Muzykoterapia, czyli kojąca moc dźwięków

Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Jej wszechstronne działanie znane jest od dawna. Już w czasach plemiennych stosowano ją w celach terapeutycznych. Szamani w trakcie rytuałów uzdrowicielskich stosowali nie tylko grę na instrumentach, lecz także taniec i śpiew. Właściwie “dobrana” muzyka wprowadza w relaks, budzi w nas siły witalne, przywołuje wspomnienia, potrafi także zmniejszyć odczuwanie bólu. Jak muzykoterapia wygląda obecnie?

Muzykoterapia – co to takiego?

Muzykoterapia jest to proces terapeutyczny wykorzystujący muzykę i jej elementy takie jak rytm, melodia i tempo w celu wspierania rozwoju człowieka i kształtowania jego osobowości. To rodzaj terapii, który opiera się na wykorzystywaniu świata dźwięków i jego elementów jako form ekspresji emocjonalnej oraz komunikacji niewerbalnej. Muzykoterapia wyróżnia dwie sfery aktywności człowieka:

  • pasywną – do której zaliczamy techniki projekcyjne oraz percepcję muzyki,
  • aktywną – czyli rytmikę, improwizację na instrumentach, a także śpiewoterapię.

Dla kogo?

Ten rodzaj terapii jest najczęściej stosowany w lecznictwie psychiatrycznym. Wówczas polega ona na wyzwalaniu emocji oraz rozbudzaniu uczuć. Wszelkiego rodzaju bodźce słuchowe, które odbiera pacjent, wyzwalają w nim zarówno wrażenia intelektualne, jak i emocjonalne. Terapia muzyką polega także na jej tworzeniu. Osoby, które biorą udział w zajęciach z dźwiękiem – komponują, tańczą i śpiewają.

Muzykoterapia jest stosowana w przypadku osób z przewlekłymi schorzeniami związanymi najczęściej z odczuciami lękowymi oraz bólowymi. Ten wyjątkowy sposób leczenia pomaga pozbyć się uczucia przygnębienia, niepewności, a także bezradności. Muzyka ma także pozytywny wpływ na obniżenie lęku. Dlatego ten rodzaj terapii jest też często wykorzystywany w przypadku osób z objawami psychosomatycznymi. Ponadto, lecznicze właściwości dźwięków są wykorzystywane także w procesie resocjalizacji. Okazuje się, że osoby uzależnione szybciej wychodzą z nałogu, gdy proces leczenia jest wspomagany muzyką.

Muzykoterapia dzieci

Muzykoterapia dzieci jest aktualnie osobnym zagadnieniem. Pośród najmłodszych pacjentów efekty tej metody są o wiele skuteczniejsze. Terapeuci są zgodni, że muzyka znacznym stopniu wpływa na rozwój dziecka, nie tylko rozbudzając jego wyobraźnię, lecz także poszerzając aktywność na innych polach. Zróżnicowanie dźwięków zachęca do podejmowania aktywności ruchowej oraz poznawczej. Co korzystnie wpływa na umiejętność ekspresji, nawiązywanie i budowanie kontaktu z otoczeniem oraz kreatywność. Dlatego też muzykoterapia jest często stosowana jako metoda pomagająca w walce z nieśmiałością.

Oprócz zajęć muzykoterapeutycznych, które są wykorzystywane w szkole, przedszkolu i zajęciach dodatkowych istnieją także zabawy, które można wykonywać z dziećmi w domu. Są to nie tylko ćwiczenia ruchowe polegające np. na odtwarzaniu rytmu konkretnej piosenki za pomocą klaskania czy tupania. Rodzice mogą także zakupić tematyczne kolorowanki, które maluchy będą kolorować przy odpowiedniej muzyce.

Dobieranie utworów w muzykoterapii

Stosowane w muzykoterapii utwory powinny być dobrane indywidualnie do każdego odbiorcy. Tylko w takiej sytuacji dźwięki ujawnią swój terapeutyczny potencjał. Warto jednak pamiętać o tym, że dobór muzyki powinien być zgodny ze stanem pacjenta na początku terapii. Zgodnie z tą zasadą osoba, która jest pobudzona, nie powinna rozpoczynać terapii od uspokajających utworów muzycznych. W tym przypadku należy zaserwować jej takie brzmienia, które będą odzwierciedlać jej stan ducha. Podobnie przedstawia się to także w odwrotnej sytuacji.

Muzyka to uniwersalna siła, która działa na człowieka wieloaspektowo niezależnie od wieku. Zbliża nas do niesamowitej energii, z której działania nie zdajemy sobie sprawy. Właściwie dopasowane dźwięki pozwalają odblokować emocje bez pomocy lekarza czy psychoterapeuty. To właśnie śpiew i taniec jest od wieków najlepszą formą terapii, która uwalnia w nas wszystko, co radosne i piękne.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna