięki temu ręce są wolne, co sprawia, że możemy wykonywać wiele czynności mając dziecko blisko siebie. Ponadto odpowiednio zawiązana chusta doskonale odciąża kręgosłup podczas noszenia dziecka, a także umożliwia karmienie dziecka w miejscu publicznym zapewniając matce intymność. Podkreśla się również, że noszenie niemowlaka w chuście minimalizuje ryzyko depresji poporodowej, a także korzystnie wpływa na proces laktacji. Warto również dodać, że używanie chusty doskonale wzmacnia więzi z dzieckiem, dając obopólne korzyści psychiczne. Zarówno rodzic, jak i dziecko, czują się komfortowo.

W chuście możemy nosić zarówno niemowlęta, jak i noworodki. Bardzo ważne jest jednak, aby odpowiednio zawiązać materiał, eliminując ryzyko opadania główki czy zbytniego ściskania kończyn. W Internecie można znaleźć wiele filmików instruktażowych w tym temacie, jednak osoby początkujące powinny zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże dobrać rodzaj chusty oraz jej długość, a także wskaże, jakich błędów unikać podczas motania.

Nosidełko ergonomiczne dla dziecka

Drugą propozycją jest nosidełko, które jest również bardzo chętnie wybierane przez rodziców i stanowi alternatywę dla chusty. Nosidełko powinno być dokładnie dopasowane do wieku i etapu rozwoju dziecka –  inne nosidełko będzie odpowiednie dla noworodka (będzie ono wyposażone będzie w specjalną wkładkę), a inne dla dziecka, które potrafi już samodzielnie siedzieć. Zaletą nosidełka jest przede wszystkim to, iż jest bardzo łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, ponadto posiada ono specjalne pasy, które zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo maluszkowi, ale także rodzicowi. Można je z powodzeniem nosić na spacer czy na dłuższe wycieczki, a jego ergonomiczna budowa zapewnia wygodę nawet podczas wielu godzin marszu. Nosidła wykonane są z materiału, który łatwo się czyści, więc nawet, jeśli zostanie ono ubrudzone śliną maluszka lub pokarmem, który się ulał, możemy szybko doprowadzić do czystości.

Co wybrać?

Chusta czy nosidełko? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Analizując wszystkie za i przeciw trzeba wziąć pod uwagę również to, w jakich sytuacjach będziemy tego akcesorium używać oraz jakie są nasze oczekiwania. Jeśli na pierwszym miejscu stawiamy bliskość dziecka i nie jest dla nas problemem poświęcanie czasu na motanie, chusta będzie dobrym wyborem. Jeśli cenimy sobie praktyczną wygodę i chcemy nosić dziecko również podczas długich tras lub z jakichś przyczyn wiązanie chusty może być dla nas problematyczne (na przykład z powodu budowy naszego ciała), nosidło będzie trafną opcją.

Decyzja o wyborze akcesorium do noszenia powinna być przemyślana, dlatego zachęcamy do tego, aby dobrze zapoznać się z wszystkimi wadami i zaletami tych dwóch rozwiązań, a wszelkie wątpliwości skonsultować ze specjalistą lub fizjoterapeutą, który na pewno dobrze nam doradzi.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna